Honor mi nie pozwala

Okładka książki Honor mi nie pozwala
Wacław Holewiński Wydawnictwo: Zysk i S-ka reportaż
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2015-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-01
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377857151
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 175-176 Marek Baterowicz, Włodzimierz Bolecki, Kazimierz Braun, Krzysztof Budziakowski, Krzysztof Dybciak, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Wacław Holewiński, Marek Jurek, Marek Kornat, Andrzej Nowak (historyk), Kazimierz Nowosielski, Karolina Wanda Olszowska, Jan Parys, Olga Płaszczewska, Marcin Sułkowski, Maciej Urbanowski, Michał Wenklar, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 175-176 Marek Baterowicz, W...
Okładka książki ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, Jakub Beczek, Kazimierz Braun, Wojciech Chmielewski, Marek Jan Chodakiewicz, Stanisław Chyczyński, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Piotr Gociek, Dorota Heck, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Adam Hlebowicz, Wacław Holewiński, Olga Płaszczewska, Bartłomiej Siwiec, Andrzej Waśko, Maciej Zakrzewski, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 173 Damian Bębnowski, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

Książka Wacława Holewińskiego jest literacko-dokumentalnym hołdem złożonym Stanisławowi Oswindowi, oficerowi Narodowych Sił Zbrojnych, który pod koniec wojny został zamordowany przez ubeków.

Do niedawna postać ta była znana tylko nielicznym historykom-pasjonatom, co autor podkreśla w posłowiu. Dziś mówi się i pisze o Oswindzie znacznie więcej, ale wciąż nie jest on powszechnie znanym bohaterem narodowym.

Holewiński ubrał jego losy w ciekawą formę. Poznajemy Stanisława Oswinda w styczniu 1945 roku. W fikcyjnych listach opowiada on żonie i córce o swej codzienności, o aresztowaniu, pobycie w więzieniu, o przesłuchaniach, które sprowadzały się do ciągłego bicia i najbardziej zwyrodniałych tortur.
Jednocześnie bohater wspomina czasy przedwojenne, cofając się aż do dzieciństwa. Dzięki temu mamy okazję poznać jego życie aż do momentu uwięzienia i ostatecznie śmierci.

Czyta się tę książkę ze ściśniętym sercem, gdyż cały czas towarzyszy nam świadomość, że Oswind zginie. Poruszające jest to, że człowiek, który walczył w oddziałach Piłsudskiego, a potem podczas II wojny światowej, został zamordowany przez własnych rodaków i Rosjan, zwanych "wyzwolicielami". To przerażający paradoks i potworny chichot historii.

"Honor mi nie pozwala" to nie tylko zbeletryzowana biograficzna opowieść. To również książka o trudnych wyborach i złożonych relacjach między Polakami i Żydami, zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i podczas wojny.
Oswind był z pochodzenia Żydem, co nieraz wypominano mu, chcąc podważyć jego polskość.
Co to znaczy być Polakiem, żołnierzem, oficerem, człowiekiem honoru? Na czym polega bohaterstwo i patriotyzm? Jak wielkie znaczenia ma przywiązanie do tradycji i do rodziny?
To najważniejsze pytania, na które odpowiedzi szuka Stanisław Oswald, a co za tym idzie, także autor książki.

Mimo iż Holewiński nadał swemu utworowi powieściowy charakter, ma on niezaprzeczalne walory dokumentalne. I przede wszystkim upamiętnia człowieka, który w pełni na to zasłużył.

Książka Wacława Holewińskiego jest literacko-dokumentalnym hołdem złożonym Stanisławowi Oswindowi, oficerowi Narodowych Sił Zbrojnych, który pod koniec wojny został zamordowany przez ubeków.

Do niedawna postać ta była znana tylko nielicznym historykom-pasjonatom, co autor podkreśla w posłowiu. Dziś mówi się i pisze o Oswindzie znacznie więcej, ale wciąż nie jest on...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    75
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    3
  • Historia
    3
  • Przeczytane 2020
    2
  • Polska
    2
  • II Wojna Światowa
    2
  • Historyczne
    2
  • Literatura piękna
    1

Cytaty

Więcej
Wacław Holewiński Honor mi nie pozwala Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także