Kiszczakowa. Tajemnice Generałowej

Okładka książki Kiszczakowa. Tajemnice Generałowej
Maria Teresa KiszczakKamil Szewczyk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-10-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-06
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380691421
Tagi:
Literatura polska
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
246
213

Na półkach: ,

Jeżeli wierzyć temu, co w książce napisano i uznać, że to prawdziwe, autoryzowane słowa pani Marii Kiszczak, z całości wyłania się bardzo nieprzyjemna, zadufana w sobie postać o wybitnie ograniczonych horyzontach (chociaż chciałaby, żeby było inaczej). Nie chciałabym mieć takiej koleżanki, znajomej z pracy czy nawet sąsiadki. Żona generała z początku próbuje opisać samą siebie jako kobietę "wyzwoloną" (whatever it means), inteligentną, oczytaną, uzdolnioną(wspomina o poezji)oraz (zaskoczka!) praktykującą katoliczkę. W trakcie wywiadu wychodzi jednak, iż żadna z tych tez nie ma głębszego przełożenia na rzeczywistość. Pani Maria przez większość czasu koncentruje się na stworzeniu swojego wizerunku jako demoludowej femme fatale. Do znudzenia przywołuje opowieści, jak to nieustannie budziła męskie pożądanie i nawet mimo jej podeszłego wieku wciąż ktoś się do niej zalecał - a to w pociągu, a to na przyjęciu, a to na dancingu... A ona, rzecz jasna, flirtowała, bo rzeczony pan był "atrakcyjny i podobał mi się" . W pewnym momencie już nawet przeprowadzający wywiad nie wytrzymał ironicznie napomknął, że zaiste często się to przydarza :P. Poza "jaka jestem piękna i atrakcyjna oraz jakie mam seksowne nogi" mamy jeszcze wątki poboczne - "mój mąż jest niesamowicie przystojny i wszystkie kobiety na niego lecą" oraz "mój mąż zapewne mnie zdradza". Mąż traktuje bowiem swoją żonę w sposób okropny, od samego początku jest niefajnie, nie chce ślubu kościelnego, sprawdza narzeczoną przy pomocy służb i generalnie jest be. Zastanawiałam się (dość logiczne pytanie), czemu w ogóle pani Maria za Kiszczaka wyszła. I nie znalazłam innej odpowiedzi poza tą, że czasami był miły oraz że był w oczach żony megaprzystojnym ciachem (it's so deep I can see Adele rolling in it!). W życiu osobistym Kiszczak to menda, ale za to jako polityk - bohater, nieskazitelna figura kryształowa. To on jest ojcem Okrągłego Stołu, to on w zasadzie obalił komunę, w zasadzie to dziw, ze mu pokojowego Nobla nie dali...
Poza naprzemiennym szkalowaniem oraz idealizowaniem swojego męża Maria Kiszczak daje nam również wykład odnośnie aborcji ("nic w tym złego, bo wszyscy w PRL tak robili" - aż cud, że żyjemy, ja i autor książki!), wierności ("podejrzewam, że mnie zdradzasz, więc też cię zdradzę"), małżeństwa ("wezmę cywilny, to najwyżej się rozwiodę") oraz średnio ciekawe opisy miejsc na świecie (większość brzmi mniej więcej "ach, jakie to cudowne, śliczne, dech zapierające"). I tyle. Wiele hałasu o nic.
Całość mogłaby być gazetowym wywiadem, nie czuję potrzeby robienia z tego książki. Nawet nie razi mnie "toaletowy" papier, na którym publikację wydano. Na plus - bezstronność osoby przeprowadzającej wywiad. Pan Kamil ani razu nie zaatakował Kiszczakowej, choć czasami pewnie go korciło. O sprawy historyczne pytał dość bezpośrednio, ale nie w sposób agresywny ani chamski.
Generalnie (nomen omen ;)) przeczytać można, ale nie urywa żadnych części ciała.

Jeżeli wierzyć temu, co w książce napisano i uznać, że to prawdziwe, autoryzowane słowa pani Marii Kiszczak, z całości wyłania się bardzo nieprzyjemna, zadufana w sobie postać o wybitnie ograniczonych horyzontach (chociaż chciałaby, żeby było inaczej). Nie chciałabym mieć takiej koleżanki, znajomej z pracy czy nawet sąsiadki. Żona generała z początku próbuje opisać samą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    80
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    17
  • Biografie
    4
  • Historia
    2
  • Rok 2016
    2
  • 2016
    2
  • Polityka
    1
  • PRL
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kiszczakowa. Tajemnice Generałowej


Podobne książki

Przeczytaj także