Ślęża dla odkrywców

Wydawnictwo: Asia - Press
welesxxi

Nowa książka Joanny Lamparskiej wiedzie czytelników w podróż wokół "Śląskiego Olimpu" - góry Ślęży. Masyw ten wzbudza o wiele więcej emocji niż jakiekolwiek inne wzniesienie. Nawet na Dolnym Śląsku obfitującym w barwne opowieści i niebanalnych ludzi, trudno znaleźć podobne miejsce, gdzie spotykają się wszelkiej maści ekscentrycy i outsiderzy: eksploratorzy, poszukiwacze przygód, miłośnicy historii.
Prezentowana książka pokazuje jak znaleźć najpiękniejsze zakątki w Masywie Ślęży. Stara się odpowiedzieć na pytania, czy w sztolniach tej góry złożono nazistowskie depozyty i dokąd wybrać się na magiczny spacer śladami ślężańskich tajemnic. Ta publikacja łączy nie tylko porady turystyczne, historie okolicznych wiosek i pałaców oraz zagadki przeszłości z reportażem, ale jest przede wszystkim przepustką do najbardziej niezwykłej krainy, jaką przyjdzie Wam zwiedzać.
Wielką zaletą książki są także fotografie autorstwa Krzysztofa Góralskiego.

źródło opisu: AP

źródło okładki: AP

Monika | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Przewodnik po Ślęży kupiłam, by móc lepiej ją poznać i przy okazji zdobywania tej niezwykłej góry mieć o niej choćby blade pojęcie. Ślęża pobudza wyobraźnię i fascynuje mnie, odkąd pierwszy raz miałam okazję ją zobaczyć (nie tak dawno temu), więc pozycja bardzo na czasie. Nie znam innych prac Pani Lamparskiej, ale ta książka bardzo mi się podoba. Zawiera sporą dawkę informacji podanych w przyjemny, nie sztampowy sposób. Począwszy od odbywających się współcześnie "zlotów" czarownic, słowiańskich szamanów, po postaci z tą górą (i okolicą) związane na przestrzeni wieków. Można być trochę rozczarowanym tym, że z pośród mnóstwa tajemnic Ślęży w książce praktycznie żadna nie zostaje rozwikłana, ale może tak jest lepiej? To daje duże pole do własnych poszukiwań i rozważań na temat jej prawdziwej historii. Więcej w niej pytań niż odpowiedzi i to też mi się podoba. Jedyny minus to drobny druk, nie mam sokolego wzroku, często czytam wieczorami i przy tak małej czcionce oczy mocno się męczą,...

arleta | 2018-11-29
Przeczytana: 01 lipca 2018

Treść jak zwykle u Pani Lamparskiej świetna! Ale maleńkie trzcionki zniechęcały skutecznie do posiedzenia z książką. Wydanie fatalne. Ani z tą książką ruszyc z plecakiem na trasę bo człowieka "coś" trafia gdy ma mnóstwo czasu poświęcić na odczytaie drobnego druczku. Nogi mozna po drodze połamać z ta książką. Apeluję o nowe wydanie,niech będzie grubsze, większe, byle było wygodne. By z publikacją Pani Lamparskiej przyjemnie było udać się w podróż :-)

Dariusz | 2017-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2017

Z Wrocławia przy dobrej pogodzie bardzo ładnie widać Ślężę. Ślęża i jej okolice kryją różne przedziwne historie, które wzbudzają ciekawość turystów i chętnie ją odwiedzają. Cały masyw kryje tajemnice legendy Słowian, skarby które czekają dla odkrywców. Z książki dowiedziałem się ciekawych rzeczy, których wcześniej nie wiedziałem. Joanna Lamparska ciekawie opisuje miejsce, nic jej nie umknie. To co najważniejsze nie rozpisuje się nie potrzebnie. Dlatego cenię jej książki i lubię razem z nią okrywać tajemnice Dolnego Śląska

zimt89 | 2016-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2016

Krótko, zawadiacko i na temat. Ten przewodnik przewodnikiem jest, ale po historii regionu i dzięki wielu odnośnikom do innych książek może zachęcić do poszerzania wiedzy na własną rękę.

ovillo | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 marca 2016

Tekst jak tekst. W komplecie do książki powinna być dodana lupa, bo rozmiar czcionki porażający małością!