Najnowsze artykuły
Artykuły
George R.R. Martin, John Grisham, George Saunders i inni autorzy pozywają sztuczną inteligencjęAnna Sierant6Artykuły
Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąćAnna Sierant32Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać370Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Czapliński

7
6,9/10
Urodzony: 31.12.1940
profesor dr habilitowany, polski historyk, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
6,9/10średnia ocena książek autora
86 przeczytało książki autora
65 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2001

1998

1985
Biurokracja niemieckiego imperium kolonialnego. Charakterystyka urzędników kolonialnych
Marek Czapliński
7,0 z 1 ocen
5 czytelników 0 opinii
1985

1974
Adam Napieralski 1861 - 1928. Biografia polityczna
Marek Czapliński
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
1974
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia Śląska Marek Czapliński 
6,7

Chyba najbardziej aktualna i najpełniejsza monografia poświę ona całemu regionowi. Napisana fachowo przez wysokiej klasy specjalistów, bez narodowych steteotypów i uprzedzeń. Za każdym razem, nawet tylko patrząc na książkę, przypominają mi się świetne zajęcia, które miałem na studiach z Redaktorem książki :-)
Minusem jest to, że Górnego Śląskowi poświęcono znacznie mniej miejsca w tej syntezie niż Dolnemu Śląskowi :/ Także szukając informacji na temat Górnego Śląska lepiej od razu wziąć do ręki książkę poświęconą górnośląskim dziejom.
Niemiecka polityka kolonialna Marek Czapliński 
8,3

Sięgnąłem po "Niemiecką politykę kolonialną" jako po swego rodzaju dopełnienie książki Krasuskiego "Historia Rzeszy Niemieckiej" i się nie zawiodłem. Praca Czaplińskiego jest napisana porządnie, naukowo i w oparciu o bardzo obszerną bibliografię, zwłaszcza niemieckojęzyczną. Autor prześledził dzieje niemieckiego kolonializmu od czasów Bismarcka aż po jego schyłek w III Rzeszy. Kolejne rozdziały przedstawiają to zjawisko w ujęciu chronologicznym, a w ramach samych rozdziałów z podziałem geograficznym. W osobnych podrozdziałach omówione więc zostały Niemiecka Afryka Wschodnia, Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia, Kamerun, Togo, Kiauczou oraz posiadłości na Pacyfiku. Wszystkie one bardzo się między sobą różniły i skutkowało to różnym do nich podejściem ze strony Berlina.
Czapliński dokładnie analizuje gospodarkę kolonii i pokazuje, że - co za paradoks! - przez cały okres rządów niemieckich w koloniach rząd musiał do nich dopłacać, tak więc argument o ekonomicznych zyskach płynących z posiadania posiadłości zamorskich w przypadku II Rzeszy nie mógł być zastosowany. Książka dobrze przedstawia tkwiący w kolonializmie problem rasizmu i jego skutki. Dobrze sięgnąć po Czaplińskiego, gdy chce się przeczytać "Zbrodnie kajzera" Erichsena i Olusogi, ponieważ polski badacz dokładniej przedstawia zjawisko kolonializmu niemieckiego w szerszej skali. Szkoda, że brak publikacji omawiających per analogiam całość polityki kolonialnej Wielkiej Brytanii i Francji - przydałyby się, żeby lepiej porównać zjawisko kolonializmu w największych imperiach kolonialnych XIX i XX wieku.
Tomasz Babnis