Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego

Wydawnictwo: AJAKS
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
9788362046737

Monografia poświęcona kontaktom polsko-węgierskim w okresie Powstania Warszawskiego. Przedstawia działania, postawę i pomoc żołnierzy węgierskich stacjonujących na terenie Warszawy i okolic latem 1944 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MM1990 | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem równie nowatorską pracę dotyczącą zagadnień związanych z Powstaniem Warszawskim. Mieliśmy już do czynienia z dziesiątkami książek oceniających je z punktu widzenia politycznego, nie wspominając już chyba liczonych w tysiącach wspomnień, opracowań, wyborów dokumentów i innych publikacji poświęconych walkom poszczególnych oddziałów czy w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Maria Zima postanowiła tymczasem opisać historię Węgrów i ich stosunku do walczącej stolicy.

Węgry oficjalnie były w czasie II wojny światowej sojusznikiem Niemców, natomiast w chwili wybuchu Powstania były już okupowane przez niemieckie wojska. To powodowało, że ewentualne przyłączenie się stacjonujących w Warszawie i jej okolicach węgierskich oddziałów było całkiem realne, ale pod warunkiem, iż miałoby to wpływ na alianckie gwarancje dla Węgrów. Dowództwo walkach nie mogło jednak niczego zagwarantować, dlatego rozmowy na temat przyłączenia się Węgrów przeciągały się i...

marw | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

O postawie Węgrów wobec PW'44 wiadomo, jednak podawane powszechnie informacje są skrótowe. Książka wypełnia tę lukę w literaturze dotyczącej Powstania.