Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Okładka książki Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej
Grzegorz Sroczyński Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822728
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,0
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...
Okładka książki Kochaj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,3
Kochaj wystarc... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Ocena 7,4
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...
Okładka książki Żyj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,2
Żyj wystarczaj... Agnieszka Jucewicz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
174 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1862
330

Na półkach: , , , ,

Książka jest zbiorem wywiadów będących podsumowaniem ćwiećwiecza wolnej Polski pogrupowanych pod tytułami zaczerpniętymi z haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność, Równość, Braterstwo. Z refleksji bohaterów wywiadów wynika jednak, że nasze, polskie zwycięstwo w 1989 roku, oparte było tylko na pierwszym członie hasła. A i tak rozumianym przez wielu wówczas decydujących, opacznie. Z wywiadów wyłania się wstrząsający obraz Polski, gorzka diagnoza społeczeństwa polskiego, fatalna kondycja człowieka.
To jedna z ważniejszych książek, które przeczytałam. Zajęła mi głowę na wiele dni: wywołała mnóstwo refleksji, skłoniła do „dyskusji” z autorem i udzielającymi wywiadów, sprawiła, że znalazłam odpowiedzi na zadawane sobie dawno temu pytania, że znalazłam wytłumaczenie dla wielu spraw i sytuacji bardzo wówczas niejasnych i niezrozumiałych dla mnie, że utwierdziłam się w wielu odczuciach, przeczuciach itp…
Polecam.

„Źródłem wszystkich naszych problemów jest upadek myślenia. W gruncie rzeczy o to chodzi. Myślenia, które traktowało samo siebie nieprawdopodobnie poważnie. Skupić się i przeczytać cztery kolumny czegoś istotnego bez żarcików, przerywników, czegoś, co nie zostało umajone atrakcyjnymi zdjęciami, filmikiem – to jest dziś wyczyn jak wyprawa na Marsa.”

„Postępowe elity zajęły się nierównościami płciowymi i seksualnymi, a zupełnie straciły z oczu proste nierówności ekonomiczne, które są skandalem. Bo co się będziemy zajmować jakimiś dziewiętnastowiecznymi kategoriami społecznymi, mamy nowsze, ciekawsze. Zwykłych ludzi z ich zwykłymi problemami oddaliśmy w ten sposób na pastwę zidiociałej prawicy, która obieca im wszystko.”

„W tym czymś, co dzisiaj nazywamy polityką, nie ma wybitnych jednostek. Z jakiegoś powodu selekcja do polityki jest negatywna, pewnie dlatego, ze lubimy wybierać ludzi takich, jak my sami.”

„Jest granica, której nie da się wytyczyć przy pomocy ekspertów, ale ona co jakiś czas się ujawnia. Granica – najogólniej mówiąc – niesprawiedliwości.”

„Marginalizacja myślenia następowała w Polsce w sposób szybki i fantastyczny. Po 1989 roku wystarczyło kilka lat i już nikogo nie interesowały poważne teksty.”

„Nasza elita nie chce ponosić konsekwencji bycia elitą, nie czuje żadnej odpowiedzialności za resztę społeczeństwa.”

„Podział na panów i chamów przetrwał w naszym odczuwaniu świata. Jedni są biedni, nie mają szans, a inni je mają. Bo jest pan na zagrodzie i wyrobnik. Szlachcic i chłop, którego się nie widzi.
Nikt tego nie formułuje otwartym tekstem, ale to widać w naszej wrażliwości, w tym, co ludzi śmieszy, co nie śmieszy, co się uważa za przyzwoite, a co za nieprzyzwoite.”

„Przed wyborami zaczynają opowiadać, że pomogą biednym albo ulżą podatnikom. Wchodzą w rolę dobrego pana, który się nami zaopiekuje i poskromi butnych możnych. Czyli cały czas jesteśmy w imaginarium stanowym. To nie ma nic wspólnego z mówieniem o równości społecznej.”

„Jeśli nie do końca wiem, skąd się wziąłem, kim jestem, to każdy odmienny pogląd będzie dla mnie groźny. Bo mogę się pod jego wpływem rozpaść na kawałki.”

Książka jest zbiorem wywiadów będących podsumowaniem ćwiećwiecza wolnej Polski pogrupowanych pod tytułami zaczerpniętymi z haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność, Równość, Braterstwo. Z refleksji bohaterów wywiadów wynika jednak, że nasze, polskie zwycięstwo w 1989 roku, oparte było tylko na pierwszym członie hasła. A i tak rozumianym przez wielu wówczas...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    329
  • Przeczytane
    219
  • Posiadam
    58
  • Teraz czytam
    13
  • Ulubione
    10
  • Ebooki
    6
  • 2018
    4
  • E-book
    4
  • Literatura faktu
    3
  • 2016
    3

Cytaty

Więcej
Grzegorz Sroczyński Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej Zobacz więcej
Grzegorz Sroczyński Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej Zobacz więcej
Grzegorz Sroczyński Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także