Ropuszki

Cykl: Dora i Witkac (tom 1) | Seria: Fantastyczna Fabryka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
aspolski

Ulubieni bohaterowie powracają w nowych historiach. Zapraszamy na ulice Thornu i Trójprzymierza, gdzie równie łatwo o zabawę, jak o kłopoty. Czy szukasz prawdziwej miłości, czy skradzionego archanielskiego artefaktu, to właśnie tu rozpoczyna się przygoda. Nie może być inaczej. Abaddon bierze urlop. As pociąga za sznurki. Gabriel zwiastuje apokalipsę za progiem. Roman ma nadliczbowego wampira....

Ulubieni bohaterowie powracają w nowych historiach.
właśnie tu rozpoczyna się przygoda.
Nie może być inaczej. Abaddon bierze urlop. As pociąga za sznurki. Gabriel zwiastuje apokalipsę za progiem. Roman ma nadliczbowego wampira. Witkacy spotyka naprawdę rozwścieczone duchy. Miron spotyka kogoś, kto lubi bawić się ogniem nawet bardziej, niż on. Bogna mierzy się z prawdą, a Bjorn zamiast gonić własny ogon, chwyta szansę na happy end, nawet jeśli
cztery łapy są milej widziane niż dwie. A nowe filmy Marvela rujnują pogodę nad Bałtykiem. Dora Wilk znów ma pełne ręce roboty.

Koniec? Jaki koniec! Oni się dopiero
rozkręcają. Imprezy, walki i ognia nie
zabraknie, kiedy są w okolicy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/ropuszki

Irena | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Obawiałam się trochę spotkania z piórem Jadowskiej, ale jak widać bezpodstawnie. Czas spędzony z tą publikacją był niezwykle owocny w dobrą zabawę pełną wrażeń oraz śmiechu. Opowiadania czytało się szybko oraz z ogromnym zainteresowaniem, bo świat przedstawiony przez autorkę fascynował, a bohaterów nie dało się nie polubić (oczywiście z małymi wyjątkami). Jadowska ma specyficzne poczucie humoru, które do mnie trafiło, jest pomysłowa i pokazuje, że to jeszcze nie wszystko czym może zaskoczyć. Na co szczerze liczę.

Jabuilo | 2015-10-17
Przeczytana: 16 października 2015

Rewelacyjne dopełnienie cyklu o pannie Wilk. Autorka jak zwykle trzyma poziom, nie jest to pozycja napisana "dla chleba", naprawdę uzupełnia i uwypukla postacie oraz zdarzenia z heksalogii. Czyta się gładko i jeżeli ktoś ma już bakcyla "nienormalnej" wiedźmy za skórą - będzie zachwycony. Ja jestem :)

| 2015-11-25

W świecie naszej rodzimej fantastyki coraz istotniejsze miejsce zajmuje Aneta Jadowska, autorka heksalogii o Dorze Wilk, a także kilkunastu opowiadań fantastycznych. Nigdy jednak jakoś się nie złożyło, żebym wzięła do ręki którąś z jej książek, chociaż wiele dobrego o nich słyszałam i czytałam. Teraz dzięki uprzejmości Wydawnictwa Fabryka Słów mam możliwość i przyjemność krótko zaprezentować pierwszą część nowego cyklu pisarki.

Akcja Ropuszek rozgrywa się w Toruniu, tak jak we wspomnianych wcześniej sześciu książkach. Chyba każdy zna przygody czarodzieja Harry’ego Pottera. Tam wszystko zaczyna się w Londynie i w pewnym magicznym miejscu przenosimy się do świata równoległego, nie opuszczając stolicy Anglii. Wkraczamy na ulicę Pokątną i wtedy zaczyna się cała historia. W przypadku opowieści o Dorze jest pewne podobieństwo. Miastem wypadowym jest Toruń, z którego to wstępujemy, dzięki portalowi do Thornu. Rzeczywistość i magia przenikają się, łączą, a blisko siebie żyją ludzie i...

Mes | 2015-10-13
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 października 2015

Nie, zdecydowanie nie chciałam wiedzieć,że bucera głównej bohaterki zainfekowała wszystkich wokoło, a o tym właściwie jest ten zbiór opowiadań.

Punkt widzenia Mirona dał mi raka,zrobienie z Witkaca dupy wołowej aż do przesady - jeszcze większego. Nie, nie kupuję wyjaśnienia, że było to podyktowane jego zagubieniem i niezrozumieniem świata, do którego od niedawna przynależy. To owszem, przeszłoby, ale nie w sytuacji, gdy Dora praktycznie podciera mu tyłek i odcina skórki od chleba, brr.

Opowiadania, w których panna Wilk została tylko wspomniana/ nie pojawiła się fizycznie są w zasadzie do odratowania, bo bywały sympatyczne. No, może sympatycznie głupie, bo cwaniaczkowaty styl bycia Dory udziela się chyba wszystkim.

Linoskoczek | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Problem z pisarstwem Jadowskiej jest taki, że, że ono oczywiste.
Opowiadania w omawianym tomie są łącznikami pomiędzy innymi historiami, zatem same bez nich nie istnieją. Co dość typowe dla opowiadań, ale uzależnienie może zaistnieć większe lub prawie niewyczuwalne. Zatem dostaniemy dość sporo Dory Wilk, bo to w jej zajebistości specjalizuje się Autorka.

Jadowska rozpoczyna tę książkę od magicznej inicjacji w Thornie swojej pierwszoplanowej bohaterki. Z jej przybranym ojcem czartem na głównym planie. Ów od razu tak rodzinnymi uczuciami zaczyna pałać do wtedy dziewiętnastolatki, dając temu mocno afektowany wyraz, że rzygać się po prostu chce. A ponieważ Jadowska jest przewidywalna i specjalnie nie zaskakuje prowadzeniem bohaterów czy rozwojem akcji (co w zamierzeniu w historiach kryminalnych sprawdza się jak kulawa szkapa na zawodach koni wyścigowych), zatem scenki układają się stereotypowo, z najmniej możliwie zaskakującym przebiegiem wydarzeń. Tu tak, że Dora przechodzi w...

asia_32 | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Po przeczytaniu Ropuszek doszłam do wniosku że muszę zabrać się za czytanie całej serii o Dorze Wilka.Jadowska potrafi stworzyć genialny klimat powieści fantastycznej,świetnych bohaterów,którzy mają niebanalne poczucie humoru.Wszystkim fanom fantastyki gorąco polecam!!

Wybebeszamy_książki | 2015-10-15

Ostatnimi czasy kilka razy wracałam myślami do Dory Wilk, bohaterki sztandarowej serii pani Jadowskiej. Rozmyślałam nad postępami autorki i nad tym, jak bardzo się rozwinęła. Zaciekawiona perspektywą ponownego spotkania z magicznymi postaciami z Thornu, sięgnęłam po "Ropuszki". Sam tytuł wymiata i totalnie przyciąga uwagę, co z wnętrzem?
Wielkie. Zaskoczenie.
Szok.
Niedowierzanie.
Opowiadania w "Ropuszkach" są dużo lepsze od pierwszych książek o Dorze. Bardziej zwarte, treściwe, kreatywne i realne. Naprawdę ciekawa lektura. Ale po kolei!

1. Całkiem nowa perspektywa
Kocham Dorę, ale chwilami mnie wkurza, dlatego balsamem na mą duszę stały się opowiadania o Witkacym, Leonie i Mironie. Wejście w ich umysły było wspaniałym doświadczeniem, czymś czego potrzebowałam po długiej posusze od książek.
Spokojnie! W środku znajdziecie też kilka opowiadań o samej Dorze, które odwołują się do różnych etapów...

Anna-mojeksiążki | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Kto nie zna Dory Wilk i jej nie uwielbia?! Chyba nie ma takich osób.... Aneta Jadowska postanowiła sprawić nam radość i zebrała w tomie "Ropuszki" opowiadania dotyczące ulubionych bohaterów ze swoich książek. Opowiadania te stanowią niejako uzupełnienie wcześniej wydanych tomów cyklu Dora Wilk. Rozjaśniają wiele kwestii i odświeżają przeczytane opowieści.

Po raz kolejny odwiedzamy Toruń i wkraczamy do Thornu. Świat realny i magiczny wydają się łączyć w jedną całość, a ich granica rozmywa się. Obok ludzi znajdziecie tutaj wiedźmy, wampiry, zmiennokształtnych, czy duchy - cała plejada barwnych i bardzo oryginalnych postaci. Tutaj nic nie jest przeciętne, ani pewne, magia otacza nas i porywa do opowieści.
Sama Dora Wilk jest niezwykłą postacią, jest ona wiedźmą płodności, pewną siebie i sprytną. To ona spaja swoją osobą opowiadania w całość. Jednak opowiadania dotyczą zwykle pojedyńczych bohaterów związanych z Dorą. Aneta Jadowska nosiła w głowie mnóstwo historii i sytuacji, które...

NieTylkoGry | 2016-10-14

książkę czytało się miło i przyjemnie, pozostawiła jednak po sobie pewien niedosyt, całkowicie pomijając niektóre postacie z cyklu, kiedy innym poświęcono aż dwa opowiadania.

Chrisstofferr | 2015-11-04

O "Ropuszkach" można napisać wiele ... według mnie jednak można je podsumować jednym słowem - WIĘCEJ ... przy tak barwnej gamie postaci mam niedosyt - nie ze względu na jakość opowiadań - gdyż wszystkie trzymają równy, wysoki poziom, tylko ze względu na ich ilość ... jak dla mnie jest ich za mało - dlatego teraz czekam na serię o Witkacym i kolejną część opowiadań ze świata Thornverse

Odrobina radości - wywiad z Anetą Jadowską

Aneta Jadowska nie lubi być nazywana królową polskiej urban fantasy, w ogóle nie lubi przyklejania etykietek. Nie cierpi, gdy ktoś ją pyta, czy jej bohaterki to jej alter ego i z którym ze swoich bohaterów chciałaby się przespać. Dlatego w tym wywiadzie w ogóle nie będzie o tym mowy. Porozmawiamy o podróżach, o tym, kim są jej bohaterowie, o literaturze gatunkowej i oczywiście o „Dziewczynie z Dzielnicy Cudów”.