Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Okładka książki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Kolekcja 70 lat Empik reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Kolekcja 70 lat Empik
Tytuł oryginału:
У войны не женское лицо
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Data 1. wydania:
2013-01-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380492028
Tłumacz:
Jerzy Czech
Tagi:
Armia Czerwona II wojna światowa kobieta Niemcy reportaż stalinizm stereotypy płciowe wojna żołnierz
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
4238 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
656
152

Na półkach: ,

Historia wojen to historia mężczyzn. To oni większość wojen wywoływali, oni w nich walczyli i ginęli. W ZSRR uważano, że wojna to męska sprawa. Kobiety w niej uczestniczące były „brudne”. Swietłana Aleksijewicz w swojej książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” przywraca im godność i upomina się o tę część historii II wojny światowej, która stała się udziałem kobiet.

Po 1956 r. - kiedy na XX zjeździe KPZR Nikita Chruszczow spojrzał na nowo na politykę Stalina - władza radziecka zepchnęła udział kobiet w wojnie na margines historii. Lepiej było zapomnieć. W nowej narracji historycznej nie było miejsca na pamięć o kobietach. Zwycięstwo nad Niemcami, na którym ludzie radzieccy budowali swoją tożsamość, należała jedynie do mężczyzn.

Społeczeństwu wychowywanemu na pionierów i tytanów pracy trudno było mówić o bólu i słabościach, o emocjonalnej stronie wojny – wojny o twarzy kobiety. A te nosiły swoją traumę przez lata. Wyzwolenie z niej też nie przychodziło łatwo. Aleksijewicz, zbierająca materiały do książki, w wielu domach była witana nieprzyjaźnie, czasem nie wpuszczano jej za próg domu. Jednak proces wyzwalania się z traumy rozpoczął się. Potem często dzwonili do niej i mówili: "jednak przyjdź". Książka Aleksijewicz przywróciła pamięć o „wojnie kobiet”. Stało się to możliwe dopiero w okresie pieriestrojki. Odwołał się do niej w jednym ze swoich przemówień sam Michaił Gorbaczow, powtarzając: "wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

Publikacja składa się z samych wstrząsających opowieści, setek narracji nagrywanych przez pisarkę na dyktafonie, potem spisywanych i zamieszczonych w książce w pierwszej osobie. Aleksijewicz usuwa się w cień tych historii i tylko czasami uzupełnia wspaniałymi i głębokimi komentarzami i refleksjami.

Z opowieści dowiadujemy się, że radzieckie kobiety były nie tylko pielęgniarkami czy telegrafistkami, walczyły także jako snajperki, lotniczki, saperki, słowem - wcielały się we wszystkie role przypisane mężczyznom. Przed wojną nie umiały prowadzić samochodu, ale na froncie nauczyły się jeździć pojazdami bojowymi, zabijać, kłaść miny, stały się odporne na ból. Wojna odebrała im ich własną twarz – wizerunek kobiety. Stały się żołnierkami w waciakach, spodniach, męskiej bieliźnie, były brudne i śmierdzące, miesiącami spały na gołej ziemi. Nigdy jednak nie straciły kobiecej duszy – tej emocjonalności, która jest niedostępna żadnemu mężczyźnie. W jednym z najbardziej przejmujących opisów możemy przeczytać opowieść o idącym godzinami batalionie kobiet. Wiele żołnierek ma miesiączkę. Brakuje środków opatrunkowych, więc po ich nogach cieknie krew. Kobiety czują się upokorzone, dochodzą do zbiornika wody, i choć trwa bombardowanie, choć mężczyźni chowają się przed ostrzałem, one zaczynają się myć.

Aleksijewicz nie napisała książki o wojnie, napisała o człowieku na wojnie. Napisała historię nie wojny, ale uczuć. „Jestem historykiem duszy” – tak sama siebie określiła w książce. Siłę tej książki podsumowują słowa pisarki rzucone cenzorowi wytykającemu jej, że narodowi Radzieckiemu nie potrzebna taka historia, i że pisarka nie kocha wielkich idei, które stworzyły potęgę ZSRR. „Zgadza się, nie kocham wielkich idei. Kocham małego człowieka” – odpowiedziała.

Historia wojen to historia mężczyzn. To oni większość wojen wywoływali, oni w nich walczyli i ginęli. W ZSRR uważano, że wojna to męska sprawa. Kobiety w niej uczestniczące były „brudne”. Swietłana Aleksijewicz w swojej książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” przywraca im godność i upomina się o tę część historii II wojny światowej, która stała się udziałem kobiet.

Po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 848
  • Przeczytane
    5 464
  • Posiadam
    1 096
  • Ulubione
    220
  • Teraz czytam
    172
  • Reportaż
    149
  • Chcę w prezencie
    129
  • Literatura faktu
    85
  • 2019
    59
  • Reportaże
    58

Cytaty

Więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Swietłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także