Miecz Lata

Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Cykl: Magnus Chase i Bogowie Asgardu (tom 1)
Wydawnictwo: Galeria Książki
The Sword of Summer
DiAngelo

MAGNUS CHASE nie jest typem grzecznego chłopca. Od strasznej nocy przed dwoma laty, kiedy mama kazała mu uciekać, a potem zginęła, żyje samotnie na ulicach Bostonu. Przetrwał dzięki sprytowi i inteligencji, będąc zawsze o krok przed policją i kuratoriami. Pewnego dnia Magnus dowiaduje się, że ktoś jeszcze usiłuje go znaleźć – wuj Randolph, człowiek, przed którym mama zawsze go ostrzegała....

Pewnego dnia Magnus dowiaduje się, że ktoś jeszcze usiłuje go znaleźć – wuj Randolph, człowiek, przed którym mama zawsze go ostrzegała. Kiedy usiłuje przechytrzyć wuja, wpada prosto w jego łapy. Randolph zaczyna mu opowiadać coś, co brzmi jak brednie o skandynawskiej historii i dziedzictwie Magnusa – zaginionej od tysięcy lat broni.

Coraz więcej elementów układanki zaczyna się jednak składać w sensowną całość. Z zakamarków pamięci Magnusa powracają powieści o bogach Asgardu, wilkach i Ragnaröku – dniu sądu. Ale Chase nie ma czasu na zastanawianie się nad tym, ponieważ świat zostaje zaatakowany przez ogniste olbrzymy i Magnus musi wybrać między własnym bezpieczeństwem a życiem wielu niewinnych ludzi.

źródło opisu: Wydawnictwo Galeria Książki, 2015

źródło okładki: https://galeriaksiazki.pl/

Ayako | 2019-09-15
Przeczytana: 24 lipca 2018

Sięgając po trylogię "Magnus Chase i Bogowie Asgardu" od "Wujka Ricka" byłam w stu procentach pewna, że mi się spodoba. Do tej pory żadna jego seria mnie nie zawiodła. Każda z nich była wyjątkowa na swój sposób. Autor w bardzo przystępny sposób w swoich książkach przemyca nam wiedzę historyczną na temat różnych mitologi. Jego książki bawią i uczą. Często z wad, które występują w obecnym świecie, robi w pewnie sposób zalety dla swoich bohaterów. U niego nie jest ważne czy ktoś ma ADHD, Dysleksje, czy jest innej orientacji seksualnej bądź posługuje się językiem migowym. Ważne to jakim jest człowiekiem i co sobą reprezentuje. Kolor skóry czy też religia nie stanowi problemu. Pokazuje nam, że nieważne kim się jest, czy skąd pochodzą nasze korzenie, można być kim naprawdę wspaniałym dzięki swoim czynom i przyjaciołom.

Głównym bohaterem jest szesnastoletni chłopak Magnus Chase. Który od dwóch lat żyje jako bezdomny na ulicach Bostonu. Jest to spowodowane tym, że jego mama zginęła w...

Kajol | 2019-09-13

Cykl książek o Magnusie Chase to promocja lgbt i multikulturowości. Chociaż lubię tego autora, ze względu na prosty i zabawny język opowieści, to jednak przeszkadza mi poprawność polityczna bohaterów XXI wieku.

Aleksandra | 2019-08-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Dla sprostowania. Dla mnie książka to mocne 7.5/10. Cała seria, tak naprawdę, bo drugą część jak i trzecią mam już za sobą. Podsumuję wszystkie w kilku słowach, bardzo krótko, w opinii do książki "Miecz Lata" (Jack XD już na marginesie, najlepsza "postać" w książce).
Wujek Rick wciąż mnie zaskakuje i stara się jak najbardziej mnie nie zawieść. Kolejna seria jego autorstwa, która mnie rozbawiła, przekazała nieco wiedzy o mitologii, tym razem nordyckiej i przedstawiła bohaterów, których nie byłam w stanie nie pokochać. Jeśli tylko seria o Apollinie okaże się równie świetna, Rick Riordan utrzyma u mnie status jednego z moich ulubionych autorów.

Paweł | 2019-06-30

Rick Riordan znów nie zawiódł. Świetna książka pełna humoru i akcji. Pełno zabawnych momentów i tekstów( jak zawsze)
Bardzo podoba mi sie styl pisania Riordana , połączenie mitów z współczesnością. Wybierając książki Ricka Riordana na pewno się niezawiedziecie.

KRózga | 2019-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2019

Powtórka z rozrywki - jesli ktoś czytał Percy'ego Jacksona...
Schematyczność i dosyć toporny dowcip, który bronił się w świecie mitologii greckiej, w tym wydaniu był męczący. W zasadzie ciężko powiedzieć o czym jest ta książka.

Ta powieść mnie trochę zaskoczyła, w tym pozytywnym sensie. Nie spotkałam się jeszcze z taką książką. Ciężko mi stwierdzić, co ją wyróżnia, ale naprawdę mi się ona podobała.
O autorze słyszałam. Dużo słyszałam. Szczerze, trochę głupio mi jest, że jeszcze nie przeczytałam tego sławnego Percy'ego Jacksona, ale mam to w planach, a ta książka mnie zdecydowanie do tego zachęciła.
Wracając do Magnusa Chase'a, język jest naprawdę przyjemny. Tutaj brawa dla tłumaczki, że udało jej się przetłumaczyć książkę tak, aby język był relaksujący, przyjemny i nie wiem jakie jeszcze epitety mogłabym mu dopisać. W każdym razie, wykonała fantastyczną robotę.
Teraz chciałabym wspomnieć trochę o bohaterach. Są oni wiarygodni i oryginalni. Nie mam im naprawdę nic do zarzucenia.
Trzeba jeszcze koniecznie powiedzieć o świetnym poczuciu humoru, jakim (dzięki bogom ;)) Rick Riordan obdarzył Magnusa. W sumie to przedstawienie skandynawskich bogów też zostało zrobione humorystycznie, co jeszcze bardziej...

Podtrzymuję opinię z 2016: Magnus Chase (aka Percy Jackson po nordycku) nie zachwyca. Może Rick Riordan uznał, że schemat jego najsławniejszego cyklu to boski przepis na sukces, ale najwyraźniej zapomniał, że to oryginalność konceptu tak wysławiła tamten cykl. Ci, którzy przeczytali inne cykle Riordana, nie znajdą tu nic nowego.

Narracja pierwszoosobowa klasycznie Riordanowska. Zabawne tytuły krótkich rozdziałów. Magnus to z charakteru Percy.
Reszta drużyny jest w sumie ciekawa, ale nie aż tak, by czytelnik zapomniał, że rolę w powieści mają tę samą. Ot, świeżak i wybraniec rusza z teamem na ciąg questów w celu ratowania świata. I ma ojca-bóstwo. I tęskni za matką. Do tego Riordan zupełnie już otwarcie wplątał tu crossover z cyklami o Percym, co dla mnie tylko niepotrzebnie komplikuje uniwersum.

Czytało się szybko, ale czy ja wiem, czy warto było? Można sobie po prostu powtórzyć Percy'ego.

Will_Cole | 2019-03-11

Serdecznie polecam. Nawet jeśli nie jesteście fanami uniwersum Riordana, ale lubicie mitologię i fantastykę, uważam że jest to seria która zasługuje na szansę. (Mówię z perspektywy osoby, która nie potrafiła przebrnąć przez żadną część Percy Jacksona. Sama byłam zdzwiona jak przyjemnie czytało mi się Magnusa Chase'a).

RedWolf | 2019-03-10
Przeczytana: styczeń 2016

Świetna książka, przeczytałam już dawno, ale po jakimś czasie na pewno do niej wrócę