Bitwa na Puszcie. Węgry październik 1944

Seria: Biblioteka Wojskowa
Wydawnictwo: Tetragon, Instytut Wydawniczy Erica
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Az alfoldi pancelosata. Harcok a Tiszantulon 1944 oktober

W drugiej połowie 1944 r. oddziały sowiecko-rumuńskie osiągnęły Wielką Nizinę Węgierską. Zgodnie z dalszymi planami chciały okrążyć broniące się w Północnym Siedmiogrodzie i Karpatach siły niemiecko-węgierskie. W tym celu 6 października 1944 roku ruszyła tak zwana „zaczepna operacja debreczyńska”. W tym samym czasie, siły niemiecko-węgierskie także planowały ograniczoną ofensywę w kierunku południowo-wschodnim. Siły skoncentrowane w tym celu starły się na węgierskich nizinach z atakującymi wojskami sowieckimi i rumuńskimi. W tak rozpoczętej bitwie obie strony konfliktu oczekiwały sukcesów głównie od jednostek wyposażonych w pojazdy pancerne.
Autor w oparciu o źródła archiwalne, dostępną literaturę i wiarygodne wspomnienia uczestników walk, przedstawia sytuację obu walczących stron, jednostki biorące udział w walkach, plany ich użycia, uzbrojenie i struktury organizacyjne. Siłą tej książki jest nie tylko niezwykle szczegółowy opis wydarzeń na froncie, lecz także ich dogłębna analiza.
Wydarzenia na Węgrzech jesienią 1944 r. – stosunkowo słabo znane polskiemu czytelnikowi – są ciekawym przykładem bitwy obronnej, z którym warto się zapoznać. Tym bardziej, że można snuć – dość odległe co prawda – analogie do wcześniejszych o kilka miesięcy działań sowieckich i niemieckich sił pancernych na przedpolach Warszawy.

źródło opisu: http://tetraerica.home.pl/pl/p/Bitwa-na-Puszcie/243

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marcin Kowalczyk | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Książka opisuje mało znany epizod II wś jakim była Bitwa na Puszcie w 1944 roku.
Bitwa obronna jaką stoczyła armia niemiecko-węgierska jest opisana bardzo dokładnie. Poruszamy się nie raz na poziomie pojedynczych oddziałów. To niektórych może odrzucać, mnie wprost przeciwnie. Wymagana jest znajomość topografii rejonu, przynajmniej dostęp do dokładnej mapy. W tekście są wprawdzie zawarte mapy, ale ich czytelność pozostawia wiele do życzenia. Niezbyt dobrym posunięciem było pominięcie legendy. Tekst pracy jest miejscami przepełniony szczegółami i dość suchy. Wplecione wspomnienia naocznych świadków są nieliczne. Przypisy natomiast są jak na porządną publikację przystało pod tekstem a nie na końcu. Czasami zdarzają się błędy. Mnie szczególnie denerwował "szybki bombowiec Me 210". Mamy bowiem doczynienia z ciężkim myśliwcem. A to nie to samo.
Dla kogo przeznaczona jest publikacja? Dla osób zaawansowanych w temacie i lubiących go. Inni mogą się zrazić i pogubić.
Mimo wszystko mamy do...