Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość

Okładka książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Katarzyna Surmiak-Domańska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
Katarzyna Surmiak-Domańska
7,6 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-09
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491434
Tagi:
Stany Zjednoczone USA reportaż dokument publicystyka rasizm Ku Klux Klan Arkansas południe USA amerykańskie Południe literatura faktu
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Tylko biel



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
2138 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
307
180

Na półkach:

tekst pochodzi z marudaczyta.blogspot.com
====================================
Powstał w 1866 roku - trochę dla żartu, zabawy – a przetrwał sto pięćdziesiąt lat. Odradzał się tylko w coraz to nowszej formie i adaptował do otoczenia. Przedrostek „anty” zamienił na „pro” i tak z antyczarnego, stał się probiały.

Już nie w białych kapturach, a w garniturze i pod krawatem, jego członkowie w białych rękawiczkach i zgodnie z literą prawa rozwiązują istotne dla siebie kwestie. Kulturalnie i bez przelewu krwi. Tak wygląda dzisiejszy Ku Klux Klan. Z całkiem bliska, bo podczas Dorocznego Krajowego Zjazdu Ku Klux Klanu, przyglądała mu się reporterka i autorka tej książki – Katarzyna Surmiak-Domańska. Kilka maili i jeden telefon wystarczył, by udać się do Harrison. Dwadzieścia osiem kilometrów kwadratowych i niecałe trzynaście tysięcy mieszkańców, z czego prawie sto procent z nich jest białych. Harrisom to miasto idealne, to miasto, w którym mieszka miłość.

Paradoksalnie dzisiejszy Ku Klux Klan nie straszy i nawet nie przeraża. Budzi raczej spore zaciekawienie. W sielskiej atmosferze rodzinnego pikniku autorka nawiązuje kontakty z jego dzisiejszymi członkami. Niby wszystko jest normalnie. Grzeczne dzieci w otoczeniu wykształconych i uśmiechniętych rodziców. Kulturalne rozmowy przy herbacie, kawie. Otwartość, gościnność, uprzejmość. A tuż pod skórą wciąż tli się ta sama ideologia, przez którą kiedyś zabijano. Hasła White Power i sympatia dla Hitlera tu wciąż mają się nieźle. Aż dziwne, że taka organizacja tak świetnie funkcjonuje w rządzonym przez czarnoskórego prezydenta kraju.

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość to spora dawka historii poprzeplatana współczesnymi obrazkami. Autorka przedstawia początki organizacji, a następnie prowadzi czytelnika przez poszczególne fazy i etapy rozwoju KKK, a ż po czasy współczesne. Stara się wytłumaczyć fenomen organizacji, która z tak wielką lekkością dostosowuje się do dzisiejszych realiów. Robi to z reporterskim wdziękiem. Drąży tam, gdzie nie powinna, a jej z pozoru niewinne pytania odsłaniają rysy na organizacji, która chciałaby uchodzić za idealną. Katarzyna Surmiak- Domańska nie ocenia – wnikliwie się przygląda, demaskuje fałsz, obnaża słabe strony, a robi to ze swobodą, lekkością i pewną dawką poczucia humoru. Spoza obrazków samego Ku Klux Klanu wyłania się też obraz współczesnej, nieznanej i trochę szokującej Ameryki.

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość czyta się ze zdziwieniem i z zainteresowaniem. Lżejsze - nazwijmy to roboczo obyczajowe – fragmenty, nadają tej, mimo wszystko naładowanej sporą dawką historii, książce lekkość i nieco swobodniejszy charakter. Choć osobiście to nie jest mój krąg zainteresowań, choć czasem gubiłam wątki i mieszałam fakty (serio, tej historii jest tu sporo), to uważam, że książce Katarzyny Surmiak-Domańskiej warto poświęcić chwilę uwagi. Językowo jak na mój gust jest tu trochę za skromnie, ale całość wypada poprawnie.

Jeśli chcecie zanurzyć się w klimacie amerykańskiej prowincji, wziąć udział w rytuale palenia krzyża, a przy okazji zrozumieć fenomen tej złowrogiej, a jednocześnie groteskowej organizacji - to czytajcie.

tekst pochodzi z marudaczyta.blogspot.com
====================================
Powstał w 1866 roku - trochę dla żartu, zabawy – a przetrwał sto pięćdziesiąt lat. Odradzał się tylko w coraz to nowszej formie i adaptował do otoczenia. Przedrostek „anty” zamienił na „pro” i tak z antyczarnego, stał się probiały.

Już nie w białych kapturach, a w garniturze i pod krawatem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 756
  • Chcę przeczytać
    2 277
  • Posiadam
    521
  • Reportaż
    105
  • Ulubione
    51
  • 2021
    50
  • Literatura faktu
    46
  • 2018
    44
  • Teraz czytam
    44
  • Reportaże
    38

Cytaty

Więcej
Katarzyna Surmiak-Domańska Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Zobacz więcej
Katarzyna Surmiak-Domańska Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Zobacz więcej
Katarzyna Surmiak-Domańska Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także