Handlarz z Omska

Cykl: Mroczna Moskwa (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Handlaren från Omsk
Ag2S

Trylogia „Mroczna Moskwa” przedstawia wstrząsający obraz Rosji za rządów Putina. Znajdziemy tu zarówno niewyobrażalne bogactwo, jak i skrajną biedę, a ludzie nie cofną się przed niczym w pogoni za władzą i pieniędzmi. Rosja początku XXI wieku to czas kiedy w okamgnieniu powstawały największe współczesne fortuny. W gorącą letnią noc Oscar Rieder, syn ambasadora Szwecji, zostaje znaleziony...

W gorącą letnią noc Oscar Rieder, syn ambasadora Szwecji, zostaje znaleziony martwy na terenie rezydencji ambasady w Moskwie. Obok niego leży w ciężkim stanie prostytutka, której jednak wbrew przewidywaniom udaje się przeżyć. Na miejsce przybywa prokurator Siergiej Skurow, który ma prowadzić dochodzenie przy wsparciu młodego i ambitnego inspektora policji, Antona Lewina.
Skurow podpowiada swojemu przyjacielowi Tomowi Blixenowi, że rosyjska spółka Maratech szuka władającego szwedzkim następcy zmarłego Riedera. Tom otrzymuje posadę i wkrótce stwierdza, że firma jest zamieszana w nielegalny handel bronią. Krok po kroku Tom i Skurow rozwikłują kłębowisko, które, jak się okazuje, sięga najwyższych sił politycznych w Szwecji. Życie Toma zależy od tego, czy znajdzie dowody, które zdemaskują Maratech i szwedzkich partnerów spółki.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2626/thriller-i-sensacja.html

almos | 2015-10-25
Przeczytana: 13 października 2015

Kolejny tom przygód szwedzkiego biznesmena, Toma Blixena, pracującego w Moskwie opisuje wielce dochodowy ale też bardzo niebezpieczny biznes handlu bronią. Dostajemy dosyć realistyczny obraz życia we współczesnej Moskwie. Może najciekawszy jest tu dramat przyzwoitego i naiwnego człowieka wplątanego w sieć wielkich intryg i interesów. Niestety materiał na wybitne dzieło został zmarnowany: dostaliśmy przeciętną powieść sensacyjną.

Ten tom przygód Toma Blixena zaczyna się tak, że w szwedzkiej ambasadzie zostaje zamordowany syn szwedzkiego ambasadora. Trup w ambasadzie! Czyż może być lepszy początek thrillera? A potem wchodzimy w ciemne sprawki wiążące się z handlem bronią, niezwykle dochodowym, ale też bardzo niebezpiecznym biznesem w którym nikt się nie patyczkuje, morduje się niewygodnych świadków bez litości: zbyt duże pieniądze wchodzą w grę. A w samej grze uczestniczą szwedzcy politycy, moskiewskie FSB, drapieżni rosyjscy biznesmeni, sami bezwzględni drapieżnicy. Przy okazji...

Rudolfina | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

ROSJA CZYLI SZWECJA
Nazwiska autorów „Handlarza z Omska” odnotowuję tylko dlatego, żeby pamiętać o tym, aby już do nich nie wracać.

Książka jest pod każdym względem przeciętna. Śledztwo toczy się ślamazarnie, temat zgrany, żadnych zwrotów akcji, nachalne przesłanie, zakończenie do bólu przewidywalne – przecież każde dziecko wie, kto tak naprawdę musi stać za nielegalnym handlem bronią w Rosji. Ot, taki sobie kryminał klasy B, nie wiadomo po co tłumaczony na polski, może w pakiecie było taniej. Przekonanie wydawców, że w Polsce jest literacka pustynia i każdy Szwed się sprzeda chyba jednak nie przynosi dobrych wyników biznesowych.

W tej książce najgorsze jest jednak to, że para Szwedów bierze się za opisywanie rosyjskiej rzeczywistości i robi to tak, jakby Rosja niczym się nie różniła od reszty Europy. To nic, że spędzili tam parę lat, skoro niczego się nie nauczyli. Akcja tej powieści mogłaby się toczyć wszędzie. Zawsze będą dobrzy i źli policjanci, korupcja na szczytach władzy,...

Turniquet 92 | 2015-09-08

Moim zdaniem kiepskiej jakości kryminał, ale to moje zdanie tylko, oczywiście nie polecam

Mikasa | 2015-06-19

W porównaniu z pierwszą częścią cyklu, jestem naprawdę zawiedziona. Liczyłam na wgląd w świat handlu bronią, napięcie, które znam z "Maestro" i wartką, prężną akcję. Tymczasem mam wrażenie, że przez całą książkę niewiele się dzieje, powieść się na dobrą sprawę nie rozwinęła. Nie ma to nic wspólnego z kompleksowymi realiami Moskwy, jakie mogliśmy obserwować w pierwszej części cyklu. Książka jest jednotorowa, nie wciąga, nie angażuje. Uderzyła mnie również niespójność stylu. Wiem, że to dzieło dwóch autorów, ale w tej części różnice pióra były za bardzo widoczne i zakłócały rytm. Przebrnęłam przez tę książkę bez większych emocji, dopiero na samym końcu było trochę ciekawiej, ale to za mało, żeby dać pozytywną ocenę.
Niestety nie polecam.

anetapzn | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Handlarz z Omska, to 2. tom świetnej trylogii Mroczna Moskwa.Handlarz z Omska niczym nie ustępuje swojemu poprzednikowi. Ba, śmiało mogę napisać, iż ten tom jest jeszcze lepszy. Ponownie dane mi było przeczytać znakomity thriller, w którym przedstawiono Rosję początku XXI wieku, kiedy w okamgnieniu powstały największe współczesne fortuny liczące setki miliardów dolarów, kwitła korupcja, przestępczość, a mafia miała w swoim ręku wszystko.
Bohaterem książki, a właściwie jednym z głównych bohaterów, ponownie jest szwedzki finansista niespełna 40-letni Tom Blixen. Od 10 lat mieszka on w Moskwie i to w tym właśnie mieście wbrew tytułowi rozgrywa się akcja powieści. Toma znamy z tomu 1., w którym rozegrały się wydarzenia całkowicie zmieniające jego życie i nastawienie do niego. Akcja Handlarza.... toczy się ponownie wokół niewyobrażalnie wielkich pieniędzy, władzy, łączy ze sobą Moskwę widzianą przez zwyczajnych mieszkańców oraz tę, którą zna niewielu. Władza, seks, pieniądze oraz...

bjd Dub | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 listopada 2015

Nie ma się co rozpisywać. Całkiem przeciętny kryminał... choć nawet mam obiekcje czy można to podciągnąć pod kryminał. Trochę przekombinowane.

magia78 | 2016-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audiobooki