Bujanie w morskiej pianie

Bujanie w morskiej pianie właściwie należałoby czytać jako ostatnią ze wszystkich książek Baranowskiego. Są w niej teksty, które z różnych powodów nie zostały opublikowane w innych książkach, opublikowano, ale w okrojonych wersjach oraz teksty archiwalne i już niedostępne, drukowane w różnych czasopismach. Tworzy to miszmasz wątków tylko luźno powiązanych ze sobą i komuś, kto nie czytał poprzednich książek tego autora, mogą się one wydawać wyrwane z kontekstu.

Ale te teksty dostarczają wielu szczegółów, których raczej nie ma w innych miejscach, może czasem pobieżnie w wywiadach. Np. więcej informacji o tym, że na kursie gotowania niczego się nie nauczył, bo pozostałe uczestniczki kursu robiły wszystko za niego… Pamiętajmy, że to były lata 70, czyli głęboki PRL. Role męskie inaczej były wtedy postrzegane.

Przechyły

Są tu także teksty ocierające się o Uczucia oceaniczne, o ryzyku żeglugi podobnym do ryzyka podejmowanego w wysokich górach, oraz o tym dlaczego kapitan kilka razy przeżywa swoją śmierć. Jest też tekst o tym, jak powstała Fundacja Popierania Fanatycznych Żeglarzy i dokładna relacja z kolizji na Pogorii.

Bujanie w morskiej pianie to takie przechyły tematyczne, raz w lewo raz w prawo; raczej brakujące elementy skomplikowanej układanki, jaką jest życie Baranowskiego, niż spójna całość. Są tu teksty także o pozażeglarskich działalnościach Kapitana, czyli narciarstwie.

Kalendarium

Na końcu książki Bujanie w morskiej pianie znajduje się również bardzo zwięzły wybór najważniejszych dat z życia autora. Patrząc na nią można uświadomić sobie, że za tymi prostymi czarnymi literkami idą wielkie osiągnięcia, poparte uporem i zawziętością.

Pomimo lekkiego chaosu tematycznego książka nie zawodzi. Jak zwykle Krzysztof Baranowski wpuszcza nas do swojego świata ciekawych obserwacji i plastycznie opisanych przygód. Nawet jeśli część z nich już jest znana z innych miejsc, to i tak warto sobie o nich przypomnieć.

• Biografia
  • Mam papier
  • Biblioteka/Pożyczone
  • 2015
  • Polski autor
  • Polskie
  • Literatura podróżnicza

Dodaj cytat z książki Bujanie w morskiej pianie