Star Wars: Darth Vader i Widmowe Więzienie

Okładka książki Star Wars: Darth Vader i Widmowe Więzienie Agustin Alessio, W. Haden Blackman
Okładka książki Star Wars: Darth Vader i Widmowe Więzienie
Agustin AlessioW. Haden Blackman Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Star Wars Legendy (tom 2) fantasy, science fiction
Star Wars Legendy (tom 2)
Star Wars: Darth Vader and the Ghost Prison
Egmont Polska
2015-09-09
2015-09-09
star wars legendy komiksy

Okładka książki Batwoman vol.3 Worlds Finest W. Haden Blackman, Trevor McCarthy, J. H. Williams III
Batwoman vol.3... W. Haden Blackman, ...
Okładka książki Batwoman vol.2 to Drown the World W. Haden Blackman, Amy Reeder Hadley, J. H. Williams III
Batwoman vol.2... W. Haden Blackman, ...

Okładka książki Star Wars Komiks 4/2017 - Darth Vader Koniec gry Max Fiumara, Kieron Gillen, Salvador Larroca
Star Wars Komi... Max Fiumara, Kieron...
Okładka książki Star Wars Komiks 4/2016 - Darth Vader, Cienie i tajemnice Edgar Delgado, Kieron Gillen, Salvador Larroca
Star Wars Komi... Edgar Delgado, Kier...
Okładka książki Star Wars: Dziedzictwo. Tom 1: Złamany Jan Duursema, John Ostrander
Star Wars: Dzi... Jan Duursema, John ...
Okładka książki Star Wars: Rycerze Starej Republiki. Tom 1. Początek Brian Ching, Travel Foreman, John Jackson Miller
Star Wars: Ryc... Brian Ching, Travel...
Okładka książki Star Wars Komiks 3/2017 - Ostatni lot gwiezdnego niszczyciela Jason Aaron, Mike Mayhew, Matt Milla, Jorge Molina
Star Wars Komi... Jason Aaron, Mike M...
Okładka książki Era Ultrona Brian Michael Bendis, Roger Bonet, Butch Guice, Bryan Hitch, Richard Isanove, Alex Maleev, David Marquez, Paul Mounts, Paul Neary, Carlos Pacheco, Tom Palmer, Brandon Peterson, Joe Quesada, José Villarrubia
Era Ultrona Brian Michael Bendi...

Na początku swej opinii powiem, że jestem fanem postaci Vader, przez co moja opinia może być nie obiektywna. Chciałbym jeszcze pochwalić dwie kwestie, pierwszą z nich będzie okładka albumu, a drugą fakt, że Disney postanowił widać kolekcje komiksów STAR WARS LEGENDY prezentująca najciekawsze pozycje z oferty wydawnictwa Dark Horses Comics, które przez ćwierć wieku publikowało komiksy o uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zdaję sobie sprawę, że jest obecnie nowy kanon i nowe książki i komiksy, ale jakoś nie mogę się zabrać do dzieł od Myszki Miki. W każdym razie dzięki wspomnianej kolekcji będę mógł poznać chodzi część starych komiksów powstały jeszcze za tzw. "czasów Lucasa".

Przechodząc już do samego album, powiem krótko, omawiana pozycja jest naprawdę bardzo dobra. Historia wydaje się intrygującą, a główny oponent Dartha Vadera oraz Imperatora jest postacią dobrze napisana. – rozumiemy jego motywacje – Wizualnie album, również wygląda bardzo dobrze, podobała mi się m. in. zastosowana paleta kolorów, – dominuje brąz i różnego rodzaju odcienie szarości oraz czerń – która nadała jeszcze większy mrok przedstawionej historii. Kolejnym plusem (jak dla mnie) jest to, że wydarzenia poznajemy z perspektywy młodego oficera imperium. – który sam w sobie jest bardzo ciekawą, tragiczną i zarazem złożoną postacią – W omawianym albumie widźmy takiego Dartha Vadera, którego większość fanów (jakieś 90%) uwielbia, czyli skutecznego, potężnego i bezwzględnego, – każde ujęcie, na którym widzimy wspomnianego mrocznego lorda sugeruje nam, że mamy do czynienia z kimś niezwykle niebezpiecznym i groźnym – można więc powiedzieć, że widzimy dojrzałego Vadera, w którym już niewiele zostało z Anakina Skywalkera (rycerza jedai). Trochę to dziwne, bo jak się dowiadujemy z albumu przedstawiona historia dzieje się niedługo po wydarzeniach przedstawionych w filmie „Zemsta Sithów”. No ale nie będę się czepiał drobiazgów.

Czy warto sięgnąć poomawiany komiks? Myślę, że na pewno, omawiany album jest jak dla mnie pozycją obowiązkową dla każdego fana Gwiezdnych Wojen, jeśli ktoś nie śledzi jednak uniwersum z „odległej galaktyki”, a chce przeczytać jakąś fajną, mroczną historię to śmiało może sięgać poomawianą pozycje. Podejrzewam, że „Star Wars Legendy. Darth Vader i widmowe więzienie.” z upływem czasu stanie się pozycją kultową, jeśli chodzi o komiksy Star Wars.

Świetne tempo, kreska no i Darth Vader taki jaki ma być. W mojej ocenie najlepszy komiks w uniwersum Gwiezdnych Wojen z legitymacją dla fanów komiksów niekonicznie siedzących w tym uniwersum.

Jak to bywa w świecie "Gwiezdnych wojen" żądza władzy nad galaktyką popycha bohaterów do działania. Tak jest i tym razem, próżno tu szukać rebeliantów znanych z filmów, mamy coś lepszego. Autorzy przedstawiając nam zamach imperialnych oficerów na Palpatine'a. Generał Gentis, wraz ze swoimi kadetami, z chirurgiczną precyzją przeprowadza zamach stanu, życie Imperatora jest zagrożone. Vader, moff Trachta i jeden z kadetów uciekają z rannym Sidiousem z Coruscant udając się do Widmowego więzienia.

Komiks jest absolutnie genialny! Jest mroczny i brutalny, tak inny od filmów, które teraz trafiają na ekrany kin. Opowieść nie traci przy tym nic z klimatu, rysunki autorstwa Hadena Blackmana doskonale obrazują grozę i brutalność, oddając magię uniwersum Star Wars. Vader to przeżarty złem sługa ciemności bezwzględnie lojalny swojemu Mistrzowi, nieznoszący sprzeciwu i konkurencji. Moff Trachta to przebiegły organizator i sprawny manipulant, doskonale wpisuje się w kanon typów spod ciemnej gwiazdy niepozbawionych charyzmy i honoru. Narrator całej opowieści, kadet Laurita Tohm, to kolejne mocne ogniwo. Niezwykle zdolny i oddany Imperium oficer godny sięgnąć po najwyższe urzędy, pomimo swoich fizycznych ułomności.

Dla mnie bomba!

1953

Lord Vader umacnia władzę Imperium. Akcja osadzona jest w starym kanonie pomiędzy filmami „Zemsta Sithów” a „Nową nadzieję” – dochodzi do zamachu na Imperatora, a Darth Vader razem z dwójką najwierniejszych podwładnych rusza w poszukiwaniu więzienia z czasów Wojen Klonów, by znaleźć tam sprzymierzeńców.

Akcję obserwujemy z punktu widzenia Tohma, młodego rekruta kadry oficerskiej. Jest to inteligentny i zaradny bohater w pełni oddany Imperium, który potrafi wzbudzić współczucie, ale jednocześnie nie ma litości dla zdrajców czy osób niewygodnych władzy. Dzięki komentarzom oddającym jego myśli i wspomnienia jesteśmy się w stanie z nim utożsamiać, a nawet sympatyzować mu przy próbach odbudowy Imperium. Szkoda, że sam bohater najprawdopodobniej nigdy już później nie zostanie wykorzystany.

Inni bohaterowie też są całkiem dobrze ukazani. Pojawia się tu znany z komiksu „Zdrada” moff Trachta – poznajemy tutaj część jego przeszłości, a on sam okazuje się bardziej krytyczny wobec moralnie wątpliwe działania Imperium. Przy tej okazji można zauważyć, że trójka głównych bohaterów tego komiksu czyli Tohm, Trachta i Vader są fizycznie okaleczeni, co może sugerować, że w głównej mierze przez odrzucenie przez społeczeństwo są wierni Imperium. Jeżeli już o Vaderze mowa, to jest on tutaj równie dobrze przedstawiony, co w serii wydawanej przez Marvela w ramach „Star Wars Komiks” – bezlitosny i pozbawiony sentymentów, liczy się dla niego jedynie słowo Imperatora. Podobał mi się też główny przeciwnik – łagodniejszy dowódca, który chce rozsądnej władzy – w typowej gwiezdno wojennej opowieści byłby on pozytywnym bohaterem, ale tutaj jednak dzięki wprawnie poprowadzonemu scenariuszowi, to on jest przez czytelnika nielubiany. Bardzo ciekawie zapowiadali się również przestępcy z tytułowego więzienia, ale niestety zostają zupełnie niewykorzystani i prawdopodobnie jedynie jedna postać jeszcze powróci.

Tutaj właśnie objawia się mój główny problem z tym komiksem – zdecydowanie za mało jest akcji w tytułowym więzieniu, a więźniowie pojawiają się dopiero na końcowych stronach. Boli to tym bardziej, że ukazano różnorodność tych łotrów, a dostaliśmy jedynie dwie bitwy, z których jedna w większości odbywa się poza kadrem. Przez to sam komiks traci dużo dynamiki – przydałby się jeszcze jeden, dwa zeszyty, które pozwoliłyby ukazać tytułowe elementy dokładniej.

Za rysunki odpowiada tu Augustin Alessio. Bardzo ładnie i efektownie wychodzą mu sceny akcji, ale szkoda, że w momentach bardziej spokojnych ujawnia się brak szczegółów. Użyta tu paleta spranych barw doskonale oddaje lekko przygnębiający ton tomu.

Przy tej okazji chciałem pochwalić posłowie Jacka Drewnowskiego z polskiego wydania. Bardzo dobrze przedstawia okoliczności, w jakich powstał komiks i zwraca uwagę na pewne szczegóły i odniesienia w innych seriach.

Podsumowując, jest to nie w pełni wykorzystany potencjał, ale warto przeczytać dla dobrze przedstawionego głównego bohatera.

Akcję obserwujemy z punktu widzenia Tohma, młodego rekruta kadry...

Imperium jest jeszcze młode i podatne na ataki, a generał Gentis przygotowuje bunt wśród kadetów. Imperator jest w opałach. Umiera. Vader w defensywie. Potrzebuje wsparcia wybitnych wojowników i wie gdzie ich znaleźć. Są przetrzymywani w tajemniczym widmowym więzieniu. Ale wie też, że nie wolno tolerować nadmiernie wybijających się jednostek.
Świetna charakterystyka bezlitosnej osobowości Vadera, dążenia do celu bez względu na koszty w ludziach i ciekawy wątek słabego jeszcze Imperium.
Jedyne co mnie zastanowiło, to czemu porucznik Tohm nie sprawił sobie sztucznej ręki niczym jego mistrz:)

Świetna charakterystyka...

Chyba od czasu serii Mroczne Czasy nie czytałem komiksu z tak kapitalnym klimatem. Polecam każdemu fanowi Vadera. Nie odgrywa on może głównej roli, ale chyba nigdy ta postać nie została przedstawiona w tak kapitalny sposób.

Ciekawy komiks, ale nie jakiś wybitny. Przede wszystkim wspaniałe zakończenie, piękna puenta.

• Komiksy
  • Star Wars