Wiatrołomy

Wydawnictwo: Replika

Mario | 2016-09-13

Sam się sobie nie mogę nadziwić - sięgam po książki, których przed laty kijem bym nie trącił, a dziś próbuję uprzedzenia schować do kieszeni i sprawdzać, co się kryje w tych okładkach pokrytych peerelowskim kurzem (także kurzem sprzed wieku i dwóch, polskim i obcym, z tych małych literatur i większych, słowem, z tego, co dziś zapomniane lub prawie zapomniane). Jakże często pod warstwą kurzu znajduję klejnociki i klejnoty, o które byłbym uboższy, gdybym ograniczył swoje czytanie jedynie do półek z obecnie wydawaną literaturą.
No i stąd ten Paukszta, człowiek o dziwacznym nazwisku, co nie ma nic do rzeczy, a jednak nie przestaje zwracać mojej uwagi. I powieść właściwie przeciętna - tak można ją widzieć - czytadło o człowieku wchodzącym w dorosłe życie, zawodowe i osobiste. Trochę hemingwayowska w konstrukcji, szczególnie zakończenia, trochę kontrastująca ze stachurową "Siekierezadą", a trochę, a może przede wszystkim, będąca poematem o lesie, który to las być może jest głównym...

Kamila | 2012-11-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2012

"Wiatrołomy" zakupiłam jakiś czas temu, gdy szukałam książek o tematyce drogi, zmian życiowych, odwagi, zmaganiu się z trudnościami i przezwyciężaniu ich. Autor dotąd mi nie znany nie ułatwiał, ani nie utrudniał wyboru. Zdecydował opis książki, jaki znalazłam w księgarni. Nie zawiodłam się.

Paweł to młody leśniczy, tuż po szkole. Właśnie obejmuje nowo utworzone leśnictwo o nazwie Wiatrołomy. Dotąd była to ziemia niczyja, więc okoliczni mieszkańcy intensywnie to wykorzystywali. Kłusownictwo, nielegalne polowania i wywózka drewna - zmagając się z likwidacją tych zjawisk leśniczy doświadcza wrogości okolicznych mieszkańców.

Wielokrotnie bliski rezygnacji nie poddaje się jednak. Dzięki przychylności nielicznych mieszkańców znajduje w sobie siłę do dalszej walki.

Opisy przyrody w wykonaniu Eugeniusza Paukszty to arcydzieło :) W sposób wyjątkowy pozwala doświadczyć czytelnikowi wspaniałego bogactwa leśnego życia - ze wszystkimi jego krajobrazami i dźwiękami. Mimo przeplatających się...

karolka | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Niesamowita, powalająca, nadzwyczajna. Zachłysnęłam się ta powieścią jak spragniony w upał zimną wodą. Opisy przyrody, zmieniającego się w zależności od pory roku lasu pozwoliły mi odpłynąć z tej przeładowanej technologią, nowoczesnością rzeczywistości w inny świat, którym rządzi natura i targające nią żywioły. Każde zdanie opisujące zmieniającą się przyrodę wprowadzało mnie w stan pewnej euforii i zarazem tęsknoty za tym "spokojem", który ogrania przyrodę mimo ingerencji ludzi.
Pauksztę czytałam już wcześniej, ale dopiero teraz w pełni mnie zachwycił co pozwoliło na oderwanie się choć na chwilę od pogoni za czasem i codziennością. Jednocześnie wywołał we mnie tęsknotę za wsią, lasem i życiem, które tam wydaje mi się o wiele bardziej wartościowsze, bardziej sensowne.
Gorąco polecam wszystkim, mimo że niektórym może się wydawać, że opisy są przydługie.

PWS | 2016-12-04
efka | 2016-07-07