Włochy na wojnie 1935-1943 Od podboju Etiopii do klęski

Wydawnictwo: Napoleon V
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Bauero

Wszystkie wojny faszystowskich Włoch w syntezie opracowanej przez najbardziej znanego włoskiego historyka wojskowości. Opowieść o mocarstwowej polityce dyktatury Mussoliniego i roli, jaką odegrały w tym siły zbrojne aż do katastrofy wojny światowej. Osiem lat nieprzerwanych walk. Etiopia, kruche, szybko utracone Cesarstwo. Wojna domowa w Hiszpanii. W Alpach przeciwko Francji. Porażka w wojnie...

Osiem lat nieprzerwanych walk. Etiopia, kruche, szybko utracone Cesarstwo. Wojna domowa w Hiszpanii. W Alpach przeciwko Francji. Porażka w wojnie z Grecją. Zmienne koleje zmagań z Anglikami na Morzu Śródziemnym i w Afryce Północnej. Trudna okupacja Bałkanów od Ljubljany do Morza Egejskiego. Także wojna w Rosji aż do linii Donu. Wszystkie te konflikty to wojny ekspansywne, toczone w pogoni za zasadniczym celem dyktatury Mussoliniego, których jednak nie potrafił prowadzić z determinacją niezbędną do uzyskania szczerego zaangażowania się w nie Włochów. Aż do katastrofalnej klęski wojny światowej.

Wojny te zostały w większości zlekceważone i wyparte z włoskiej pamięci. Książka ta opisuje je poprzez pokazywanie tragicznej lekkomyślności, z jaką o nich myślano, a później je prowadzono: słabość wyższych dowództw i uzbrojenia oraz niedostateczne wyszkolenie żołnierzy, ale też zdolność tych ostatnich do walki i ponoszenia ofiar w konfliktach, których nie rozumieli, niemniej w których walczyli z poczucia obowiązku, dyscypliny i esprit de corps. Te dramatyczne wojny muszą zostać przywrócone pamięci włoskiego narodu.

źródło opisu: http://napoleonv.pl/opis/7985993/wlochy-na-wojnie-...(?)

źródło okładki: skan własny

Baldwin | 2018-07-15
Przeczytana: 2018 rok

Ambitna próba zsyntetyzowania bardzo szerokiego zagadnienia na 400 stronach. Armia włoska - wyszydzana, wykpiona, traktowana z przymrużeniem oka. Niby każdy wie, że Włochy były jednym z 3 filarów złowrogiej Osi ale tak naprawdę w pamięci historycznej zakodowano głównie czyn zbrojny III Rzeszy i dodatek do owego w postaci Japońsko - Amerykańskich zmagań na Pacyfiku. A przecież Włochy pchnęły na liczne fronty II Wojny miliony ludzi. Ci ludzie, żołnierze na tych frontach ginęli, odnosili rany i zaznawali całej tej wojennej męki. Dlaczego efekt ich wysiłku jest traktowany tak jak gdyby był on marną dekoracją całego tego koszmaru?
Na to pytanie stara się odpowiedzieć autor książki "Włochy na wojnie".
Jako, że jest on Włochem można by się spodziewać , że emocjonalny stosunek do zagadnienia może wypaczyć wnioski. Trzeba jednak przyznać, że w tym przypadku z niczym takim nie mamy do czynienia, przynajmniej nie w istotnym wymiarze. Autor dość dosadnie rozlicza się z ówczesnymi elitami...

Marcin Kowalczyk | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Po przeczytaniu tej książki mam mieszane uczucia. Autor poddał głębokiej analizie zaangażowanie Włoch w konflikty zbrojne, przez nie wywołane (1935-43).
Nie jest to czysto wojskowa synteza, a jej ramy są bardzo szerokie.
Od tematu kadry oficerskiej, po sytuację społeczną, na kapelanach w formacjach zbrojnych skończywszy. Wnioski są słuszne, tylko czasami w koszmarny sposób podane. Co rusz męczą nas wstawki, że format książki nie pozwalają poszerzyć opisywanych zagadnień. Dość często spotykamy odniesienia do innych dzieł, czy po prostu stwierdzenia, że temat jest znany i nie będzie autor się rozwodził. Nie licuje to z dobrym warsztatem. Czasami wydawało mi się, że pisarz określił sobie zbyt ambitne tezy do udowodnienia i w miarę brnięcia w tekst nie wie co dalej. Miejscami książka jest zbyt napompowana filozofią i wycieczkami w bok. Tak jakby trzeba było czymś wypełnić miejsce.
Niektóre rozdziały mnie zmęczyły. Inne przeczytałem z dużym zainteresowaniem.
Niekiedy widać wyraźne...