Wielka ucieczka z ogródków działkowych

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiksy
Wkp

Od miesięcy w środowiskach tzw. salonowych krążą pogłoski, że najnowszy komiks Świdzińskiego to mistyfikacja; że autor pokazuje w nim Polskę, jakiej nie ma, rzeczywistość, która została w całości wymyślona. Otóż należy powiedzieć z całą stanowczością – nie ulegajmy plotkom i oszczerstwom! „Wielka ucieczka z ogródków działkowych” to najczystszy, prawdziwy reportaż z samego serca Polski, naszego kraju, który Świdziński obejrzał z perspektywy ciemnych i mroźnych zimą, oślepiająco jasnych i gorących latem, przedziałów pociągów Polskich Kolei Państwowych; pociągów do których kawiarniano-salonowe towarzystwo pseudo-artystycznych konformistów po prostu nigdy nie wsiadło! Kim oni są, by oceniać autora i nasz kraj, którego piękna i wielkości nie chcą nawet poznać? Świdziński powiedział o Polsce tyle, ile można powiedzieć dziś. Za nim stoi nasz świat, nasze życie, moralność, sprawy osobiste, polityczne, wspólnotowe, nasza współczesność, podczas gdy elity utraciły już autorytet, a tym samym prawo do wypowiedzi.
Kolejne (po „A niech cię, Tesla!” i „Zdarzenie 1908”) nieszablonowe dzieło młodego rysownika Jacka Świdzińskiego.

źródło opisu: http://kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

źródło okładki: http://kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

Przemek Skoczyński | 2019-06-29
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 23 czerwca 2019

W tych "oparach absurdu" rysowanych kilkoma kreskami jest tyle prawdy o nas, że starczy na długie rozkminy.

Adrian Tync | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Wydawać by się mogło, że podróż koleją i towarzyszące temu wypadki to doskonały materiał na komiks. I to pewnie prawda, ale jednak „Wielka ucieczka z ogródków działkowych” jest też dla mnie wielką ucieczką od frapującej fabuły i wzbudzających zachwyt rysunków. Ja rozumiem, że autor lubi Butenkę czy Mrożka, ale to nie jest ta liga, chociaż domyślam się, że autora stać na więcej. Jednak kilkukreskowe postaci oraz ich zdawkowe wypowiedzi bywają trochę nużące, chociaż czasami szło się uśmiechnąć, a dynamiczna scena samej ucieczki jest warta uwagi pod względem rysunku, gdy autor dochodzi do całkowitej wizualnej abstrakcji.
Widać, że nie jest to komiks, który spodoba się każdemu (choć widzę, że potrafi wprawić w zachwyt), zarówno przez formę, jak i specyficzną fabułę. Ale to dobrze, bo znaczy, że ta książka nie jest czymś zwyczajnym!

Joyofcomunism | 2017-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2017

Pierwszy komiks pana Jakuba jaki miałem (ogromną) przyjemność przeczytać. Zarówno pod względem graficznych (choć rysunki dość proste) jak i scenariuszowym jeden z najlepszych polskich komiksów ostatnich lat. Po jego zakończeniu chce się od razu wrócić do lektury. Na szczęście w dorobku autora jest więcej perełek wiec teraz kolej na "Powstanie film narodowy".

PolishPopkulturę | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Dla jednych - arcydzieło, dla drugich - w tym: dla mnie - bezsensowny bełkot. I nie chodzi mi tu nawet o tę minimalistyczną oprawę graficzną, bo tę - choć to kompletnie nie moja bajka - docenić potrafię. Rzecz w tym, że autor podjął się tu próby naturalistycznego sportretowania mentalności Polaków - i dokonał tego, ale niestety, kosztem fabuły, stąd w rezultacie na komiks składają się głównie gadające głowy (żeby te gadające głowy jeszcze miały jakieś charaktery, ale nic z tego - jedyne, co można powiedzieć o bohaterach komiksu to fakt, że są po prostu mniej lub bardziej stereotypowymi Polakami). A przecież da się komiksem uchwycić esencję polskości, i to w mniej nachalny, a przy tym przystępniejszy i zdecydowanie atrakcyjniejszy sposób (vide chociażby ostatnie „Morze po kolana” czy kultowe „Osiedle Swoboda”).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Paweł Panfil | 2016-10-31
Przeczytana: 27 października 2016

Podziwiam formę Świdzińskiego, którego kreska z jednej strony wydaje się prosta, infantylna, z drugiej autor potrafi niesamowicie wykorzystać możliwości medium i bawi się formą.
Świdziński jest dobrym słuchaczem. Niektóre z dialogów brzmią tak, jakby całe dnie spędzał na ławce na osiedlu przysłuchując się rozmową przechodniów, albo siedział z uchem przy ścianie i podsłuchiwał sąsiadów.
Respekt na dzielni.

giera | 2016-10-04

W miniony weekend w Łodzi, podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, przyznano nagrodę za najlepszy polski album komiksowy wydany w okresie między festiwalami. Jury (...) przyznało laur Jackowi Świdzińskiemu za album "Wielka ucieczka z ogródków działkowych" wydany przez Kulturę Gniewu. Sam długo zastanawiałem się, jaki album podobał mi się najbardziej, jaki bym wyróżnił.

Przez jakiś czas obstawałem przy albumie Wróć do mnie, jeszcze raz Bartosza Sztybora i Wojciecha Stefańca, który w moim prywatnym ranking pretendował do tytułu najlepszego polskiego komiksu minionego roku. Jednak ostatecznie zgadzam się łódzkim wyborem. Zdecydowałem się na Wielką ucieczkę z ogródków działkowych Jacka Świdzińskiego, ponieważ jego produkcja ma bardziej uniwersalny charakter. Wróć do mnie… to rzecz równie ważna i przejmująca, jednak o zupełnie innym temperamencie, węższym, wyraźnie jednostkowym i prywatnym.

(...) aż trudno uwierzyć, że rzecz powstała grubo przed ostatnimi wyborami...

Nathanael | 2016-02-01

Zabawna jak dwie pozostałe pozycje z serii, jednak brakuje jej tej świeżości. Może trochę za dużo wymagam od Świdzińskiego?

nocny_marek | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Jestem bardzo początkującym czytelnikiem komiksów. Dopiero obwąchuję teren i tak w ogóle wolę czytać niż pisać, ale jednak chcę się podzielić wrażeniami: od dialogów opadają ręce, nogi, robi się śmieszno i... straszno (to pochwała ma być). Rysunki w swojej prostocie- fantastyczne. Estetycznie kupiła mnie plansza na której 'świta', a tak jakoś ogólnie osłabłem po 'galerii włoska'. Polecam tym, którzy lubią surowo, ale treściwie.

Wkp | 2015-10-08
Przeczytana: 07 października 2015

WIELKA UCIECZKA OD ŻYCIA

Świdziński, jeden z najoryginalniejszych i najlepszych polskich twórców komiksowych, powraca z najnowszym swoim albumem na ponad dwustu stronach portretując nasze społeczeństwo w sposób, w jaki od lat nikt tego nie robił.

Jeden pociąg, jeden przedział, cztery osoby. Pozornie nieudolna wymiana zdań przeradza się we wspólny spacer po lesie, kiedy w wyniku śmiertelnego wypadku z udziałem kogoś, kto wpadł pod koła, środek ich transportu na wiele godzin zostaje uziemiony. Kiedy wracają, pociągu już nie ma. Zmuszeni do samotnej wędrówki przez las odkrywają powoli, że coś jest bardzo nie tak. Coś, a raczej wszystko, się zmieniło, tylko co jest tego przyczyną?

Świdziński, nasz konduktor, zabiera nas w podróż poprzez Polskę przebijającą zarówno ze słów czwórki pasażerów jak i – w retrospekcjach – zza szyb jadącego pociągu. Kobieta, która farbuje ubrania i „uczciwie” obniża wartość podzielników ciepła mieszkańców jej bloku, zapalony działkowiec, dla którego...