Dygot

Okładka książki Dygot Jakub Małecki
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Dygot
Jakub Małecki
7,9 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2015-10-07
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-07
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379244386
Tagi:
Poznań Armia Czerwona groteska II wojna światowa ironia klątwa literatura polska międzywojnie obsesja PRL przeznaczenie rodzina tajemnica uczucie wieś
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dygot istnienia



205 1 7

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
4696 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
248
206

Na półkach: ,

Bohaterów "Dygotu" Jakuba Małeckiego jest wielu. Zacznijmy jednak od Łabendowiczów - Jana i jego świeżo poślubionej żony, Ireny. Rodzice Jana trafili do obozów koncentracyjnych, a Irena tożsamość swoich ukrywa, choć jej matką prawdopodobnie jest chora umysłowo Dojka, która śpi w polach i stodołach na wsi, a ojciec już dawno nie żyje. Młoda para mieszka u Frau Eberl, Niemki i bardzo dobrze się z nią dogadują. Niczego im nie brakuje, a kiedy Irena rodzi pierwsze dziecko - Kazimierza, starsza kobieta traktuje go jak swojego wnuka. Jednakże wojna się kończy i Frau musi uciekać przed Armią Czerwoną, która wkracza na polskie ziemie, aby je "wyzwolić" spod okupacji niemieckiej. Rozkazuje się zawieźć do Niemiec Janowi, lecz ten, ujechawszy kilkanaście kilometrów, ucieka przy najbliższej okazji. Rozwścieczona Eberl życzy mu, aby mu się "teufel" urodził, gdyż jego żona jest w drugiej ciąży. I rzeczywiście, rodzi się "teufel". A konkretniej - albinos, Wiktor. Albinizm na wsi to zjawisko nieznane i niespodziewane. Wiktora uznaje się za wybryk natury i zrzuca na niego całą winę za wszelkie nieurodzaje czy klęski. Następni w kolejce są Geldowie - Bronisław i Helena, kolejne młode małżeństwo. Prowadzą oni Zieleniak, mają córeczkę Emilię. I kiedy Bronek wchodzi do klatki schodowej kamienicy, w której mieszka, wpada na Cygankę, która chce mu powróżyć z ręki. Mężczyzna kilkakrotnie odmawia, a Cyganka wyjawia mu, że jego dziecko pochłonie piekło i je wyrzuci. I tak też w niedługim czasie się stało. Geldowie oddawali często Milkę pod opiekę sióstr Pyziakowych, mieszkających na przeciwko. Jedna z nich nosiła przy sobie granat i ten granat pewnego dnia wybuchł, zabijając sporo osób, a Emilię oparzając. Dziewczynka do końca życia będzie miała pomarszczone ciało, pełne oparzeń i blizn. Bronek postanawia spotkać się z Cyganką i jej bratem, Perhanem, a ci przepowiadają mu, że jego córka znajdzie sobie miłość, jednak Bronisław oślepnie - jedno oko straci szybko, wzrok w drugim będzie tracił bardzo powoli. I tak życie oby dwóch rodzin się toczy, pełne zawirowań i nowych sytuacji. Nikt się jednak nie spodziewał, że ich drogi się przetną, w końcu mieszkają kilkadziesiąt kilometrów od siebie. Pierwszy raz - kiedy Bronisław jechał do sanatorium, zdradził swoją żonę z Irką Łabendowicz, która przez przypadek na targu zemdlała, a Bronek jej pomógł. Drugi raz, po wielu latach - poprzez odmieńca Wiktora, który postanowił się ożenić z poparzoną na zawsze Emilią. Emilka zachodzi w ciążę, a Wiktor ginie w tajemniczych okolicznościach. Milicja, mimo że badała sprawę, nie była w stanie ująć mordercy, a po latach sprawę zaniechano. I jedynym, kto będzie w stanie odkryć tą tajemnicę będzie Sebastian Łabendowicz, syn dwóch odmieńców, który oszukał bank na pół miliona złotych i rzucił studia. A to wszystko i tak w naprawdę wielkim skrócie.
Powieść Jakuba Małeckiego nie jest prosta. Jest zagmatwana i nawet krótkie streszczenie jej nie wychodzi krótkie. Lecz, mimo tego, że może się wydawać lekko nie do zrozumienia, jest bardzo ciekawa. Z początku mnie bardzo nużyła i męczyła mnie narracja, jednakże ze strony na stronę coraz bardziej się wciągałam i przyzwyczajałam do stylu pisania. Mieszały mi się również losy dwóch rodzin, gdyż czytałam to w dużych odstępach czasowych. Nie zżyłam się zbytnio z żadnym z bohaterów prócz Wiktorem i bardzo żałowałam, że umarł. A Sebastiana wręcz nienawidziłam, więc te wątki, w których on występował, znowu zaczęły mnie męczyć. Lecz kiedy już się naprawdę poważnie zabrałam za czytanie, to nawet nie wiem, kiedy minął mi czas spędzony przed tą książką.
Serdecznie polecam ten utwór, jest naprawdę godny przeczytania, jednakże nie każdy będzie w stanie przez niego przebrnąć. Wydaje mi się, że kierowany on jest do dorosłej i dojrzałej społeczności, lecz to nie zasada. Z pewnością warto po tą pozycję sięgnąć.

Bohaterów "Dygotu" Jakuba Małeckiego jest wielu. Zacznijmy jednak od Łabendowiczów - Jana i jego świeżo poślubionej żony, Ireny. Rodzice Jana trafili do obozów koncentracyjnych, a Irena tożsamość swoich ukrywa, choć jej matką prawdopodobnie jest chora umysłowo Dojka, która śpi w polach i stodołach na wsi, a ojciec już dawno nie żyje. Młoda para mieszka u Frau Eberl, Niemki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 213
  • Chcę przeczytać
    4 695
  • Posiadam
    1 429
  • Ulubione
    354
  • 2018
    172
  • 2021
    138
  • 2019
    121
  • Teraz czytam
    112
  • 2022
    112
  • 2023
    99

Cytaty

Więcej
Jakub Małecki Dygot Zobacz więcej
Jakub Małecki Dygot Zobacz więcej
Jakub Małecki Dygot Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także