Księżycowe Dni

E-bookowo
2015-01-01
2015-01-01
Księżycowe dni Wampiry seks

Dziewięć świąt... Małgorzata Falkowsk...
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...

I co ja mam o tej książce napisać, oprócz tego, że dałam jej szansę, mimo odjechanej fabuły? Chciałam innowacyjnego spojrzenia na związki poliamoryczne, a dostałam bajkę dla nastolatek połączoną z:
- nieudaną kopią Greya (niedoświadczona dziewczyna odkrywa świat seksu oraz uczuć, tym razem do dwójki mężczyzn)
- Pamiętników wampirów (chociażby z uwagi na imię bohatera - Stefan. Rozumiem, że gdyby miał na imię Józek, nie byłoby klimatu, ale również z takim imieniem tak czy siak nie było)
- Gry o tron (Królowa wampirów mieszkająca daleko w Islandii)
A może było jeszcze więcej nawiązań... Tak sobie myślę, że te właśnie kwestie powodują, że książka jest banalna. Gdzieś tam można wysunąć wniosek, że dobra historia nie może być do tego stopnia odtwórcza. Wyobraźnia jest bowiem rzeczą bez ograniczeń i możemy sobie budować naprawdę ciekawy świat na jej podstawie. Mam wrażenie, że autorka, niestety, przekombinowała. Warto porzucić przekonanie, że to, co zagraniczne jest lepsze. Liczyłam, że książka na długo pozostanie w mojej pamięci. Miałam momenty na początku, że chciałam porzucić czytanie, ale gdy byłam już na 80 stronie, pomyślałam sobie, że dobra... skończę to. Pod koniec byłam zmęczona, niepocieszona, acz zauroczona językiem powieści. Język jest tutaj pełen delikatności i kunsztu. Niestety, po drodze coś się nie udało, aczkolwiek książka posiada bardzo dobre momenty, wręcz byłam pewna, że to będzie taka perełka, rzecz nieodkładalna.

Ocena aż dobra, bo mam dobre serduszko.
No i lubię trójkąty - na szczęście tylko w książkach.

Minusem książki jest brak klimatu, aż szkoda. Za dużo opisów scen łóżkowych, co prawda, były te rzeczy ujmowane w sposób subtelny, ale ileż można. Nie jestem pruderyjna, no ale litości. Kolejny minus to fakt, iż głównej postaci, czyli Patricii brak charakteru, dopiero, kiedy przemienia się w wampira, wstępuje w nią inny duch, ale na zasadzie "poszłam w tango z innymi, a Ty jak śmiałaś się zbliżyć do mojego chłopa". Patriszia, rili? Ty możesz a on nie? Następną głupotą jest nadawanie bohaterom zagranicznych imion. I mogłabym tak wymieniać. Nic jednak nie usprawiedliwia głupoty bohaterki. Nie lubię dorosłych kobiet zachowujących się jak nastolatki. W dodatku ten motyw jest strasznie oklepany przez seriale, więc za to duży minus. Brak dojrzałego charakteru głównej bohaterki przyczynił się, że książkę często czytało się ciężko, z pewnym trudem przedzierałam się przez kolejne rozdziały zastanawiając się, czy relacja w trójkącie miłosnym będzie mieć jakiś punkt zwrotny w prawidłowym kierunku. Bo przez całą książkę pokazuje się tylko aspekt fizyczny w tej relacji a to kiepski sposób na ukazanie tego rodzaju kwestii. Zabrakło mi pomysłu na to i byłam rozczarowana, że autorka sięga po oklepane, tanie chwyty.
Z plusów mogę wymienić niebanalną fabułę, ładne opisy chociażby dworku, trochę o historii (akurat to pomijałam, no bo eh, girl...),ładny język, sceny seksu opisane ze smakiem, ale nie podobało mi się, że prawie wszystkie kobiety w tej książce zachowują się jakby je swędziała pewna część ciała. Jeżeli chodzi o plusy, to postacie mają jakiś cel, coś próbują osiągnąć, zjednoczyć się a to sporo, poza tym większość rzeczy jest opisana z sensem, zwłaszcza podobał mi się moment kulminacyjny w książce. Myślę, że książkę oceniłabym wyżej, gdyby nie dziecinność głównej bohaterki, której ktoś ledwo zapodał bolca a ona już wielkie love aż po grób. A zapowiadało się tak pięknie...

Podsumowując, pomysł bardzo fajny, ale nie został on należycie przedstawiony i obroniony.

- Pamiętników wampirów (chociażby z uwagi na imię bohatera -...

Piękna okładka, sugestywny tytuł, ciekawa, jak dla mnie wcale nieoczywista fabuła, bardzo dobrze przedstawione, nieprzekoloryzowane, codzienne życie wampirów, interesujący erotyk. Polecam.

Z zalet - nie jest to "Zmierzch", ani "Grey" ani nawet "365 dni" - jest to coś nowego, miejscami bardzo ciekawego, ale gdzieniegdzie zahacza o sztampę. Tak jakby w niektórych miejscach autorce brakowało pomysłów - a szkoda, bo sam pomysł - fantastyczny. Rzadko się zdarza, żeby pokazywać wampiry tak jak zapewne by się to odbywało - jako biseksualne monstra żyjące wiecznie. Tego mi brakowało w innych utworach tego typu - tu raczej było sztampowo - tylko zgodnie z obowiązującą modą heteroseksualni, choć chyba każdego po 200 czy 300 latach egzystencji naszła by ochota na eksperymenty. W każdym razie - interesująca lektura.

Tytuł od razu kojarzy się z krwią. Opis z okładki zachęcający - miłosny trójkąt paranormalny w wykonaniu biseksualnych wampirów. Okładka też niczego sobie, prosta jakby komiksowa. Erotyka w wydaniu wampirów i ludzi? Dlaczego nie, może być ciekawie. Powinnam być mądrzejsza przecież wiem, że nie ocenia się książki po okładce. Zawsze jest jednak ale, ale może tym razem. Niestety, książeczka cieniutka, a wymagała ode mnie dużej dozy samozaparcia. Czytałam ją kilka miesięcy, odkładając i znów 2 - 3 strony i odłóż na półkę, bo się zanudzisz. Schematyczne wręcz sztampowe chociaż ładnym literackim językiem napisane. Na plus zaliczam przedstawienie wampirów jako krwiopijców co prawda z zasadami ale nieodczuwających wyrzutów sumienia z racji bycia wampirami.

Książka napisana jest w dwóch częściach, więc oczywiście przeczytałam obie od deski do deski i… jestem rozczarowana. Szkoda! Bo potencjał był, tylko pomysł na jego rozwinięcie jakby się autorce rozmył. A tak dobrze się zapowiadało!
Na dzień dobry wita nas wiele obiecująca oprawa graficzna, potem jest dobrze wróżący początek… I na tym koniec, bo autorka za bardzo zapatrzyła się w to, co dobrze znane i oklepane. Niestety z każdą kolejną stroną coraz bardziej odnosiłam wrażenie, że już to gdzieś czytałam. Na dodatek główna bohaterka nie budzi sympatii, a poczynania jej kochanków (wampirów) względem niej, często wołają o pomstę do Nieba. Jakby tego było mało, autorka w pewnym momencie uśmierca tego ciekawszego :(. Po co? Trudno pojąć!
Naturalnie są w książce momenty, że błyska iskierka nadziei na lepsze, ale niestety szybko gaśnie. No i te opisy, jakby żywcem ściągnięte z turystycznych przewodników…
O czym dokładnie są "Księżycowe dni" i jak się to wszystko kończy, tradycyjnie nie zdradzę – jeśli ktoś jest ciekaw, to niech sam przeczyta :),dodam tylko, że to paranormal-romance, więc na 100% są wampiry :),a całość napisana jest prostym, przystępnym językiem.

Bardzo przeciętna.
Książka nie ma w sobie nic porywającego czy nowatorskiego, a podczas czytania z każdym zdaniem bardziej przekonywałam się, że to zlepek Zmierzchu, Pamiętników wampirów i Czystej krwi. Są dwa wampiry jak w Czystej czy w Pamiętnikach, bałkańskie - jeden "biały" drugi "czarny" jak w ostatniej części Zmierzchu, jest Stefan (znów Pamiętniki) i ludzka dziewczyna, dość powikłana, po prostu zlepek Eleny, Belli i Sookie Stackhouse . Oczywiście podobieństw od literackich i serialowych hitów jest w tej książce więcej.
No i podstawowy zarzut - skoro polski autor, to dlaczego rzecz dziej się "gdzieś" zamiast "tu"?
Szkoda, że autorka tak płytko potraktowała własną twórczość, bo sięgnęłam po nią z ogromną nadzieją na czytelniczą przyjemność. Lubię książki o wampirach, a że naszej twórczości w tym temacie nie ma za wiele, tym bardziej przykro.

Bardzo przeciętna.

Opis książki z okładki sprawił, że podeszłam do tej lektury sceptycznie. Wampiry, miłosny trójkąt? Trąciło Zmierzchem i Greyem. Na szczęście miło się rozczarowałam w trakcie lektury. Wprawdzie dla mnie akcja zaczęła być wciągająca trochę zbyt późno, bo prawie w połowie książki, ale potem było już zdecydowanie ciekawie.
Historia miłości między dwoma wampirami i śmiertelniczką z pozoru wydaje się naiwna, ale autorka opowiedziała ich historię w taki sposób, że bardzo fajnie się czyta tę książkę. Były momenty w trakcie lektury, że nie mogłam się oderwać, bo chciałam wiedzieć co będzie dalej. Zarwałam nawet noc, by czytać, a to nie zdarzyło mi się od dawna. Zakończenie natomiast zostawia otwarte drzwi do kontynuacji tej historii, na którą liczę.

Historia miłości między dwoma wampirami i...

Tylko dobra. Romans paranormal. Ich dwóch i ona jedna. Mało ciekawy romansik, nieprzekonujący. Jedyne co mi się spodobało, to inne ujęcie wampirów - są czasami złe i zabójcze, bez wyrzutów, bardziej prawdziwe.

Nie najgorsza - sporo dobrych pomysłów, jak dla mnie bardzo dobrze skonstruowane postacie wampirów - tak lekka, rozrywkowa lektura.

• :-),:-),:-)
  • Polskie
  • Literatura piękna, obyczajowa oraz romanse
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Dodaj cytat z książki Księżycowe Dni