W krainie srebrnej rzeki

Okładka książki W krainie srebrnej rzeki Sofia Caspari
Okładka książki W krainie srebrnej rzeki
Sofia Caspari Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Saga argentyńska (tom 2) literatura piękna
Saga argentyńska (tom 2)
Lagune der Flamingos
Otwarte
2015-10-21
2015-10-21
Paulina Filippi-Lechowska
Sofia Caspari Paulina Filippi-Lechowska literatura niemiecka argentyna

Zrezygnowałam z czytania. Przeczytałam tylko tom 1 i żałuję. Zakładam, że pozostałe są równie nudne i nijakie. W ogóle nie czuć klimatu podróży w pierwszym tomie. Może ten byłby ciekawszy, ale nie mam ochoty czytać takiego tomiska po poprzednim rozczarowaniu.

Zmęczyła mnie... Niby ciekawa, niby dobrze się czyta, ale: za dużo wątków na raz, za dużo postaci, ich historie opowiedziane pobieżnie, bardzo podobne. Pewne rzeczy jakby pomijane, potem tylko wspomniane mimochodem. Akcja powolna, czasem nudna. Brak narastania napięcia, oczekiwania i kulminacji. Wszystko takie płaskie. Sporo powtórzeń. Czasami miałam wrażenie, że czytam książkę popularno-naukową o historii Argentyny. Nie zgrywało się to z życiem bohaterów. Jak dla mnie został też zmarnowany pewien potencjał postaci Marleny.

Bardzo ciekawa historia, która trzyma w napięciu.

Bardzo ciekawa historia, która trzyma w napięciu.

Druga część Sagi Argentyńskiej, według mnie równie dobra jak pierwsza. Pojawiają się nowe postaci, dorasta drugie pokolenie emigrantów. Jednym wiedzie się całkiem dobrze, inni popełniają głupie życiowe błędy - jak to w życiu.Historia toczy się spokojnie, ale nie nudzi, wręcz przeciwnie - zaciekawia. W kolejce czeka część trzecia.

Długo "męczyłam" tą książkę

Długo "męczyłam" tą książkę

Czytając opis z tyłu książki miałam obawy, że kolejny tom sagi argentyńskiej będzie obejmował tylko zupełnie nowych bohaterów. Na szczęście mogłam nie tylko poznać nowych bohaterów, ale też przekonać się, co słychać u osób z pierwszej części. Fabuła jest ciekawa, wciągająca, wręcz wstrząsająca. Poruszane są tematy prostytucji, przemocy w rodzinie, śmierci, niesprawiedliwości itp. Opisy historii już mnie tak nie nużyły i w pełni mogłam cieszyć się klimatem XIX-wiecznej Argentyny.
Polecam serdecznie :D

NOWE ZMAGANIA I PRZESZKODY

Po raz kolejny akcja powieści rozgrywa się w Argentynie, w czasach kolonialnych. Frank i Mina marzą o wspólnej przyszłości, jednak przekorny los ma wobec nich zupełnie inne plany. Wcześniej poprzysięgli sobie w razie rozłąki czekać na drugą osobę podczas Święta Niepodległości w Buenos Aires. Czy uda im się odnaleźć i otrzymać jeszcze jedną szansę na szczęście?

W „Krainie kolibrów” główną rolę odgrywała historia Anny – Niemki, która płynęła do Argentyny do męża licząc na lepsze życie. Jednak to, co tam zastała, w niczym nie pokrywało się z jej marzeniami, a rzeczywistość skłoniła ją do brutalnej walki o przetrwanie. Teraz życie kobiety i jej rodziny schodzi jednak na drugi plan. Poznajemy wiele nowych postaci, których losy niespodziewanie łączą się ze znajomymi nam już bohaterami. Po raz drugi muszę przyznać, że w powieściach Sofii Caspari wszystkie osoby są opisane w fenomenalny sposób. Sama już od dawna mam wrażenie, że poznaję życie zwykłych ludzi i wydarzenia, które naprawdę miały miejsce w przeszłości, a nie fikcyjne postaci stworzone jedynie na potrzeby sagi.

„Czasem najlepiej jest przyjąć z wdzięcznością to, co nas spotyka.”

Naprawdę miło było znowu powrócić do Argentyny, do znajomych mi już osób i miejsc, za którymi trochę tęskniłam. Jak zwykle, z zapartym tchem śledziłam losy już nie tylko Anny i Juliusa, ale przede wszystkim Franka i Miny wciąż zastanawiając się, co autorka zaserwuje nami tym razem. Nawet opisy przyrody, tradycji, argentyńskiego społeczeństwa czy też sytuacji politycznej panującej w kraju nie nudziły mnie, ale przekonały do tego, że warto lepiej poznać Amerykę Południową. I z uśmiechem przyznaję, że nie zawiodłam się. Ba, nie spodziewałam się, że druga część trylogii okaże się równie dobra, co pierwsza. Jak widać,Sofia Caspari nadal utrzymuje swój wysoki poziom i ani myśli z niego rezygnować.

„W krainie srebrnej rzeki” to druga część pięknej trylogii niemieckiej pisarki, która pokazuje nam blaski i cienie argentyńskiej codzienności w XX wieku. Opowiada o ludziach, dla których los nie zawsze był sprawiedliwy, a jednak znaleźli oni w sobie siłę, by zawalczyć o swoje szczęście. Jeśli jeszcze do tej pory nie mieliście okazji poznać tej serii, to zdecydowanie musicie to zmienić!

www.carolinelivre.pl

NOWE ZMAGANIA I PRZESZKODY

Druga część powieści, ciąg dalszy losów znanych już bohaterów i poznajemy nowych. Wszystko to powoduje mnogość postaci i można się pogubić. Jednak książka nadal ciekawa chociaż nie porywa. Czekam na kolejną część.

Druga część "Sagi argentyńskiej" jest nieco słabsza od pierwszej. Chyba trochę za dużo tutaj bohaterów. O ile "W krainie kolibrów" to powieść głównie o Annie i Viktorii, to w jej kontynuacji na scenę wkracza prawdziwy tłum i mam wrażenie, że wiele wątków zostało potraktowanych pobieżnie. Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, jednak mogło być lepiej.

Ciąg dalszy rodzinnych losów, często bardzo pogmatwanych, czyta się przyjemnie.

Ciąg dalszy rodzinnych losów, często bardzo pogmatwanych, czyta się przyjemnie.

• 2016
  • E-booki

Dodaj cytat z książki W krainie srebrnej rzeki