Bzik & Makówka przedstawiają: Autograf za milion dolarów

Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Autograf za milion dolarów Rafał Witek
Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Autograf za milion dolarów
Rafał Witek Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Bzik & Makówka przedstawiają literatura dziecięca
literatura dziecięca

Okładka książki Niedoparki Galina Miklínová, Pavel Šrut
Niedoparki Galina Miklínová,&n...
Okładka książki Wieloryb Marcin Bruchnalski, Renata Piątkowska
Wieloryb Marcin Bruchnalski,...
Okładka książki Wielki wybuch, czyli K kontra K Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska
Wielki wybuch,... Grzegorz Kasdepke, ...

Super część! Teraz już wiem, co zainspirowało Salvadaora Dalego do namalowania jednego z najsłynniejszych obrazów "Trwałość pamięci" . Tym razem duet Bzik&Makówka przechodzi sam siebie. I to podejście do pieniędzy!. Dorośli mogą się uczyć.

To bardzo śmieszna przygodowa historia. Już nie mogę się doczekać kiedy przeczytam kolejną część :) Polecam :)

Czyj autograf może być wart milion dolarów? Co to jest surrealizm? Kim był ekscentryczny Salvador Dali? Aby się o tym przekonać sięgnęliśmy po kolejną książkę Rafała Witka, tym razem z serii „Bzik i Makówka”. „Autograf za milion dolarów” (wyd. Nasza Księgarnia) to trzecia część zwariowanych przygód Gabrysi i Nilsona. Wcześniejsza powieść „Klub latających ciotek” zaskoczyła klubowiczów humorem, tajemnicami i akcją. Nie mogło być też inaczej w przypadku perypetii Gabrysi Bzik i Nilsona Makówki. Historię cennego autografu opowiada Gabrysia, rezolutna i bardzo odważna trzecioklasistka, która ma wiele zabawnych pomysłów. Jej nieodłącznym towarzyszem jest Nilson, opanowany, praktyczny i rozsądny chłopak, na którego zawsze można liczyć w różnych okolicznościach.
Zwariowana seria przygód rozpoczyna się od słuchania przez Nilsona audycji radiowej o wykorzystywaniu dzieci do pracy w fabrykach odzieżowych w Bangladeszu: „Małe dzieci harują za grosze, żeby uszyć ubrania, które my potem kupujemy w galeriach handlowych” (s.8). Przyjaciele zastanawiają się jak mogliby pomóc swoich rówieśnikom, walcząc o ich prawa. Ich rozmyślania przerywa konkurs radiowy, w którym Gabrysia wygrywa bilety do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bohaterowie trafiają na wystawę sławnego malarza - Salvadora Dalego. Jednym z najpopularniejszych i najdziwniejszych eksponatów okazuje się być telefon homar, który niespodziewanie zaczyna dzwonić. Rozmówcą okazuje się być sam Salvador Dali, który dzwoni z przeszłości. Aby potwierdzić swoje słowa artysta obiecuje schować jakiś przedmiot, aby dzieci mogły go odnaleźć w przyszłości, niestety udziela bardzo skąpych i tajemniczych wskazówek. Miejsce ukrycia znajduje się w … Paryżu, co stanowi kolejny problem. Jak przekonać rodziców do wyjazdu, skoro taka wyprawa byłaby bardzo kosztowna? Łut szczęścia sprawia, że dzieciom udaje się polecieć do Paryża. Teraz tylko pozostaje odnaleźć ukryte miejsce, co w obcym, wielkim mieście okazuje się być nie lada wyzwaniem. Od czego są jednak zwariowane pomysły i odwaga….
„Autograf za milion dolarów” to nie tylko zabawna powieść, z niewiarygodną fabułą, ale i lekcja surrealizmu. Autor zręcznie przemycił wątki o Dalim oraz o sztuce surrealizmu. Same przygody, bardzo fantazyjne i wręcz nadrealistyczne nawiązują do marzeń sennych. Dzieci samotnie podróżują po Paryżu, uciekają przed policją i zdobywają cenną pamiątkę po Salvadorze. Sama rozmowa z artystą przez niepodłączony telefon w kształcie homara może rozbawić. Naszym bohaterom udaje się także pomóc dzieciom, pracującym w fabrykach odzieżowych. A wszystko dzięki zwykłej, pozornie nudnej wycieczce do Muzeum Sztuki Współczesnej.
Surrealistyczne przygody dwójki bohaterów serii Bzik & Makówka zilustrowała Magda Wosik. Rysunki zdobiące każdą stronę książki są bardzo dynamiczne, podkreślają humorystyczne akcenty, a nawet przedstawiają samego Salvadora Dalego.

Przemycanie informacji z historii i sztuki w książkach dla młodzieży nie jest łatwą sprawą. Zaszczepianie w nich pasji ciekawości, chęci odkrywania świata, zdobywania wiedzy, kiedy małe umysły zostają wciśnięte w szkolną ławę wydaje się niemożliwe. Mogą to zrobić tylko rodzice lub rozkochani w swoich pasjach. Tych jednak niewiele i słabo dzielą się z dojrzewającymi umysłami swoimi miłościami. Książka Rafała Witka wychodzi naprzeciw tym potrzebom, a do tego proponuje młodym czytelnikom interesującą akcję oraz zaszczepia poczucie konieczności pomagania innym, dostosowywanie się do sytuacji, wykorzystywania swojego sprytu oraz pamięci.
„Autograf za milion dolarów” to wciągająca, ale i lekka opowieść o dwóch przeciwnych bohaterach: zahartowanej i przebojowej dziewczynie (trenuje karate) i nieco flegmatycznym, ale za to oczytanym chłopaku (lubi zdobywać informacje z książek i Internetu). Taki duet jest w stanie rozwiązać każdą zagadkę, nawet jeśli trzeba będzie namówić mamę przed samym zakończeniem wakacji na podróż do Paryża. Na świecący pustkami portfel znajdą świetny sposób.
Wielka przygoda zaczyna się od wspomnienia niesamowitych podróży w czasie, o których nie mają z kim rozmawiać, a przez które zmarnowali większość wakacji, ponieważ chorowali. Teraz jednak dobiegł kres znienawidzonego siedzenia w domu i mogą w końcu ruszyć w świat. Tyle, że jedyna atrakcją, którą zyskują jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego urokowi ulegają oboje. Wystawa prac i ich kopii Salvadora Dali’ego staje się wstępem do rozwikłania zagadki mogącej wyjaśnić czy telefon- homar faktycznie łączy z jego twórcą w roku 1929.
Książka będzie doskonałą lekturą dla dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Po tej lekturze wiem, że warto sięgnąć po inne książki Rafała Witka.

Seria "Bzik & Makówka przedstawiają..." to świetne połączanie powieści przygodowej z komiksem. "Autograf za milion dolarów" przenosi młodego czytelnika, wraz z głównymi bohaterami Gabrysią i Nilsonem w dziwny świat sztuki surrealistycznej z jej największym twórcą Salvadorem Dalim. Powieść poza walorami rozrywkowymi — komizmem słownym, sytuacyjnym i zabawnymi ilustracjami Magdy Wosik — spełnia rolę edukacyjną. Pisarz w lekki i zawoalowany sposób przemyca dużą dozę wiedzy o malarstwie surrealistycznym i Salvadorze Dalim. Młody czytelnik, mimochodem, zagłębia się w tajniki historii sztuki, a co za tym idzie, dobrowolnie przyswaja wiedzę.

Niewątpliwym atutem powieści są główni bohaterowie stworzeni na zasadzie kontrastu: zwariowana Gabrysia i poważny Nilson, którzy pomimo różnych charakterów, wspaniale się uzupełniają. Język powieści jest młodzieżowy, ale wyważony, co sprawia, że po książkę chętnie sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli. Na mojej półce czeka już kolejny tom przygód Gabrysi i Nilsona.

Niech Was nie zwiedzie niepozorna okładka - w środku kryje się nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim - zaserwowana w przepyszny sposób - wiedza!

Gabrysia i Nilson są przyjaciółmi ze szkolnej ławy, ale i z podwórka, bo mieszkają o rzut beretem od siebie. To mądre i w miarę cywilizowane dzieciaki, które co rusz potykają się o niezwykłe zdarzenia. Bez większego przekonania wybierają się na wycieczkę do muzeum, lądują na wystawie poświęconej Salvadorowi Dalemu, odbierają bardzo (bardzo! bardzo!) dziwny telefon i w efekcie poszukują skarbu na ulicach Paryża. Zawrotna jazda.

Książka Rafała Witka ma wiele zalet - od inteligentnego poczucia humoru, poprzez młodzieżowy, ale idealnie wyważony i bogaty język, do sporej dawki nienarzucającej się wiedzy. Informacje o Dalim, malarstwie surrealistycznym czy o stolicy Francji wplecione są w treść w niewidzialny niemal sposób - młody czytelnik pochłania "Autograf..." nie przypuszczając nawet, jak wiele się w tym czasie uczy. Pomocne są tutaj zabawne ilustracje Magdy Wosik - proste, ale utrafiające w fabułę niczym lotka w środek tarczy. Obrazki generują połowę zabawy, jaką wywołuje ta książeczka.

Treść niby zupełnie na serio, ale jednak bajkowa - w końcu nikt jeszcze nie widział działającego „telefonu-homara” zaprojektowanego przez Dalego, nikt nie leciał do Paryża płacąc 1,33zł za osobę (tanie linie owszem, istnieją, ale takie cuda się nie zdarzają - jeśli macie inne informacje, to błagam, podzielcie się nimi ze mną! też chcę wybrać się do Francji za złotówkę!) oraz nikt nie znalazł autografu wielkiego malarza wartego milion dolarów złożonego na... papierze toaletowym.

Przyjemnie czyta się książeczkę, w której fikcja przybiera pozory prawdopodobieństwa, bo to pozwala dziecku wierzyć w spełnianie się nawet najbardziej zbzikowanych pragnień. A to z kolei czyni z niego bojownika o urzeczywistnianie marzeń, bogatego w wyobraźnię i niewahającego się w obliczu rzekomych niemożliwości. Jednak podstawową zaletą "Autografu za milion dolarów" jest taki oto morał: "Ucz się, dziecko, bo jak będziesz dużo wiedzieć, to cały świat i wszystkie jego skarby będą stać przed tobą otworem!".

Styl Rafała Witka poznałam z synami podczas lektury poprzedniej książki w serii Bzik& Makówka "Ucieczka z tajemniczego ogrodu" (moja opinia). Od tego momentu powieści autora stały się naszymi ulubionymi. Jednocześnie bawią, uczą i dają wytchnienie oraz odrobinę wolnego czasu dla rodzica, na zregenerowanie sił :)

W tej części przygód Bzika& Makówki przenosimy się do Paryża w poszukiwaniu sekretnej wiadomości od najbardziej znanego surrealistę XX wieku, Salvadora Dali. Oczywiście dzieciaki wpadną w nie lada kłopoty, przyprawią rodziców o zawał serca ale również spełnią dobry uczynek, który ma ogromne znaczenie dla dzieci zmuszanych do ciężkiej pracy za marne wynagrodzenie.

Rafał Witek dobrze zna gusta swoich czytelników. Potrafi zainteresować czytelnika i wciągnąć go w świat niesamowitych przygód wraz z dziesięcioletnimi bohaterami, którzy mają oryginalne pomysły na spędzanie wolnego czasu. Dzieciaki starają się zachowywać poprawnie, ale sami wiecie... dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane :) Im bardziej się wysilają, tym więcej kłopotów sprawiają. A przy tym są bardzo sympatyczne, dociekliwe i bardzo samodzielne.

Rafał Witek z lekkością, dowcipem, energią rozwija wyobraźnię, mobilizuje do snucia marzeń nawet tych nierealnych, mimochodem przemyca wiedzę na różne tematy i uwrażliwia na problemy społeczne szczególnie te dotykające dzieci na całym świecie.

Sam układ powieści bardzo przypasował mojemu synowi. Lubi on krótkie teksty przetykane komiksowymi ilustracjami, tabelkami, schematami, zabawnym, wyłuszczonym cytatem. Bardzo ułatwia mu to lekturę książki, a fabuła nie zdąży go znużyć. I to jest chyba jedna z największych zalet cyklu Bzik & Makówka.

"Autograf za milion dolarów" zachwycił mojego dziesięciolatka. Wasze pociechy zapewne też zauroczy :)

aleksandrowemysli.blogspot.com

W tej części przygód Bzika& Makówki przenosimy się do Paryża...

Rafał Witek, autor tej powieści dla młodzieży, zamienił zwyczajne życie młodych osób w nieprawdopodobne surrealistyczne historie ze sztuką i zakręconym artystą w tle. Udział bohaterów w konkursie radiowym sprawił, że wygrali bilety na wystawę. Wystawa okazała się nieprzeciętnym wydarzeniem, zachwytem nad dziwactwem. Do tego Gabrysia i Nilson odbierają tajemniczy telefon od znanego artysty z charakterystycznym wąsem i udają się w podróż. Zabawnie odkrywają nowo poznawany świat, zwyczaje francuskie, obserwują mieszankę ludzi, przyswajają nowe pojęcia. Nie są zwyczajnymi turystami, nie są kupcami, ale "poszukiwaczami nie wiadomo czego". Czy uda im się odnaleźć to, czego szukają? Na pewno powrót do rzeczywistości po zwykłych czy nieprawdopodobnych podróżach zawsze jest trudny. Tym bardziej, że będą mieli do dyspozycji duużą dawkę pieniędzy.

• Kryminał
  • 2015 - literatura dla dzieci
  • Bzik&Makówka przedstawiają
  • 52 książki: 2017
  • Przeczytane w 2015 roku

Dodaj cytat z książki Bzik & Makówka przedstawiają: Autograf za milion dolarów