rozwiń zwiń

Szeptucha

Okładka książki Szeptucha Katarzyna Berenika Miszczuk
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2016
Okładka książki Szeptucha
Katarzyna Berenika Miszczuk
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2016
Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kwiat paproci (tom 1) fantasy, science fiction
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Kwiat paproci (tom 1)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-02-03
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-03
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328026629
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
910
307

Na półkach:

Alternatywna wersja naszej rzeczywistości, w której Polską nadal rządzi ród królewski. Religia? Oczywiście rodzima wraz ze Świętowitem i Welesem na czele. Każda z legend zawiera więcej niż ziarno prawdy, a rusałki i utopce chodzą po ulicach.

Główną bohaterką tej powieści jest Gosia, a właściwie Gosława. Zostaje on wysłana na obowiązkowe dla przyszłych lekarzy roczne praktyki u szeptuchy do Bielin (mała wieś koło Łysej Góry, w okolicach wiekowego Kalisza). Nie podoba jej się ten pomysł, bo nie wierzy w skuteczność medycyny ludowej, nie wierzy w bogów ani w rusałki. Dodatkowo panicznie boi się kleszczy i wszelkich żyjątek. Bohaterka bardzo chciałaby zostać w Warszawie albo jechać z mamą na wakacje do Egiptu.


„- Naprawdę nie wierzysz w utopce i rusałki? – zapytała szeptucha.
- Nie – odparła zgodnie z prawdą.
- A w ubożęta?
- Też nie.
- Widzę, że czeka nas ciężki rok.”

Gosi nie jest łatwo wpasować się w klimat wioski i wykonywać wszystkie zalecenie szeptuchy potocznie nazywanej tam Babą Jagą (od Jarogniewy). Jakby było tego mało, nagle zaczynają się nią interesować bogowie, którzy przecież nie istnieją. Na szczęście pojawi się przystojny Mieszko, ratujący ją z opałów niczym rycerz na białym koniu. Do tego dojdą halucynogenne ziółka, czary oraz wysłannicy bogów.
„Warknął jak dziki pies, opryskując mnie śliną. Jego oddech śmierdział zepsutym, gnijącym mięsem. - Masz szczęście. Nie mogę cię teraz zabić. Ale przejmuj się. Twoje żałosne życie nie potrwa długo. Mam dla ciebie wiadomość od Welesa.”

Powieść jest lekka i przyjemna, ale niestety nie został w pełni wykorzystany potencjał wykreowanego świata. Autorka pozostawiła stworzoną przez siebie rzeczywistość jako tło i na kartach książki nie znajdziemy szczegółowych informacji na temat funkcjonowania tej innej Polski. Bohaterowie, a właściwie głównie same bohaterki są podobne do żeńskich postaci z romansów, niestety tyczy się to także Mieszka.

Na uznanie zasługuje na pewno Baba Jaga stworzona i dopasowana do realiów wioskowej znachorki żyjącej w XXI wieku. Postać ta pokazuje, że nie warto oceniać po pozorach. Gosia też została dobrze przemyślana, ponieważ pod wpływem wydarzeń musi kombinować, a sytuacja zmusza ją do zmiany toku myślenia i wyjścia poza sztywne ramy realizmu.

Akcja jest ciekawa, czasem potrafi zaskoczyć, ale brakuje na pewno zwrotów i scen trzymających w napięciu. Książka zdecydowanie adresowana jest do kobiet, co można wywnioskować po szczegółowych opisach krojów, wzorów i kolorów garderoby głównej bohaterki. Romans, który powoli rozkwita między przysłowiowym rycerzem a panną w opałach, raczej nie przypadnie do gustu mężczyznom.

Podsumowując: „Szeptucha” to lekka powieść dla kobiet osadzona w alternatywnej rzeczywistości. Pomysł na książkę był rewelacyjny, ale potencjał nie został do końca wykorzystany. Warto jednak po nią sięgnąć, aby przeżyć przygodę ze sceptyczną Gosią, która trafia w środek głuszy, by uczyć się u wiejskiej znachorki.

Alternatywna wersja naszej rzeczywistości, w której Polską nadal rządzi ród królewski. Religia? Oczywiście rodzima wraz ze Świętowitem i Welesem na czele. Każda z legend zawiera więcej niż ziarno prawdy, a rusałki i utopce chodzą po ulicach.

Główną bohaterką tej powieści jest Gosia, a właściwie Gosława. Zostaje on wysłana na obowiązkowe dla przyszłych lekarzy roczne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14 622
  • Chcę przeczytać
    6 085
  • Posiadam
    2 426
  • Ulubione
    661
  • 2018
    393
  • Fantastyka
    259
  • 2019
    223
  • Teraz czytam
    216
  • Fantasy
    158
  • Audiobook
    138

Cytaty

Więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha Zobacz więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha Zobacz więcej
Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także