Notoryczna panna młoda

Jolanta Król Wydawnictwo: Videograf literatura piękna
Videograf
2015-09-09
2015-09-09

Oceniam audiobooka w dobrej interpretacji Joanny Gajór, i interpretacja to jedyny pozytywny aspekt,bo powieść jest tak słaba że trafia na moją osobista półkę "szkoda lasu", właściwie powinna nosić tytuł przypowieść o nieprawdopodobnej głupiej Hance która doprowadza się do samozagłady w pogoni za nieuzasadnioną potrzebą posiadania męża i dziecka. Bohaterka jest niewiarygodnie głupia, że z każdym rozdziałem czytelnik ma ochotę nią potrząsnąć i wykrzyczeć ogarnij się kobieto. Jest to książka o pseudoprzyjaźni mdz. kobietami, o 44 letniej kobiecie która porzuca pracę, rodzinę i dom i wyrusza za ocean aby zostać na własne życzenie niewolnicą bez przyszłości w zamian za obietnicę małżeństwa i chęć posiadania dziecka, wiąże się z wariatem i złodziejem doskonale w te postać wciela się Joanna Gajór),który trzyma jej paszport w sejfie a ona z każdym kolejnym rozdziałem pogrąża się w tym dziwnym związku bo chce być żoną, mamy tu jeszcze osoby dzieci z poprzedniego związku złodzieja i jego okropną matkę oraz oczywiście próbę samobójczą Hanki, czytelnik i słuchacz momentami też ma ochotę targnąć się życie jak zda sobie sprawę ile czasu i energii poświecił albo wysłuchać albo przycztać te brednie. Nie polecam.

Życia nie zaplanujesz. Nie można mieć w życiu wszystkiego. Takie dwie refleksje po wysłuchaniu audiobooka. A czemu nie można mieć wszystkiego, skoro inni mają? Widocznie brakuje im czegoś innego, co mamy my, a tego nie widzimy. Cały misterny plan Hanki na życie i posiadanie dziecka legł w gruzach. Na gruzach też można budować…

Sięgając po Notoryczną pannę młodą pióra Jolanty Król, byłam pewna, że będzie to lekka, przyjemna i pełna humoru historia. Oczywiście tak było, ale ta historia dała również do myślenia, do zastanowienia się nad własnym życiem, błahymi i tymi trudnymi problemami, nad otaczającymi nas ludźmi.

Hanka ma dobrą, satysfakcjonującą pracę, może sobie pozwolić prawie na wszystko, przyjaciele również jej nie zawodzą. Jednak brakuje jej jednego – najbardziej pragnie mieć dziecko, niestety dotychczasowe związki dość szybko się kończyły. Pewnego dnia na portalu randkowym poznaje Jacka, mężczyznę po przejściach, który od wielu lat mieszka w USA. Mają wiele wspólnych tematów, wiele ich łączy i zdawałoby się, że dogadują się bez słów. Hanka podejmuje decyzję o pozostawieniu wszystkiego rodzinie, pozostawieniu dotychczasowego ustabilizowanego życia i wyjeździe do Jacka. Przyjaciółki ją ostrzegają, aby nie podejmowała pochopnych decyzji i jeszcze dała sobie trochę czasu, jednak Hania jest zdecydowana. Jak się okazuje przyjaciele często mają rację. Na dotychczas ustabilizowanych stosunkach pomiędzy Jackiem i Hanką pojawiają się rysy, które stają się z czasem coraz głębsze.
Czy Hanka i Jacek dojdą do porozumienia, czy uda im się ocalić związek? Czy Hanka w końcu przejrzy na oczy i zrozumie, że rodzina miała rację?

Tak jak o wiele przyjemniej czyta mi się historie w których dialogi przeważają nad opisami, tak w tym przypadku to opisów było więcej, jednak lektura była nad wyraz wciągająca, i ciężko było książkę odłożyć na bok. Historie poznajemy po kolei. Na początku poznajemy dotychczasowe życie Hanki, jej związki z różnymi mężczyznami. Kolejna część to opis związku Hanki i Jacka.

Każdy z bohaterów jest dość dobrze nakreślony, jednak to osoba głównej bohaterki wybija się na sam przód. Osoba Hanki jest mocno wykreowana, co pozwala bardziej zrozumieć jej problemy i poszczególne postępowanie. Hanka to osoba bardzo prawdziwa, z zaletami jak i mnóstwem wad. To kobieta, która pragnie odnaleźć szczęście i czasami łapie się dosłownie wszystkiego. Nie raz się sparzy, jednak będą też szczęśliwe chwile.

Notoryczną pannę młodą polecam serdecznie. To świetna lektura na jeden wieczór.

Jolanta Król – absolwentka politologii ze specjalnością dziennikarską Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez kilka lat była prezesem Regionalnego Ośrodka Studenckiego KOCYNDER w Chorzowie, a jako dziennikarz współpracowała m.in. z ogólnopolskim tygodnikiem „ITD.”, „Gońcem Górnośląskim” oraz „Dziennikiem Zachodnim”. Od roku 2003 jest kierownikiem literackim w chorzowskim Teatrze Rozrywki – Gwiazdy noszą tenisówki – oraz autorką przekładu z języka słowackiego sztuk Igora Šebo – Pomalu, a jeszcze raz! oraz Kamyk w bucie. W 2015 roku ukazała się jej książka Dobrym aktorem można być wszędzie, czyli subiektywny portret Jacentego Jędrusika.

Nie wydawało mi się do tej pory, że historia tego typu tak mnie zaciekawi. Czytając opis, każdy z pewnością wie, jak się ona skończy. Dlaczego zatem tak mnie zainteresowała? Ciekawiły mnie w szczególności poszczególne małe wydarzenia, prowadzące do całkowitego rozwiązania historii. Poza tym, przy czytaniu towarzyszyła mi masa przeróżnych emocji, związanych oczywiście z tym, co działo się w życiu bohaterów.
Fabuła jak już pisałam, nie jest odkrywcza. Podobną można spotkać w popularnych serialach czy programach typu ”Trudne sprawy”. W tym przypadku jest jednak inaczej. Mimo przewidywalności historia potrafi sobą zainteresować i naprawdę wciągnąć. Co ważne same wydarzenia nie rozciągały się długo w czasie, ale wręcz przeciwnie następowały po sobie szybko, także jak na taką książkę naprawdę dużo się tu działo. Ni podobało mi się jednak coś na samym początku książki. Autorka dość długo i zawile rozpisywała się o poprzednich związkach bohaterki. Rozumiem, iż istotne dla całej historii było poznanie tej części życia, ale sposób, w jaki to zrobiono, nie był najlepszy. Liczne retrospekcje lekko mieszały mi w głowie, a styl, w jakim je napisano, był lekko nużący. Zatem już po rozpoczęciu czytania spodziewałam się, iż nie polubię „Notorycznej panny młodej”. Cóż, okazało się wręcz przeciwnie. Książka, mimo iż nie była idealna stała się miłym wypełniaczem czasu.
Co do bohaterów mam mieszane uczucia. Hanna została przedstawiona jako tyowa kobieta zaślepiona miłością i marzeniem. Po części ją rozumiem, kobiety samotne często idealizują sobie rzeczywistość tylko po to by ich cele i pragnienia w końcu się ziściły. Z kolei denerwowała mnie jej naiwność i głupota, która wykazywała się w większej części książki. Z kolei Jacek to tajemniczy i przebiegły mężczyzn, który mimo tego potrafił sobie podporządkować kobietę. To, co mnie denerwowało w jego relacjach z Hanią to fakt, iż ona wiecznie mu ufała i powierzała wszystko, nie otrzymując tego samego w zamian. Była ślepo zapatrzona w mężczyznę, o którym praktycznie nic nie wiedziała.
Książka zatem idealnie pokazuje, jak potrafimy zapomnieć o całym świecie w imię naszych celów i marzeń, często nie zauważając zagrożeń czy nie zważając na to jak dane decyzje wpłyną na nas. Marzenie potrafi zawładnąć całym naszym życiem, przysłaniając to, co ważne, powodując czasem, że tracimy wiele istotnych chwil. Historia ta jest świetną przestrogą zarówno dla młodych kobiet, jak i tych starszych. Pokazuje, jakie zachowanie często potrafi zrujnować życie oraz na co powinniśmy być uważni w nowych kontaktach. Dodatkowo czytanie książki nie zajmuje długo, więc czemu nie poświecić by jej czasu?

W pogoni za szczęściem można zapomnieć co naprawdę ważne.

Fabuła: Wydawało by się, że Hanka ma wszystko: mieszkanie. firme, przyjaciół. Kobieta jednak ponad wszystko pragnie dziecka. Pragnienie to przysłania jej cały świat. Każdy mężczyzna pojawiający się na jej drodze staje się od razu jej mężem i ojcem dzieci. Oczywiście dzieje się to w jej głowie. Podążając za swym celem poznaje Jacka, który od wielu lat mieszka w USA. Mężczyzna również nie miał łatwego życia. Zaprasza Hankę do siebie. Kobieta mimo protestów najbliższych wyjeżdza za ukochanym. Na początku jest idealnie. Z każdym dniem jest jednak coraz gorzej. "Idealne" życie Hanki rozsypuje się, a Ona popada w coraz większą rozpacz. Czy uda się naprawić związek? Czy Hanka będzie miała wystarczająco odwagi by wrócić do Polski? W całej tej sytuacji najważniejsze jest, że Hanka ma przyjaciół.

Moja opinia: Bardzo nie lubie określenia "kobieca literatura", jednak w przypadku tej książki określenie to pasuje idealnie. Jolanta Król stworzyła w swojej książce bardzo realny świat. Lektura lekka i przyjemne pomimo, że w życiu Hanka nie zawsze tak jest. Książka jest podzielona na dwie częśći. Rozdział 1 pokazuje życie kobiety w Polsce. Jak dla mnie trochę zbyt chaotyczny ponieważ wymagał niezwykłego skupienia. Nagłe przeskoki z teraźniejszośći do wspomnień wprowadzały zamieszanie, że nie do końca wiedziałam gdzie jestem. Jednak Rozdział 2, czyli pobyt w Stanach Zjednoczonych czyta się fantastycznie. Dodatkowym atutem jest, że pojawiają się meile do przyjaciółek. Pragnienie kobiety sprawia, że jest zaślepiona. Nie dostrzega co ma. Myśli tylko o dziecku.

Do przeczytania zachęcam wszystkich. Książka jest niezwykłą lekcją dla wszystkich. W życiu trzeba doceniać co się ma!

Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

www.lottaczyta.blox.pl

W pogoni za szczęściem można zapomnieć co naprawdę ważne.

Notoryczna panna młoda to opowieść, z którą miałam naprawdę trudne początki. Dopiero w dalszej części mnie wciągnęła. Spowodowane było to zapewne różnicą wieku między mną, a główną bohaterką. Nie potrafiłam zrozumieć jej sposobu myślenia, ale potem coś się zmieniło i zaczęłam jej kibicować .

Hanka osiągnęła w życiu bardzo dużo: ładne mieszkanie, dobrze prosperujące biuro podróży, grupa przyjaciół. Nie czuje się jednak szczęśliwa - ma za sobą kilka nieudanych związków i wciąż szuka mężczyzny, z którym będzie mogła mieć dziecko. Kiedy na portalu randkowym poznaje mieszkającego w Ameryce romantycznego mężczyznę, który pisze fantastyczne maile, nie waha się ani chwili. Mimo ostrzeżeń przyjaciółek, decyduje się zostawić wszystko swoim braciom i wyjechać na stałe do USA. Na miejscu pojawiają się pierwsze rysy w idealnym obrazie ukochanego i z każdym miesiącem jest coraz gorzej. Gdy Hanka postanawia wracać do Polski, stwierdza że mimo porażki, jej cel został osiągnięty: jest w ciąży!

Jak już wspomniałam na początku nie mogłam kompletnie zrozumieć Hanki. Osiągnęła w życiu tak bardzo wiele. Miała rodzinę, najlepsze przyjaciółki i karierę. A ona przez cały czas myślała tylko o znalezieniu partnera. Robiła wszystko, żeby go zdobyć. Potrafię zrozumieć, że chciała założyć szczęśliwą rodzinę i mieć dzieci, ale w pewnym momencie chęć poznania mężczyzny stała się dla niej życiowym celem.

Przez pierwszą połowę powieści poznajemy jej wszystkie historie miłosne i wszystkich mężczyzn, jakich spotkała na swojej drodze. Ta część była dla mnie trochę nudna i chaotyczna, gdyż akcja przeskakiwała do przeszłości bohaterki, a potem nagle wracała do teraźniejszości. Miejscami czułam się trochę zagubiona w tym wszystkich. Ta część sprawiła również, że miałam lekkiego doła. Wszystkie związki, jakie przeżyła Hanka były niewypałami i to może trochę popsuć nastrój czytelnikom.

Drugą połowę książki czytało się znacznie lepiej. Starałam się zrozumieć postępowanie głównej bohaterki i naprawdę było mi ciężko to zrobić, bo nigdy nie rzuciłabym całego swojego życia dla prawie obcego mężczyzn tak jak zrobiła to Hanka. Jednak potem coś się zmieniło i zaczęłam kibicować jej. Nadal nie potrafiłam zrozumieć jej postępowania, ale pragnęłam, aby w końcu była szczęśliwa.

Język powieści jest prosty i lekki, co sprawia, że czyta się ją naprawdę szybko. Do tego książka ma zaledwie 260 stron. Jedynie na początku czytelnik może być zagubiony przez zmianę akcji.

Drobna pochwała dla wydawnictwa za wydanie powieści Jolanty Król. Okładka jest bardzo nastrojowa i to, co mnie urzekło to sposób oznaczenia kolejnych rozdziałów wzorkami. Taka mała rzecz, a cieszy.

Notoryczna panna młoda może wydawać się tylko opowiastką o poszukiwaniu partnera życiowego, ale to coś znacznie więcej. Pomimo wad ta książka zmusza czytelnika do refleksji. Po przeczytaniu jej można zadać pytania o to, czy warto poświęcać wszystko dla kogoś, do kogo nawet nie jesteśmy pewni swoich uczuć.

Powieść niesie ze sobą piękne i życiowe przesłanie. Pomimo tego, że popełniamy w życiu wiele błędów to bez względu na to ile mamy lat, nigdy nie jest za późno na zmiany. Dla tej myśli warto zapoznać się z tą historią.

Zapewne każda kobieta przynajmniej raz widziała amerykańską komedię romantyczną w reżyserii Garry’ego Marshalla z Julią Roberts w rolach głównych. Tam, Maggie Carpenter, niemal nawykowo porzucała przed ołtarzem mężczyzn, choć nie wynikało to z jej okrutnego charakteru, a jej celem nie było poniżenie niedoszłych nowożeńców. To raczej strach przed związkiem, przed pomyłką oraz poszukiwanie tej jednej, jedynej miłości pchały ją do tego desperackiego kroku. Pragnienie, aby kochać i być kochaną dzieli z Maggie wiele kobiet, a choć rezygnacje ze złych wyborów nie są tak spektakularne, to równie bolesne. Czasami nawet bywa tak, że kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że tkwi w toksycznym związku, że tak naprawdę w relacji, w którą się uwikłała, nie ma żadnego uczucia, ale ze strachu przed samotnością kurczowo trzyma się iluzji.
Tak niestety czyni Hanka, ponętna czterdziestodwulatka, właścicielka dobrze prosperującego biura podróży. Można powiedzieć, że jest kobietą, która w życiu osiągnęła wszystko – spełniła się zawodowo, zwiedziła świat, ma piękne mieszkanie. Tyle tylko, że Hance do pełni szczęścia brakuje mężczyzny, a także (a raczej przede wszystkim) dziecka. O przeszłości kobiety, o jej mniej lub bardziej nieudanych związkach, o plejadzie partnerów, którzy nie byli jej warci, którzy bez skrupułów ją oszukiwali zatajając prawdę o sobie, o istnieniu żon, możemy przeczytać w powieści „Notoryczna panna młoda”. Tytuł opublikowanej nakładem wydawnictwa VIDEOGRAF książki Jolanty Król może sugerować lekką komedię romantyczną, tekst, w który można zagłębić się poszukując odrobiny rozrywki czy cienia nadziei na miłość. Nic bardziej mylnego! Sięgając po powieść musimy przygotować się na silne emocje, wzruszenia, ale i gniew, na nasz wewnętrzny sprzeciw wobec takiego traktowania kobiet. Otrzymujemy bowiem historię mówiącą o desperackim poszukiwaniu miłości, o samotności, która wpędza nas niekiedy w pułapkę, o powolnym rozpadzie osobowości i terrorze psychicznym. Historię poruszającą nas do głębi, stanowiącą bodziec do refleksji, ale również uwrażliwiającą nas na cierpienia innych kobiet.
Kiedy kolejny związek Hanki się rozpadł, a wizyta w biurze matrymonialnym nie przyniosła spodziewanych rezultatów, kobieta postanowiła poszukać partnera w wirtualnym świecie. Właśnie w ten sposób w jej życiu pojawił się Jacek – Polak mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Zbliżający się do pięćdziesiątki przystojny mężczyzna uwiódł ją swoją szczerością, a także kwiecistymi listami, które stanowiły balsam na jej zranione serce i dusze. Hanka szybko zyskała pewność, że Jacek jest tym jednym, jedynym, zaś mgliste obietnice związku i rychłych zaręczyn wystarczyły, by kobieta zaczęła zmieniać swoje życie, rozdając cały swój majątek, z mieszkaniem i firmą włącznie.

(...)

Pełna treść recenzji dostępna na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2015/11/jolanta-krol-notoryczna-panna-moda.html

Książka nawet, nawet. Przeciętna, bez głębszego polotu, ale czytało się szybko. Jednak nie będzie należała do tych książek wartych ponownego przeczytania.

nuda, nuda.... początek mało spójny, opisane losy bohaterek, potem jedna wychodzi na prowadzenie, jest głupia i denerwująca, Skończyłam z ulgą wielką

• Audiobooki
  • Przeczytane 2017