Piękny styl

Okładka książki Piękny styl
Steven Pinker Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii językoznawstwo, nauka o literaturze
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Mistrzowie Psychologii
Tytuł oryginału:
The Sense of Style: The Thinking Person's Guide to Writing in the 21st Century
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2015-11-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-18
Data 1. wydania:
2015-09-22
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364846250
Tłumacz:
Agnieszka Nowak-Młynikowska
Tagi:
pisanie gramatyka
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , , ,

Czy zdarzało się wam czytywać teksty naszpikowane słownictwem tak zawiłym, że wątpiliście we własną inteligencję lub wręcz przeciwnie, prostym i znanym, lecz nie ułatwiającym ich zrozumienia? Steven Pinker, znany psycholingwista, stawia na ich podstawie pewną diagnozę: ich twórcy, to ludzie obciążeni „klątwą wiedzy”, wskrzeszacze „rzeczowników zombie”, którzy cierpią na „synonimomanię” i „fiksację funkcjonalną”. Chorują na to autorzy podręczników akademickich i tekstów naukowych, ale także autorzy beletrystyki, publicystyki, dziennikarze, recenzenci i blogerzy; ogółem pisząc w jakimś stopniu my wszyscy.

Lekarstwem na tę chorobę jest niniejsza książka, z której dowiadujemy się, że „dobre pisarstwo można zrozumieć okiem” i dlatego cechują je konkretne obrazy. Autor radzi unikać metapojęć (abstrakcyjnych słów typu: koncepcja, pojęcie, rola), których nie jesteśmy w stanie „zobaczyć”; przypomina też, że utarte zwroty i wyświechtane idiomy nie są wizualizowane w naszej głowie i powinniśmy z nich zrezygnować na rzecz świeżych sformułowań, porównań i metafor. Porusza temat składni, której znajomość chroni przed tworzeniem zawiłych, niejednoznacznych zdań. Analizuje łuki spójności łączące zdania w tekście i sprawiające, że jedno wynika z drugiego. Uczy czytelnej organizacji tekstu, by pozbyć się chaosu towarzyszącego naszym myślom i udziela wielu innych wskazówek mogących pomóc usprawnić nasz warsztat pisarski. Jedyny minus jaki dostrzegłem w treści, to wrażenie, że część przykładów zaadoptowanych na potrzeby języka polskiego miała w nim o wiele mniejsze szanse na pojawienie się niż w języku oryginału. Bardziej raziła mnie oprawa, przez którą odebrałem książce aż dwie gwiazdki, co jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło; uwierzcie mi, że znalazłem co do tego solidne podstawy.

Wbrew temu, co sugeruje okładka, nie jest to żaden instruktaż pięknego stylu, a za tymi dwoma słowami, zapisanymi ozdobną kursywą, kryją się wspomniane wyżej zasady zrozumiałego pisania. Polscy wydawcy albo mają krótką pamięć, albo stawiają marketing ponad własną rzetelność, bo zignorowali promowaną przez autora zasadę jasnego określania tematu, wprowadzając czytelnika w błąd; za to ująłem jej pierwszą gwiazdkę. Oryginalny tytuł, w przeciwieństwie do polskiego, jest adekwatny do treści, brzmi „The Sense of Style” i można go przetłumaczyć na „Poczucie stylu”, lub, uwzględniając prawdziwy przedmiot badań, pokusić się o nazwanie go stylem "klasycznym" lub "klarownym". To, że nauczycie się poprawnie i przejrzyście pisać nie świadczy o tym, że Wasze teksty staną się nagle piękne; gwarantuję jednak, że będą bardziej zrozumiałe dla odbiorcy.

Na okładce brakuje też informacji, że 1/3 książki nie została przetłumaczona na język polski, przez co część czytelników mogła poczuć się oszukana; za to odjąłem drugą gwiazdkę. Tłumaczka zręcznie zapewnia, że te 130 stron tyczy się specyfiki języka angielskiego, a rozdział ten został zamieszczony w książce na zasadzie aneksu (dodatku) dla czytelników piszących w tym właśnie języku. Nie zmienia to faktu, że wydawnictwo o takim „bonusie” powinno poinformować potencjalnego czytelnika wcześniej, w widocznym miejscu, by jeszcze przed zakupem miał świadomość z ilu stron książki będzie mógł faktycznie skorzystać.

Większość pisarzy nigdy nie sięgała po poradniki pisarskie, a pisać nauczyło się czytając innych, chłonąc ich styl i wyrabiając sobie swój własny. Jest to tzw. odwrotna inżynieria dobrej prozy umożliwiająca nabycie pisarskiego wyczucia stylu, „dobrego ucha”, wyczulonego na składnię i słownictwo. Nie każdy jednak poświęca tyle czasu czytaniu i potrafi bazować na samych przykładach, by się tego nauczyć i tu z pomocą przychodzi przewodnik po sztuce pisania. Mój własny styl nie jest zbyt doskonały, drzewka składniowe zanurzam w środku zdania, przeginam ze stroną bierną i miewam problemy z negacją; porobiłem jednak tyle notatek, że mam na czym bazować, by z każdą kolejną recenzją było coraz lepiej.

Czy zdarzało się wam czytywać teksty naszpikowane słownictwem tak zawiłym, że wątpiliście we własną inteligencję lub wręcz przeciwnie, prostym i znanym, lecz nie ułatwiającym ich zrozumienia? Steven Pinker, znany psycholingwista, stawia na ich podstawie pewną diagnozę: ich twórcy, to ludzie obciążeni „klątwą wiedzy”, wskrzeszacze „rzeczowników zombie”, którzy cierpią na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    800
  • Przeczytane
    215
  • Posiadam
    79
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    10
  • Pisanie
    9
  • Ulubione
    7
  • E-book
    5
  • 2018
    5
  • Do kupienia
    5

Cytaty

Więcej
Steven Pinker Piękny styl Zobacz więcej
Steven Pinker Piękny styl Zobacz więcej
Steven Pinker Piękny styl Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także