Dragonfly in amber
romans przygodowa
Yaslanna

Jedna z najpoczytniejszych autorek lat 90.! Twórczyni nowego gatunku przygodowych romansów historyczno-fantastycznych o miłości silniejszej niż czas. Diana Gabaldon jest biologiem i ekologiem, wykładową uniwersyteckim i pracownikiem naukowym. Początkiem jej oszałamiającej kariery była zaskakująca love story pt. "Obca". Kolejne powieści z tymi samymi bohaterami - "Uwięziona w bursztynie",...

Jedna z najpoczytniejszych autorek lat 90.!

Diana Gabaldon jest biologiem i ekologiem, wykładową uniwersyteckim i pracownikiem naukowym. Początkiem jej oszałamiającej kariery była zaskakująca love story pt. "Obca". Kolejne powieści z tymi samymi bohaterami - "Uwięziona w bursztynie", "Podróżniczka" - podróżującą w czasie Claire Randal i jej mężem Jamie Fraserem, nagradzane i tłumaczone na wiele języków, zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerów całego świata. "Jesienne werble" stały się superbestsellerem dekady.

Pasjonujące jedyne w swoim rodzaju książki Diany Gabaldon łączą cechy mistrzowsko opowiedzianego romansu, powieści przygodowej, fantastycznej i historycznej.

Wyjątkowy dar snucia pięknych opowieści i niezwykła wyobraźnia autorki sprawiają,że każda książka Diany Gabaldon staje się niezapomniana dla milionów czytelniczek na całym świecie.

"Uwięziona w bursztynie"
Los przeniesionej w XVIII wiek Claire Randal splata się nierozerwalnie z pełnym niebezpieczeństw życiem jej ukochanego Jamiego Frasera i burzliwą historią wstrząsanej wojną domową Szkocji. Podróżniczkę w czasie porywa wir intryg króla, paryskiego dworu i zwaśnionych szkockich klanów, które mogą zagrozić jej życiu... i złamać serce.

"Mistrzowska Książka! Diana Gabaldon tworzy znakomitą powieść osnutą na historii i micie. A sercem tej opowieści jest miłość - tak żywa i potężna, że czas nie zdoła jej zniszczyć" - Nora Roberts

"Ta romantyczna historia żyje własnym życiem" - Daily News

Fantastyczne przygody i wielkie ponadczasowe uczucie. Znakomite!" - San Francisco Chronicle

źródło opisu: Amber, 2000

Kalissa | 2016-07-29
Przeczytana: lipiec 2016

…”Wszystko opierało się na sile marzeń”.

Druga część cyklu podobała mi się trochę mniej niż pierwsza – bo chyba za wiele oczekiwałam od romansu na tle historycznym:).

Największym minusem w tej części była relacja głównego bohatera Jamie’go z jego arcywrogiem Jackiem Randallem. W pierwszej części cyklu ich konflikt napędzał całą fabułę. A zakończenie sprawiło, że oczekiwałam przynajmniej krwawej zemsty. Bohater pozytywny zawsze jest tak fascynujący jak pozwala na to jego największy wróg i vice versa. Poczułam zatem ogromne rozczarowanie, kiedy charakter kapitana Randalla uległ rozmiękczeniu, a awantura okazała się co najwyżej letnia. Nawet relacja kapitana z młodszym bratem – tak tajemniczo i mrocznie zarysowana w części pierwszej – okazała się zupełnie nieciekawa.

Wydaje mi się także, że w pierwszej części występowali ciekawsi bohaterowie drugoplanowi, z braćmi MacKenzie na czele, nie mówiąc o Geillis:). A tu: Mary i Aleksander działali mi na nerwy, a zachowanie księcia...

Nina | 2018-03-09
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 09 marca 2018

Powróciłam do Szkocji, do pięknej, trudnej, nie zawsze bardzo przyjaznej krainy. Krainy, która przyciąga mnie jak magnez, która zachwyca niezmiennie. A Szkocja roku 1745? Ech... piękna i przerażająca zarazem. Claire i Jamie, ich przygody w tej części w większości toczą się w Paryżu i przyznam, że atmosfera dworu królewskiego przytłaczała i prawie czułam, jak nasza para dusi się i tęskni do otwartych przestrzenie Szkocji. Ja też tęskniłam :)
Ale jest też rok 1968 i Briana, już dorosła córka Claire i Jamiego, która poznaje prawdę o swoim pochodzeniu.
Wszystko to tworzy świetną całość, bardzo przyjemną w odbiorze, coś, co ja osobiście bardzo lubię, przy czym się świetnie bawię, odprężam, a jednocześnie przeżywam wszystko na równi z bohaterami. A zapewniam, że przeżyć nie zabraknie.
Kogo zniechęca objętość kolejnych tomów Obcej, zachęcam do obejrzenia serialu. Jest równie dobry.

kaktusowaona71 | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Po absolutnym zachłyśnięciu się „Obcą”... początek tomu drugiego zastał mnie ze zmarszczonym czołem. Aż szybko sprawdziłam, czy na pewno otworzyłam drugą część. Na szczęście wkrótce wszystko się wyjaśniło i spokojnie mogłam kontynuować lekturę.
„Uwięziona w bursztynie” jest utrzymana w zgoła odmiennym klimacie niż „Obca”
Awanturniczo-przygodowa fabuła, została zastąpiona przez wątki polityczno-obyczajowo militarne. Odnosi się wrażenie, że akcja mocno zwolniła... Nie to, żeby stała się rozwlekła, ale nie zapierała już tchu w piersiach.. Z tym zwolnieniem, to też tylko wrażenie, bo wydarzenia niezmiennie następują po sobie w bardzo szybkim tempie. Tyle, że nie odbieramy tego tak intensywnie, bo są to wydarzenia o odmiennym charakterze, niż w części pierwszej.
Pierwsza połowa „Uwięzionej w bursztynie” zabiera nas do Francji na dwór króla Ludwika. Zostajemy wprowadzeni w świat intryg, spisków i plotek. Tak samo jak i Claire, czułam się tą atmosferą nieco przytłoczona i miałam uczucie...

deana | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Nie było łatwo ale po wielu trudach i chwilach zwątpień dotarłam do końca.

,,Uwięziona w bursztynie" to drugi tom bestsellerowej serii zapoczątkowanej powieścią ,,Obca". To kontynuacja ale zarazem zupełnie nowe otwarcie i nowe, inne spojrzenie na bohaterów i XVIII-wieczną Europę. Tym razem autorka bardzo mocno skoncentrowała się na wydarzeniach historycznych i w innych kontekście przedstawiała dalsze losy Claire i Jamie'ego. Już nie są oni dwójką obcych ludzi, których zetknął los, który zakochali się szalenie pomimo wszelkich przeciwności i dzielących ich różnic. Teraz są przede wszystkim małżeństwem, które za swój główny cel obiera dobro innych. Starają zrobić się wszystko co tylko jest w ich mocy aby udaremnić wybuch powstania jakobitów a tym samym ocalić życie wielu Szkotów. Swoje działania rozpoczną we Francji, na dworze Ludwika XV. Tam też rozgrywa się pierwsza, bardzo polityczna i drobiazgowa pod względem przedstawienia świata, część. Druga, to już powrót do Szkocji i...

Gabriela P | 2015-09-20
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytaniu „Obcej” Diany Gabaldon na „Uwięzioną w bursztynie” rzuciłam się najszybciej, jak tylko się dało. Zakochana w Jamiem, zafascynowana całościową historią po prostu nie mogłam się powstrzymać mimo, że intuicja próbowała mi coś niecoś powiedzieć. I tym razem nie mogę stwierdzić, że ją zignorowałam, wręcz przeciwnie, po prostu postanowiłam na nią nie zważać. I nawet myślę, że czasem po prostu tak trzeba.

Nie skupiając się na szczegółach fabuły drugiego tomu... „Uwięziona w bursztynie” zaczyna się tak dziwnie, że przez chwilę myślałam, iż coś pomyliłam i kupiłam nie tą część, co trzeba (z zasady nie czytam opisów z tyłu okładek, chyba, że już muszę). Nie te lata, nie ta sytuacja. Niby Clare, ale z córką... CÓRKĄ! Jedno, wielkie WTF. Ale, ale... Bardzo szybko okazało się, że wszystko okay i to po prostu taki twist w fabule. Całkiem z resztą udany. Jestem jak najbardziej fanką tego wątku i chcę więcej!

Niestety na ponowne spotkanie z Jamiem przyszło mi chwilę czekać....

Patrycja | 2016-03-11
Przeczytana: 09 marca 2016

Kontynuacja "Obcej" mnie nie rozczarowała, chociaż podobała mi się odrobinę mniej. Podtrzymuję swoje zdanie, że jest to wciągające czytadło ze sporą dawką romansu, idealne, aby oderwać od się od szaroburej rzeczywistości. W obu książkach nie brak przygód, ciekawych postaci (również tych drugoplanowych) oraz nawiązań do historii. Fabuła strasznie wciąga, chociaż podobnie jak w przypadku "Obcej" pod koniec odczuwałam już znużenie tą historią. Obawiam się, że podobna sytuacja nastąpi w kolejnych (coraz grubszych) częściach.

Powieści Gabaldon póki co polecam, jednak po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów potrzebuję małej przerwy od Claire oraz Jamiego :) Nie wyobrażam sobie czytania ich po kolei bez żadnych przerw i szczerze to odradzam.

Po przeczytaniu "Obcej" wiedziałam, że muszę sięgnąć po kolejny tom i poznać dalsze losy Clarie i Jamiego.
Nie zwlekałam więc długo.

W drugim tomie przeszkadzało mi nagłe przeniesienie akcji z dzikiej Szkocji na Paryskie salony. Zdaję sobie sprawę z tego, że było to niezbędne dla dalszego budowania fabuły, jednak pierwsza część tej książki nieprzyjemnie mnie nużyła.
Pojawiło się także mnóstwo nowych postaci, które z początku mogą wprowadzać zamęt. Czytelnik łatwo może się pogubić.
Niewątpliwym plusem jest jednak to, że autorka wprowadziła wiele faktów historycznych. To sprawia, że opowieść staje się ciekawsza i bardziej wiarygodna.
Końcówka książki... Przypomniała mi za co tak bardzo pokochałam tę powieść. Diana Gabaldon zafundowała mi wieczór pełen łez. Nie pozwoliła mi na przerwę. Zmusiła do przeczytania kolejnego tomu.
I to właśnie zamierzam za chwilę zrobić.

Michalina | 2015-08-10

Kiedy książkę liczącą ponad osiemset stron pochłaniam w trzy dni, to musi coś znaczyć. "Uwięziona w bursztynie" to godna kontynuacja pierwszego tomu serii o przygodach Claire, którą czytałam z wypiekami na twarzy.

Tym razem akcja powieści rozgrywa się w XX wieku. Claire wraz z córką przyjeżdża do miejsca, w którym zaczęła się cała historia. Bohaterka zamierza wyznać Briannie prawdę, która diametralnie zmieni życie dziewczyny. Jednak mamy też XVIII wiek i planowanie powstanie, które za wszelką cenę Claire i Jamie chcą obalić. Co przyniesie nam drugi tom?

Mimo ogromnego tomiszcza, książkę czytało mi się bardzo szybko i lekko. Pokochałam głównych bohaterów już jakiś czas temu i nie mogłam doczekać się, aż poznam dalsze losy moich ulubieńców. Autorka w interesujący sposób przybliża czytelnikom historię XVIII wiecznej Europy, a to jest ten etap w dziejach, o którym wiem bardzo mało. Poza tym Diana Gabaldon używa prostego języka, przez co nie czuje się atmosfery lekcji historii w...

Patryk | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Cóż... Drugi tom "Obcej" wypada odrobinę słabiej. Bynajmniej w mojej ocenie.
W dodatku Claire Fraser-Randall potrafiła mnie czasem tak zirytować, że zastanawiałem się jak to możliwe, że Jamiemu zdarza się to tak rzadko a jej tak często?

Opowieść jest świetna. Potrafi zaskoczyć. Nie dopuszcza czytelnika do większych nudów. Lecz, czasem pani Fraser swoją osobą lub rozmową potrafiła mnie odrzucić. Całę szczęście, że nie okazało się być to notoryczne.

Cykl zdecydowanie będzie przypadał do gustu kobietom, niż mężczyznom.

korcia | 2013-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Książka oczywiście bardzo dobra, ale niestety moim zdaniem sporo jej brakuje do pierwszej części. Obcej nie czytałam, tylko chłonęłam ją całą sobą. Uwięziona w bursztynie miała owszem też takie fragmenty, które mnie bardzo zachwyciły, ale były też takie, które nieco mnie nudziły. Może wynika to z nadmiaru bohaterów, może autorka trochę przekombinowała, a może to tylko moje subiektywne odczucie.
Jednak jak już mówiłam, książka mi się podobała i sięgnę po kolejne części...