Honor mi nie pozwala

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura faktu
karollllllla

W styczniu 1945 r. Stanisław Ostwind-Zuzga, major Narodowych Sił Zbrojnych, zostaje aresztowany. Urząd Bezpieczeństwa przewozi go do aresztu w Otwocku i tam torturami próbuje zmusić do współpracy z Sowietami. Major nie daje się złamać. Miesiąc później zostaje zamordowany. Stanisław Ostwind to postać wyjątkowa na kartach polskiej historii. I dla wielu niewygodna. Żyd, legionista, policjant,...

Stanisław Ostwind to postać wyjątkowa na kartach polskiej historii. I dla wielu niewygodna. Żyd, legionista, policjant, żołnierz oskarżanych o faszyzm Narodowych Sił Zbrojnych. Patriota. Honor mi nie pozwala jest zapisem historii majora – Żołnierza Wyklętego. Autor nadał jej formę listów, jakie bohater – Ostwind – pisze do ukochanej żony. Listy te są wyznaniem miłości, a zarazem spowiedzią człowieka, który spogląda wstecz na swoje życie, szukając odpowiedzi na dręczące go pytania. Czym jest polskość i patriotyzm? Co to znaczy być Żydem i Polakiem jednocześnie? Czym wreszcie

źródło opisu: http://zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/honor-mi-...(?)

źródło okładki: http://zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/honor-mi-...»

Alice | 2019-05-28

książka opowiada o brutalnym śledztwie majora Ostwing, aresztowanego 45r przez UB.

SamotnyWilk44 | 2018-12-28
Przeczytana: listopad 2018

Wzruszająca opowieść o człowieku, który swoje życie poświęcił służbie Polsce. Fakt jest ten tym bardziej warty podkreślenia, iż główny bohater książki - Stanisław Ostwind-Zuzga był z pochodzenia Żydem. Zatem jego wybór polskości był w pełni świadomy, pomimo tego, iż jego przodkowie Polakami się nie czuli.

Książka ma postać listów, pisanych do ukochanej żony. To co jest tam zawarte momentalnie ciężko się czyta - ze względu na opisy tortur, poniżenia i szykan.

Główny bohater jest postacią historycznie mocno zapomnianą. Dopiero dziś, dzięki historykom zajmującym się badaniom dziejów podziemia antykomunistycznego szereg anonimowych postaci jest dzisiaj popularyzowanych.

Mjr Stanisław Ostwind-Zuzga wymyka się schematom. W czasie II WŚ walczył jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych - formacji, która do dnia dzisiejszego jest przez niektórych traktowana jako czarna owca polskiego podziemia.

allison | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Książka Wacława Holewińskiego jest literacko-dokumentalnym hołdem złożonym Stanisławowi Oswindowi, oficerowi Narodowych Sił Zbrojnych, który pod koniec wojny został zamordowany przez ubeków.

Do niedawna postać ta była znana tylko nielicznym historykom-pasjonatom, co autor podkreśla w posłowiu. Dziś mówi się i pisze o Oswindzie znacznie więcej, ale wciąż nie jest on powszechnie znanym bohaterem narodowym.

Holewiński ubrał jego losy w ciekawą formę. Poznajemy Stanisława Oswinda w styczniu 1945 roku. W fikcyjnych listach opowiada on żonie i córce o swej codzienności, o aresztowaniu, pobycie w więzieniu, o przesłuchaniach, które sprowadzały się do ciągłego bicia i najbardziej zwyrodniałych tortur.
Jednocześnie bohater wspomina czasy przedwojenne, cofając się aż do dzieciństwa. Dzięki temu mamy okazję poznać jego życie aż do momentu uwięzienia i ostatecznie śmierci.

Czyta się tę książkę ze ściśniętym sercem, gdyż cały czas towarzyszy nam świadomość, że Oswind zginie. Poruszające...

angel-z | 2017-12-02

KSIĄŻKĘ czytałam dwa lata temu.. do dzisiaj ją wspominam, polecam zaczytanym znajomym. Rewelacyjna

Pożeracz | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

"Dobrze, że trafiłem na narodowców, a nie komunistów" - słowa w tym duchu padające z ust bohatera książki, Żyda - przechrzty, majora NSZ, są tylko jednym z wielu przykładów bezkompromisowego odkłamywania mitów o podziemiu. Fascynująca postać, poruszająca i pięknie opowiedziana historia.
Pierwsze spotkanie z twórczością Wacława Holewińskiego już od samego początku chwyta za serce i czaruje językiem.
Autor chce przybliżyć czytelnikowi losy majora Stanisława Ostwinda - Zuzgi. Przyjął bardzo ciekawą perspektywę - "Kropidło" pisze w myślach listy do żony i córki. Niesamowity strumień świadomości nie raz wymaga dużej koncentracji, gdy przechodzi od wspomnień do brutalnej, mrocznej rzeczywistości. Od aresztowania, przez więzienia aż do drastycznych szczegółów "przesłuchań" (bo z prawdziwymi przesłuchaniami niewiele miały wspólnego) - poznajemy setki szczegółów, wspomnień, faktów z życia Zuzgi, ale też tych z więźniów, którzy zdecydowali się podzielić swoją historią. Wielowymiarowy,...

Kominek | 2015-11-06
Przeczytana: 12 listopada 2015

(...) W obszernej bibliografii autora znana mi była jak dotąd tylko ta jedna książka – „Opowiem ci o wolności”. Stąd również w cytacie powyższy akapit, stąd krótkie odniesienie do tego, co było w napisanej jakiś czas temu recenzji. Z pewnych względów nie udało mi się poznać nic starszego z autorskiego dorobku Wacława Holewińskiego, jednak świadomość, że ponownie za sprawą Zysk i S-ka Wydawnictwa pojawi się jego nowa książka, to była informacja, obok której nie mogłem przejść obojętnie.

Stało się tak, a nie inaczej. Stało się tak, że jeszcze jakiś czas po lekturze „Honor mi nie pozwala” trudno mi się odnaleźć w tym, co przeczytałem i czego doświadczyłem. Znałem już sposób komponowania słów autora. Zdawałem sobie sprawę, jak mocnej w swym przekazie książki mogę się spodziewać. Jednak wszystko to nie wystarczyło, aby bez mrugnięcia okiem przedrzeć się przez pełną bólu i upokorzenia historię Stanisława Ostwinda.

'To musiało trwać wiele godzin. Spadałem ze stołka, sadzano mnie na nim....