Sacramentum Caritatis. Posynodalna adhortacja apostolska

Okładka książki Sacramentum Caritatis. Posynodalna adhortacja apostolska Benedykt XVI
Okładka książki Sacramentum Caritatis. Posynodalna adhortacja apostolska
Benedykt XVI Wydawnictwo: Wydawnictwo AA religia
religia
Wydawnictwo AA
2007-01-01
2007-01-01
Eucharystia liturgia teologia liturgii sakramenty Benedykt XVI adhortacja apostolska

Adhortacja Apostolska Papieża Benedykta XVI na synod biskupów. Niby nic nowego, jednak cieszę się że ją przeczytałem gdyż zawiera kilka ważnych wskazówek dotyczących głównie przeżywania Eucharystii. Adhortacja zawiera potwierdzenie nauczania kościoła a także nowe wskazówki dotyczące Eucharystii. Co jednak jest ważne widać że o owym czasie Kościół nie cierpiał jeszcze na ducha ekumenizmu zakłamanego gdyż adhortacja stwierdza że innowiercy nie mogą przyjmować Eucharystii katolickiej oraz że Kościół uznaje się za depozytora prawdy. Czy to czego ostatnimi czasu zaczyna niestety cichnąć w imieniu duchu ekumenicznego pojednania, czyli innymi słowy protestacją kościoła. Ale hej bądźmy dobrej myśli, jeżeli Pan Bóg pozwoli to szybko wyjdziemy z tego dosyć trudnego okresu i błędnego rozumie nią ekumenizmu.
"Tyś jest Piotr, na tobie zbuduje kościół Mój a bramy piekielne go nie przemogą"
Pozdrawiam i zachęcam do przeczytania każdego kto chce potwierdzenia starych wytycznych i nauki kościoła która wciąż nieprzerwanie trwa.
Z Panem Bogiem

Prosty i piękny tekst o jednym z fundamentów życia wiarą - o Eucharystii. Benedykt XVI w sobie właściwy sposób klarownie wykłada znaczenie sakramentu Eucharystii w życiu Kościoła w ogólności, i ludzi ten Kościół tworzących w szczególności.
W kontekście niekończących się sporów o sam przebieg liturgii ujęła mnie głębia i prostota następującego sformułowania: "najlepszą katechezą o Eucharystii jest sama Eucharystia dobrze celebrowana"(64). Jak dobrze celebrować Eucharystię? Parafrazując klasyka w kontekście dalszych słów Benedykta, Eucharystię dobrze celebruje się tylko sercem, sercem naturalnie wrażliwym na piękno i nie zapominającym o swoich korzeniach - Tradycji. Taka postawa potrzebna jest całej wspólnocie, zarówno celebransowi, jak i pozostałym uczestnikom. Wydaje się proste, ale w praktyce niestety miewamy braki..

• Chrześcijaństwo
  • 4 (może być)