Offshoring

Tłumaczenie: Paweł Tomanek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Offshoring
Ewa

Offshoring to praktyka przenoszenia części działalności gospodarczej za granicę. Ukrywanie przychodów, bogactwa i zysków w rajach podatkowych uczyniło z offshoring temat medialny, w swojej książce John Urry twierdzi jednak, że offshoring jest czymś dużo więcej, że w praktyce jest to jeden z głównych mechanizmów globalnej gospodarki. Książka stanowi dokumentację różnych sposobów, w jakie...

Książka stanowi dokumentację różnych sposobów, w jakie offshoring dokonuje się w obszarze polityki, ekonomii oraz ekologii. Urry analizuje nie tylko zjawisko masowego importu tanich produktów z krajów rozwijających się, lecz również zjawisko eksportowania do nich zanieczyszczeń, odpadów, w końcu również korzystania z zakazanych w krajach centrum rozrywek, w tym przede wszystkim z usług seksualnych. Podobnie za oceany wysyła się niepokoje społeczne i zagrożenia polityczne. Efektem jest atmosfera niepewności, kłamstw i dwuznaczności, która jest odpowiedzialna za mroczną stronę postępującej globalizacji.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/286854/offshoring.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/286854/offshoring.html

AnnaSikorska | 2015-11-13

Wolny rynek jest hasłem wytrychem stosowanych w przypadku prób regulacji go przez państwa dostrzegające w nim zagrożenie dla swojej gospodarki. Zwolennicy walczą o całkowitą wolność: wolność handlu, produkcji, przepływu pieniędzy. Niewielu dostrzega w tym zagrożenie, bo co złego może być w możliwości zarabiania na światową skalę. Nic pod warunkiem, że to my zarabiamy. Zwykle przeciętny człowiek należy do grona zniewalanych i wyzyskiwanych.
Wolny rynek pozwala na przeniesienie procesów biznesowych przedsiębiorstwa za granicę. Offshoring usprawiedliwia się obniżaniem kosztów produkcji i usług, przez przeniesienie ich do krajów gorzej rozwiniętych. Nie brzmi to wcale groźnie. Wielu może w tym zjawisku dostrzec szansę dla biednych krajów. Sami z utęsknieniem w wielu miejscach w kraju czekamy na zagraniczne inwestycje tworzące nowe miejsca pracy. Przenoszenie produkcji i usług do oddalonych od siebie miejsc sprawia, że ziemia coraz bardziej staje się wioską. John Urry dostrzega pozór...