Lekarstwo na krowę i inne opowiadania

Okładka książki Lekarstwo na krowę i inne opowiadania Agnieszka Gadzińska
Okładka książki Lekarstwo na krowę i inne opowiadania
Agnieszka Gadzińska Wydawnictwo: Skrzat bajki
bajki
Skrzat
2015-01-01
2015-01-01

Lusia uwielbia zabawę z klockami LEGO i chciałaby aby jej starsza siostra oddała się pasji razem z nią. Niestety Pola woli malować paznokcie i robić dziwne miny i nawet nie myśli bawić się z młodszą siostrą. Lusia wpada w gniew i nazywa Polę krową i oto dzieje się rzecz niesłychana! Pola naprawdę przemienia się w krowę i nijak nie można jej "odkrowić". Lusia jest przerażona, bo nawet aptekarki nie znają takiego leku na krowę. Co zrobić, by przywrócić Poli normalny wygląd? Okazuje się, że to prostsze niż się wydaje.

"Lekarstwo na krowę" to książeczka składająca się z trzech opowiadań. Każde jest inne i opowiada inną historię. To co je łączy, to przede wszystkim ogromne poczucie humoru, zabawne sytuacje i szczypta fantazji wpleciona w fabułę. Ale przecież to lektura dla dzieci, więc trochę poszaleć z niemożliwym jest wręcz wskazane. Najważniejsze jest to, że historyjki zawierają cenny morał. Będzie o siostrzanej miłości, o wybaczeniu, o przyjaźni i pokonywaniu strachu. Wszystko przypieczętowane ślicznymi ilustracjami.

Duży format książki, twarda oprawa i literki przystosowane to samodzielnego czytania będą zachęcały małego czytelnika do samodzielnej lektury. Opowiadania nie są długie, więc idealnie się sprawdzą jako pierwsze czytanki lub krótkie bajki przed snem. Podoba mi się przede wszystkim to, że historyjki czegoś uczą. Lubimy z dziećmi wszelkie puenty i morały o których możemy potem dyskutować, dawać sobie przeróżne przykłady itd. "Lekarstwo na krowę" jest właśnie takiego rodzaju książeczką, która pobudza wyobraźnię dziecka i uczy właściwych zachowań.

Jak często zdarza nam się bez zastanowienia i całkiem impulsywne "palnąć" coś i szybko tego pożałować! Zupełnie jak Lusia, która nazywając starszą siostrę krową... nie wiedzieć czemu zamieniła ją w łaciatą mućkę! A zaczęło się tak niepozornie, gdy Pola odmówiła zabawy klockami lego, a zamiast smacznej kanapki zaproponowała parówkę. Lusia poczuła się dotknięta do żywego i wypowiedziała te owocne w krowie skutki słowa! Teraz siostry ramię w ... hm... kopyto, muszą ruszyć na poszukiwanie lekarstwa, które przywróci Poli jej ludzką postać. Czy je odnajdą?

Książka Agnieszki Gadzińskiej zawiera trzy sympatyczne opowiadania o dzieciach i dla dzieci. Opowiadania te są dość długie, przez co idealnie sprawdzą się w przypadku przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas podstawówki. Muszę jednak zaznaczyć, że są to opowieści tak ciepłe i pełne humoru, że również dorośli będą się doskonale bawić podczas ich lektury. Czcionka książeczki jest duża i bardzo wyraźna, więc idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci rozpoczynających swą przygodę z czytaniem.

Jakie opowieści czekają na najmłodszych w książeczce Lekarstwo na krowę i inne opowiadania? Poza przygodami dwóch sióstr mamy okazję poznać Lenę i Kalafiora, którzy wybierają się na nocną przechadzkę po ogrodzie, w czasie której chłopiec chce udowodnić, że niczego się nie boi, a już najmniej upiorów. Niespodziewanie dzieci spotykają w ogrodzie różne postaci, które... chcą straszyć, ale nie potrafią. Ale co zrobić z czarownicą Jagodą, która nie dość, że wciąż gubi różdżkę to jeszcze ma alergię na koty? Z niemałym problemem zmagają się także Plomba i diabeł Szczepan, bohaterowie trzeciej opowieści. Otóż, nie są oni zadowoleni z tego, jacy chcą i za wszelką cenę chcą to zmienić. Z jakim skutkiem?

Opowiadania Agnieszki Gadzińskiej są niezwykle ciepłe i barwne, a dodatkowego kolorytu nadają im wspaniałe, zabawne ilustracje Artura Gulewicza. Chociaż historyjki są nieprawdopodobne, wręcz bajkowe, zawierają ważne i wartościowe przekazy, które warto przyswoić dzieciom. Warto przecież pokazać maluchowi, jak ważne jest w życiu towarzystwo drugiego człowieka - choćby młodszej siostry, która irytuje i zawraca głowę, ale kocha i jest gotowa nieść pomoc. Z opowiadań wyłania się również obraz przyjaźni, akceptacji samego siebie i odwagi. To ważne zagadnienia, pokazane z humorem, przedstawione lekkim językiem, odpowiednim dla małego dziecka. Lekarstwo na krowę i inne opowiadania to sympatyczna, a zarazem wartościowa pozycja dla całej rodziny. Polecam!

Nie jest łatwo mieć starszą siostrę. Niby można się nią pochwalić przed koleżankami i kolegami, ale co z tego, kiedy ta siostra ma humory, jest złośliwa i przechodzi bunt nastolatki. Lusia niestety jest skazana na nią i często naiwnie wierzy, że Pola może się zmienić, dlatego nie boi się zostać z nią, kiedy rodzice muszą wyjechać na cały dzień. Szybko jednak odkrywa, że jedyne czym interesuje się Pola to moda, malowanie paznokci, nakładanie maseczek i używanie mamy kosmetyków oraz bezczynność przed telewizorem, a Lusia chciałaby się bawić, jeść, chodzić na spacery. Brak zainteresowania starszej siostry sprawia, że młodsza dziewczynka stwierdza, że jej siostra jest krową. Ku zaskoczeniu obu Pola zmienia się w prawdziwą krowę, którą trzeba wyleczyć z bycia krową. Odbywają długą wędrówkę przez miasto, by odkryć, że starsza siostra może wrócić do dawnego wyglądu jeśli nauczy się być miła i wyrozumiała.
W książce „Lekarstwo na krowę i inne opowiadania” znajdziemy również opowieść o potworach, które boją się, przeżywają swoje rozterki, mają fobie, uczulenia i wiele słabości, a chciałyby być dorosłe i straszne. W odkrywaniu swoich strasznych mocy pomogą im Lena i Kalafior.
W zbiorze znajdziemy również interesującą opowieść o samoakceptacji. Plomba i Szczepan szukając swoich nowych osobowości, które mogą spodobać się otoczeniu zostają smoczymi rodzicami. Nie jest to zadanie łatwe i szybko pozwoli im przekonać się, że najlepiej być sobą w swojej dziecięcej roli.
Opowiadania zostały wzbogacone interesującymi ilustracjami autorstwa Artura Gulewicza. Gruba, matowa oprawa, duże litery, przyciągające ilustracje sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po zbiór tych interesujących opowiadań, których dużym plusem jest spora dawka humoru.
Zbiór opowiadań Agnieszki Gadzińskiej polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Szczególnie polecam tym dzieciom, które mają młodsze lub starsze rodzeństwo. „Lekarstwo na krowę i inne opowiadania” to również doskonała lektura na lekcje etyki.

Lusia chodzi do przedszkola i najbardziej lubi bawić się klockami lego. Gdy rodzice wychodzą na kilka godzin i zostawiają ją pod opieką starszej siostry Poli ta praktycznie nie zwraca na Lusię uwagi i jedyne co robi to kwaśne miny. Dla naszej małej Lusi takie zachowanie siostry sprawia, że w wybuchu złości nazywa siostrę krową. Niby nic a jednak Pola zmienia się w krowę z wytuszowanymi rzęsami i pomalowanymi kopytami na wściekły róż. Pola wraz z siostrą wyrusza w miasto w poszukiwaniu lekarstwa na krowę ale niestety w żadnej aptece nie słyszano o takim leku. Dodatkowo czeka ich mnóstwo przygód w mieście. Czy uda się znaleźć lekarstwo, które odmieni siostrę z krowy człowieka? O tym przekonać się musicie sami.

W drugim opowiadaniu rodzeństwo wybiera się w nocy do strasznego ogrodu gdzie spotykają wampira który mdleje na widok krwi, ducha odzianego w prześcieradło w kwiatki, zbyt ładną Babę Jagę czy dynie, która jest zbyt mało straszna i boi się, że zostanie przerobiona na zupę. Nasze dzielne rodzeństwo pozwala im w końcu zostać sobą i każdemu pomogą.

Ostatnie opowiadanie to historia Agaty zwanej Plomba, która spotyka na swojej drodze diabełka o imieniu Szczepan. Szczepan jest jak na diabła dość ładny i na dodatek rudy a Plomba chciałaby być kimś innym niż Plombą. Gdy znajdują w parku jajo z którego wykluwa się smok postanawiają, że zostaną rodzicami smoka. Plomba zabiera go do siebie do domu jednak okazuje się, że to był zły pomysł. Jednak wszystko kończy dobrze i mały smok wraca do swojej mamy. A Plomba i Szczepan dochodzą do wniosku, że nie chcą być nikim innym jak tylko sobą.

Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją w/w książki dostępną na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/lekarstwo-na-krowe-agnieszka-gadzinska/

Pani Agnieszka Gadzińska podjęła wyzwanie, by poprzez zabawne historie przemycić do świadomości najmłodszych czytelników bezcenne wartości i postawy życiowe. „Lekarstwo na Krowę” – bo tak przewrotnie brzmi tytuł wydawnictwa Skrzat, łączy w sobie te cechy książki dla dzieci, które osobiście bardzo lubię. Humor, ciekawa treść, mądrość/przesłanie. Z zaciekawieniem i pewnymi ukształtowanymi oczekiwaniami zabraliśmy się więc z córką do lektury. Tytułowe „Lekarstwo na Krowę” to tylko jedno z trzech opowiadań, które tam znajdziecie. Przygoda Lusi, która w chwili złości wypowiada brzemienne w skutkach (dla jej starszej siostry Poli) słowa, zamieniając ją w krowę, to idealne preludium do późniejszej rozmowy z naszymi dzieciaczkami o: rodzinie, konsekwencji swoich czynów, siostrzanej miłości, tolerancji odmienności, akceptacji samego siebie... Mógłbym jeszcze długo wymieniać. Całość doprawiono naprawdę świetnym humorem, który nawet dorosłemu może nieraz wygiąć ku górze kąciki ust. Kolejne dwa opowiadania o pokrętnych, pozornie tylko, tytułach: „Lena, Kalafior i straszny ogród” oraz „Plomba, Szczepan i smocze jajo” kontynuują swoją misję edukacji poprzez zabawę. Nigdy bym nie wpadł na pomysł, żeby jednym z głównych bohaterem opowiadań zrobić np... chłopca diabła – zbyt ładnego jak na swój fach, wampira – mdlejącego na widok krwi, czy też ducha – odzianego w prześcieradło w kwiatki. Takich „zaplątanych” postaci jest oczywiście jeszcze kilka. Sprowadza się to wszystko do jednego mianownika: każdy jest inny, równie cenny i wyjątkowy. Za takie właśnie przesłanie płynące z kart niniejszej książki należą się autorce oraz wydawnictwu wielkie brawa. Więcej na blogu Zwykłej Matki

W zabawny sposób o całkiem poważnych sprawach

Lusia chodzi do przedszkola, lubi bawić się klockami lego, a od swojej starszej już siostry oczekuje opieki, tymczasem Pola nie robi nic oprócz kwaśnych min. Takie zachowanie nastolatki zmusza Lusię do ostateczności. W wybuchu gniewu nazywa starszą siostrę... KROWĄ! Niby nic, prawda? Ale co, jeśli Pola faktycznie zamienia się w krowę z wytuszowanymi rzęsami i pomalowanymi na różowo kopytami? I co gorsza, żadna pani w aptece nie słyszała o leku na odkrowienie!

Brzmi niepoważnie? Bo takie właśnie jest! "Lekarstwo na krowę" to zbiór trzech opowiadań, z czego każde z nich jest nieco abstrakcyjne, ale za to przepełnione humorem.

Bohaterami książki są zarówno dzieci, jak i postacie fantastyczne: sympatyczny diabełek, ładna czarownica, bojący się krwi wampir i niestraszny duch, oraz oczywiście bardzo oryginalna krowa!

Co jeszcze? Wszystkie trzy opowiadania są wartościowe i zawierają niewypowiedziany morał, przez co pozwalają dzieciom na samodzielne wyciągnięcie wniosków. Agnieszka Gadzińska w zabawny sposób mówi o całkiem poważnych sprawach: o odpowiedzialności, relacjach pomiędzy rodzeństwem, strachu, byciu sobą i przyjaźni - a także, z humorem i dużą dozą absurdu przekonuje, że pozory czasem mylą, rodzina jest najważniejsza i należy doceniać to, co się ma.

Przezabawny klimat opowieści podkreślają szalone i barwne ilustracje Artura Gulewicza. Polecam na prezent dla młodego czytelnika. Aha! I ostrzegam, że lektura tej książki grozi głośnymi wybuchami śmiechu ;)

___________________________

• Czytane z córką
  • Recenzentki
  • Otrzymana do zrecenzowania 2015
  • Typ A: Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Lekarstwo na krowę i inne opowiadania