Spowiedź kapitana

Okładka książki Spowiedź kapitana Krzysztof Baranowski (żeglarz), Beata Biały
Okładka książki Spowiedź kapitana
Krzysztof Baranowski (żeglarz)Beata Biały Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
W.A.B.
2018-04-17
2018-04-17
Krzysztof Baranowski żeglarz wspomnienia biografia autobiografia marynistyka literatura faktu

Bardzo interesująca biografia nieidealnego człowieka z piękną pasją.

Bardzo interesująca biografia nieidealnego człowieka z piękną pasją.

Trudno mi o opinię. Interesujące pod względem żeglarskim, inne rzeczy chyba za bardzo koloryzowane.

To zdecydowanie najlepszy wywiad-rzeka jaki czytałem od dawna. Beata Biały świetnie prowadzi rozmowę, zadaje trafne, konkretne pytania, umie rozmawiać z ludźmi, a jednocześnie ma wdzięcznych i inteligentnych interlokutorów: kapitan Baranowski, jego dzieci, była i obecna żona, jego przyjaciele. Ani Biały, ani Baranowski nie znają słowa tabu. Kapitan leci ostro po bandzie, jest wyjątkowo wylewny i szczery. Zresztą jego dzieci i była żona także. Nikt nie przebiera w środkach, każdy nazywa rzeczy po imieniu. Mamy więc pełen obraz Baranowskiego, widziany z różnych perspektyw i punktów widzenia: Baranowski jako żeglarz, jako kapitan, mąż, kochanek, ojciec, ojczym, przyjaciel.
Do tej pory Baranowski był dla mnie pewnym pomnikiem, symbolem, wielkim żeglarzem i twórcą "Szkoły Pod Żaglami". Po tej lekturze skonfrontowałem swoje poglądy. Dowiedziałem się, ze kapitan jest konformistą, który podpisze nawet pakt z diabłem, byle osiągnąć swój cel, że jest skrajnym samotnikiem, który nie potrzebuje innych ludzi, a wręcz ich wykorzystuje i nie okazuje wdzięczności. I jeszcze wiele innych, ciekawych rzeczy.
To był dobrze spędzony czas z bardzo dobrą książką.

Brawa dla autorki, pod względem warsztatowym, super materiał biograficzno-dziennikarski. Niestety jeśli chodzi o postać samego Kapitana, dla mnie jawi się jako osoba zgorzkniała, szczególnie w stosunku do bliskich sobie osób. Czasem nawet w biografii nie warto wszystkiego mówić....pewne rzeczy są i powinny pozostać osobiste.

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna całościowa historia Krzysztofa Baranowskiego opowiedziana przez niego samego i ludzi go otaczających. Od rodziny po byłych i aktualnych przyjaciół. Świetnie się słucha.

Wydała mi się niezmiernie płytka, zbyt proste słownictwo. Do "Lali" Pana Jacka Dehnela ani się nie umywa. Rzuciłam po paru rozdziałach, szkoda czasu.

Niesamowity człowiek!

Niesamowity człowiek!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na szacunek zasługuje solidny warsztat biografa Beaty Biały, ale też odwaga Krzysztofa Baranowskiego, który zdecydował się podpisać swoim nazwiskiem, jako współautor, książkę w której jawi się jako mały, pozbawiony empatii człowiek.

Przyjemna lektura.
Cieszę się, że zdecydowałam się na nią w formie audiobooka.

Przyjemna lektura.
Cieszę się, że zdecydowałam się na nią w formie audiobooka.

Świetnie napisana biografia kapitana Baranowskiego - postaci niezwykłej, wizjonera żeglarstwa. Autorka ma talent do przeprowadzania wywiadów-rzek i potrafi nawiązać świetny kontakt nie tylko z głównym bohaterem, ale też z jego bliskimi.

• Audiobooki
  • Polska
  • #czytambopolskie

Dodaj cytat z książki Spowiedź kapitana