6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
słownik, historia
Northman

Słownik przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz dla studentów. Aktualność zamieszczonych w słowniku haseł jest zgodna ze stanem faktycznym na 1997 rok.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Northman | 2015-07-04
Przeczytana: 30 czerwca 1999

Typowy słownik, aczkolwiek napisany pod bardzo dobrą redakcją i zachowujący to, co w tego typu opracowaniach najważniejsze: skrótowość, opisowość i przekazanie w pigułce jak największej ilości informacji. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nieraz naprawdę mi się przydał.

Opracowanie pod redakcją Marka Czaplińskiego jest godne polecenia, lecz - jak to często bywa z tego rodzaju pracami - jego niewątpliwym mankamentem jest pewien stopień dezaktualizacji haseł związanych z historią najnowszą. Słownik i jego zasób haseł jest aktualny według stanu na 1997 rok, tak więc nie obejmuje historii ostatnich lat XX wieku, jak i (w ogóle) wieku XXI. To jego niewątpliwy minus, jednak w odniesieniu do wcześniejszych okresów historycznych nie można tej pozycji nic zarzucić.

Patrząc na sprawę całościowo, słownik w normalnym użytkowaniu (w rozumieniu edukacyjnym) jak najbardziej się sprawdza. Hasła są przejrzyste, czytelne i zrozumiałe. Oczywisty minus opracowania to, wspomniany już, pewien...