Plexus

Cykl: Różoukrzyżowanie (tom 2)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

W powieści, drugim tomie autobiograficznego cyklu „Różoukrzyżowanie”, autor wraca pamięcią do połowy lat 30., kiedy dopiero dojrzewała w nim myśl o poświęceniu się pisarstwu. Był to burzliwy okres naznaczony jego związkiem z June (powieściową Moną), wiecznym niedostatkiem i niepewnością jutra.

Katherina87 | 2015-06-15

Różoukrzyżowanie. Plexus. Tom II.
Trylogia Różoukrzyżowanie stanowi ukoronowanie twórczości Henry Millera, jego opus magnum. Twórczość ta, należąca niewątpliwie do klasyki literatury światowej, budzi ciągle kontrowersje. Obok bulwersujących, naturalistycznych opisów w jego powieściach znaleźć można refleksyjne, a nawet mistyczne fragmenty inspirowane okultyzmem, astrologią i filozofią Wschodu, a także obrazy wywodzące się z poetyki surrealizmu z elementami groteski czy też czarnego humoru. Brutalny erotyzm jest w prozie Millera manifestacją niczym nieskrępowanej wolności jednostki, która nie mieści się w ramach wyznaczonych jej przez pogrążające się w kryzysie, nieautentyczne społeczeństwo. Jest także przejawem witalizmu i odwagi szczerości, które autor przeciwstawia umierającej cywilizacji świata zachodniego.

Różoukrzyżowanie jest niczym wspaniała korona wieńcząca twórczość Millera, w której żywioł życia jest zawsze ważniejszy od intelektualnej refleksji, a kreacja przeważa nad...

Karolina | 2014-01-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Najobszerniejsza powieść w trylogii, obejmująca chyba także najdłuższy okres (porównując do Sexusa i Nexusa) i... najsłabsza. Skąd zatem tak wysoka ocena? Już spieszę z odpowiedzią.

Otóż książka ta powinna być czytana przez każdego domorosłego pisarza. Każdego, komu wydaje się, że potrafi pisać, że wie o czym pisać i że życie pisarza jest usłane różami. Otóż moi drodzy - nie jest. Henry Miller jest Wam to w stanie uzmysłowić.

W Seksusie poznaliśmy Millera jako seksoholika, jednak wciąż uwikłanego w krępujące więzy sztampowej pracy zarobkowej. U progu Plexusa kajdany zostały zrzucone. Pozostają co prawda jeszcze inne więzy, ale i z nimi wkrótce nasz Autor sobie poradzi. Sprawy jednak wcale nie przybierają lepszego obrotu. Miller wraz ze swoją żoną powoli staczają się na dno. Bez pracy, bez jakichkolwiek umiejętności (poza domniemanymi pisarskimi) Miller powoli staje się niczym innym jak wrzodem na dupie społeczeństwa. Typ zdecydowanie antypatyczny. Co z tego, że swoimi wywodami...

JuW | 2017-03-22
sylvie | 2015-10-13
Przeczytana: 2013 rok
dawier | 2015-09-05
Sportowe podejście

„Jesienne dni! Jakby stworzone do jazdy na rowerze” – pisał Henry Miller w drugiej części "Różoukrzyżowania", w "Plexusie" mianowicie. Jechał ocienioną drzewami, żwirową ścieżką i nie czuł nic prócz wrażenia pędu w przestrzeni. Dziś - kilka zdań o sporcie w literaturze.