Miecz Lata

Okładka książki Miecz Lata
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Magnus Chase i Bogowie Asgardu (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Magnus Chase i Bogowie Asgardu (tom 1)
The Sword of Summer
Galeria Książki
2015-10-21
2015-10-21
Data 1. wydania:
2015-10-06
Agnieszka Fulińska
Agnieszka Fulińska literatura amerykańska bogowie mitologia nordycka mitologia ratowanie świata

Okładka książki Przewodnik po świecie herosów Mary-Jane Knight, Rick Riordan
Ocena 7,3
Przewodnik po ... Mary-Jane Knight, R...
Okładka książki Złodziej pioruna. Powieść graficzna Attila Futaki, Rick Riordan
Ocena 7,5
Złodziej pioru... Attila Futaki, Rick...
Okładka książki Morze potworów. Powieść graficzna Rick Riordan, Robert Venditti
Ocena 7,9
Morze potworów... Rick Riordan, Rober...

1948 ocen

Trochę wariackie:) denerwuje mnie tylko to, że Magnus jest niemal starszą kopią Percy'ego Jacksona. Poza tym fajna książka, jednak z serii o mitologii nordyckiej zdecydowanie wolę kroniki Blackwell.

Była mitologia grecka, rzymska i egipska, więc nadszedł czas również na nordycką. Postacie, jak zwykle - napisane cudownie. Główny bohater chyba jest nawet jednym z moich ulubionych ze wszystkich książek Ricka. Wydarzenia nienudne, a wręcz przeciwnie - wciągające. Kolejna świetna trylogia!

Wow…nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba !
Mimo że Magnus Chase i bogowie Asgardu to seria stricte młodzieżowa, nie przeszkadzało mi to w dobrej zabawie oraz w byciu zainteresowaną fabułą oraz dalszym losem bohaterów. To, że się do nich przywiązałam jest niezwykle istotne, a oprócz tego jestem zachwycona humorem, wartką akcją, a także licznymi nawiązaniami np do postaci, które wcześniej znałam i które kocham.
Na pewno sięgnę po inne serie autora. Żałuję, że dopiero teraz zapoznaję się z twórczością Riordana, ale lepiej później niż wcale ;)

Wow…nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba !

Pełna akcji i humoru historia. Zaczynając czytać, można pomyśleć "kurde, co ten autor zażył?", ale po pierwszym szoku, czytelnik wpada w wir przygód razem z bohaterami, w świecie nordyckiej mitologii.
Różnorodność postaci, zapewnia ciągłe przygody, a także ciekawe rozwiązania wyjścia z opałów.
Jedynym minusem jak dla mnie jest wiek tytułowego bohatera, gdyż nie pasuje do jego postępowania (na plus).

Fantastyka z humorem.
Niezwykle wciągająca seria, mimo kilku części, nadal mi mało.
Nawiązanie do mitologi skandynawskiej, jeszcze bardziej pogłębiło mój głód tym tematem. Poczułam sympatię do wielu bohaterów; szczególnie do pewnej dwójki spoza Midgardu. Podróże po dziewięciu światach Yggdrasilla = niesamowicie spędzone wieczory, zarwane noce, bo zanim się opamiętałam wybijała 5:00 rano XD.
Od ,,Wiedźmina" Sapkowskiego, chyba nie czytałam nic tak wciągająco - baśniowego.

Fantastyka z humorem.
Niezwykle wciągająca seria, mimo kilku części, nadal mi mało.

„Magnus Chase i bogowie Asgardu” autorstwa Ricka Riordana🗡
Magnus Chase od dwóch lat żyje na ulicy. Jego życie nie jest łatwe, a ma stać się jeszcze trudniejsze. Odnajduje go wuj Randolph, który uważa, ze zadaniem Magnusa jest odnalezienie zaginionego od tysięcy lat miecza znanego z nordyckiej mitologii. Wkrótce Magnus trafi do Hotelu Walhalla, gdzie zasili oddział wojowników Odyna i pozna wiele ciekawych osób, które pomogą mu w niebezpiecznych misjach mających opóźnić Ragnarök.
Wujek Rick to geniusz. Uwielbiam jego twórczość i zaczynając kolejną serię jego autorstwa tym razem o mitologii nordyckiej od pierwszych stron ją pokochałam. Magnus jest nawet bardziej ironiczny i zabawniejszy od Percy’ego (który uwaga SPOJLER pojawia się na chwilę wraz z Annabeth, która jest kuzynką tytułowego bohatera). Riordan ukazuje też kolejny raz niesamowitą różnorodność postaci. Mamy tu np. postać genderfluid, bezdomnego nastolatka czy też muzułmankę. Według mnie różne reprezentacje w książkach są mega ważne, szczególnie w książkach dla młodszych czytelników (książki Riordana mają jednak age rating 10+). Poza tym jak zwykle w bardzo przyjemny sposób tłumaczy kolejną mitologię.
Jedynym minusem jest to, że po trzecim (ostatnim) tomie chętnie sięgnęłabym po kolejny.

„Magnus Chase i bogowie Asgardu” autorstwa Ricka Riordana🗡

Magnus Chase to moje pierwsze spotkanie z Rickiem Riordanem i muszę przyznać, że było naprawdę udane! Sięgając po ten tytuł nie wiedziałem do końca czego się spodziewać – nazwisko autora znane jest pewnie każdej osobie, która czyta fantastykę, jednak jak dotąd nie miałem okazji poznać stylu opowiadanych przez niego historii.

Magnus Chase to bezdomny, który od dwóch lat żyje na ulicach Bostonu. Matka chłopaka zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, a chłopak mimo żywych wspomnień tego zdarzenia nie wie w co wierzyć. Całej sytuacji nie poprawia również fakt braku kontaktu z krewnymi przed którymi wielokrotnie ostrzegała go matka. Gdy chłopak dowiaduje się, że wuj Randolph wyrusza na jego poszukiwania, okazuje się to być jedynie początkiem problemów, którym musi stawić czoła.

Niewątpliwym atutem jest głębokie zakorzenienie fabuły w mitologii nordyckiej, którą po prostu lubię. Wraz z rozwojem akcji w historii pojawia się wielu bogów i mitologicznych istot dodających całości charakteru. Ich charaktery często nie są takie, jak można się spodziewać, jednak świetnie pasują do historii. Nie brakuje również licznych nawiązań do popkultury, często wprowadzanych w humorystyczny sposób. To właśnie humor jest kolejnym ogromnym plusem tej historii. Żarty, często sypiące się jak z rękawa bardzo do mnie trafiły – z pewnością to jeden z powodów, który sprawił, że tak dobrze bawiłem się z tą książką.

Gatunkowo Magnus Chase to naprawdę lekka młodzieżówka, ale młodzieżówka, która wciąga. Posiada dobrze skonstruowany świat, przekonujących bohaterów, a gdzieniegdzie pojawiają się również nawiązania do poważniejszych wątków, poruszanych w bardzo delikatny sposób. Podoba mi się sposób w jaki wpleciono tu wątki mitologiczne – jednocześnie są na tyle wyraźne, by móc poznać samych bogów i nie przytłaczają fabuły, oferując kolejne interpretacje mitów. Z pewnością sięgnę po dalsze przygody chłopaka i niewykluczone, że skuszę się też na inne serie autora.

Magnus Chase to bezdomny, który od dwóch lat...

Myślałam, że będzie to kolejna seria Riordana, którą będę mogła z czystym sumieniem ocenić na 10, a jednak mimo bardzo wielu dobrych opinii, książka okazała się sporym rozczarowaniem. Czytało się całkiem przyjemnie, ale to zdecydowanie nie było to. Poza tym bardzo rozczarował mnie sposób w jaki Magnus walczył.

Rewelacyjna powieść przygodowa dla fanów mitologii. Pełna humoru, akcji i ciekawych postaci.

Magnus Chase, światowej sławy celebry... A nie, przepraszam, pomyliły mi się książki. Zacznijmy jeszcze raz. Magnus Chase - sierota i bezdomny włóczęga. Dwa lata temu jego matka zginęła, ratując tym samym chłopaka. I choć życie na ulicy nie należy do prostych i przyjemnych, Magnus może przynajmniej cieszyć się z tego, że ma (również) bezdomnych przyjaciół.
Wszystko zaczyna się w momencie, gdy zaczyna go szukać rodzina. Po dwóch latach. Ale to nie Annabeth i jej ojciec znjadują uciekającego przed nimi i prawem szesnastolatka, a wuj Randolph, do którego rezydencji chwilę wcześniej się włamał. I to właśnie ten poważnie wyglądający wariat zaczyna opowiadać Magnusowi jakieś bzdury o jego skandynawskim pochodzeniu i j starożytnej broni, która po jej znalezieniu okazuje się być kupą złomu.
Ale niestety, drodzy państwo, nordyckie mity nie są mitami. Kto by się tego spodziewał? Ten stary kawałek metalu okazuje się być na tyle cenny dla jakiś ognistych olbrzymów, że są one skłonne przypuścić atak nie tylko na Magnusa, ale też na innych ludzi. No więc... chłopak musi ich jakoś bronić nie? I uwaga! Zwrot akcji. Drodzy czytelnicy, z przykrością zawiadamiam was o śmierci wspaniałego Magnusa Chase'a. Koniec. Możecie odłożyć książkę. Chwila, co tam szepczesz, Magnus? To nie jest koniec? Aha, nie umarłeś? Ale przecież byłam na twoim pogrzebie! Czy ktoś mi może wyjaśnić, o co tutaj chodzi?!

Magnus to... w skrócie najbardziej dziwaczna i zarazem bardzo śmieszna seria. Wiem to już po pierwszym tomie. Nigdy nie ciągnęło mnie do mitologii nordyckiej - może to przez te nazwy, których nawet nie umiem przeczytać, więc przeważnie tylko przelatuję po nich wzrokiem.

Znowu zaczynam od imienia Magnus, ale nie mogę inaczej, więc: Magnusa nie da się nie lubić. Ale nie mogę nie wspomnieć o innych bohaterach. Zacznijmy od bogów, bo to może Wam coś mówić. Jeśli myślałam, że bogowie greccy/rzymscy są uciążliwi dla herosów, to nordyccy rozwalili ich na łopatki. Ale przynajmniej są śmieszni, a to najważniejsze. Ze wszystkich drugoplanowych bohaterów uwielbiam Heartha. Aż by się chciało chłopaka wytulić jak pluszowego misia. Uważam, że to, iż on jest głuchoniemy, sprawia, że książka i sam bohater stają się ciekawsi. O Blitzie mogę powiedzieć tyle, że uwielbiam jego przyjaźń z Hearthstonem. Jest jeszcze Samira, która wprowadza kolejną różnorodność: walkiria, która jest muzułmanką. Mam wrażenie, że "Magnus" w zasadzie cały jest najbardziej różnorodną serią Riordana.

Bardzo polecam!

~ Jednorozec_czyta