Star Wars: Darth Vader i Widmowe Więzienie

Seria: Star Wars Legendy
Wydawnictwo: Egmont Polska
Star Wars: Darth Vader and the Ghost Prison
star wars legendy, komiksy

Bardzo dobrze przyjęty przez fanów komiks, wydawany w USA w latach 2012-–2013. Przedstawia historię Dartha Vadera, który jeszcze przed około rokiem był Anakinem Skywalkerem. Nowo powstałe Imperium Galaktyczne chwieje się w posadach, grupa puczystów grozi obaleniem imperatora. Vader staje w obronie swojego mocodawcy.

źródło opisu: https://sklep.egmont.pl

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl

GrzegorzIgnacy | 2018-08-15
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Jak to bywa w świecie "Gwiezdnych wojen" żądza władzy nad galaktyką popycha bohaterów do działania. Tak jest i tym razem, próżno tu szukać rebeliantów znanych z filmów, mamy coś lepszego. Autorzy przedstawiając nam zamach imperialnych oficerów na Palpatine'a. Generał Gentis, wraz ze swoimi kadetami, z chirurgiczną precyzją przeprowadza zamach stanu, życie Imperatora jest zagrożone. Vader, moff Trachta i jeden z kadetów uciekają z rannym Sidiousem z Coruscant udając się do Widmowego więzienia.

Komiks jest absolutnie genialny! Jest mroczny i brutalny, tak inny od filmów, które teraz trafiają na ekrany kin. Opowieść nie traci przy tym nic z klimatu, rysunki autorstwa Hadena Blackmana doskonale obrazują grozę i brutalność, oddając magię uniwersum Star Wars. Vader to przeżarty złem sługa ciemności bezwzględnie lojalny swojemu Mistrzowi, nieznoszący sprzeciwu i...

Hari_Seldon | 2018-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Lord Vader umacnia władzę Imperium. Akcja osadzona jest w starym kanonie pomiędzy filmami „Zemsta Sithów” a „Nową nadzieję” – dochodzi do zamachu na Imperatora, a Darth Vader razem z dwójką najwierniejszych podwładnych rusza w poszukiwaniu więzienia z czasów Wojen Klonów, by znaleźć tam sprzymierzeńców.

Akcję obserwujemy z punktu widzenia Tohma, młodego rekruta kadry oficerskiej. Jest to inteligentny i zaradny bohater w pełni oddany Imperium, który potrafi wzbudzić współczucie, ale jednocześnie nie ma litości dla zdrajców czy osób niewygodnych władzy. Dzięki komentarzom oddającym jego myśli i wspomnienia jesteśmy się w stanie z nim utożsamiać, a nawet sympatyzować mu przy próbach odbudowy Imperium. Szkoda, że sam bohater najprawdopodobniej nigdy już później nie zostanie wykorzystany.

Inni bohaterowie też są całkiem dobrze ukazani. Pojawia się tu znany z komiksu „Zdrada” moff Trachta – poznajemy tutaj część jego przeszłości, a on sam okazuje się bardziej krytyczny wobec moralnie...

Przemek | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Imperium jest jeszcze młode i podatne na ataki, a generał Gentis przygotowuje bunt wśród kadetów. Imperator jest w opałach. Umiera. Vader w defensywie. Potrzebuje wsparcia wybitnych wojowników i wie gdzie ich znaleźć. Są przetrzymywani w tajemniczym widmowym więzieniu. Ale wie też, że nie wolno tolerować nadmiernie wybijających się jednostek.
Świetna charakterystyka bezlitosnej osobowości Vadera, dążenia do celu bez względu na koszty w ludziach i ciekawy wątek słabego jeszcze Imperium.
Jedyne co mnie zastanowiło, to czemu porucznik Tohm nie sprawił sobie sztucznej ręki niczym jego mistrz:)

NihilusX | 2015-10-25
Przeczytana: 24 października 2015

Chyba od czasu serii Mroczne Czasy nie czytałem komiksu z tak kapitalnym klimatem. Polecam każdemu fanowi Vadera. Nie odgrywa on może głównej roli, ale chyba nigdy ta postać nie została przedstawiona w tak kapitalny sposób.