9788376720630
Juta

Jak to jest być wielorybem? Niemiło. Jak się słyszy te śmichy-chichy za plecami, to ręka sama wędruje do kieszonki pełnej krówek. A gdyby tak… zamiast ciągutki wziąć psią smycz do ręki? Albo – podać swą miłą, pulchną łapkę partnerowi w tańcu? A ulubionym cukrem posypać… głowy sąsiadów (i szybko się schować za płytą balkonu!). Tak – to jest nowatorski sposób ośmioletniej Julki na wszystkie smutki! Których, jak fałdek na brzuszku, jakoś dziwnie, mimochodem, jest coraz mniej i mniej…

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Literatura, 2011

Matylda | 2018-04-05

Zawsze z córką chętnie sięgamy po książki Pani Renaty Piątkowskiej, która należy do naszych ulubionych pisarek. Nastawiałyśmy się na historię z morałem, ale przedstawioną w humorystyczny i przystępny dla małego dziecka sposób. I nie zawiodłyśmy się. Opowiadania o przygodach Julki zwanej "wielorybem" pozwalają dziecku zrozumieć i zaakceptować odmienność, radzić sobie z własnymi kompleksami oraz ze złośliwymi rówieśnikami. Pokazują, że aby być szczęśliwym, nie trzeba mieć figury modelki, a ciekawe zainteresowania i pasje.

Bravo26 | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Ta książka to jakieś nieporozumienie. Pomimo że lubimy książki R. Piątkowskiej, to ta jest najgorsza. Ktoś się sili na psychologa, a że starań nici. Ogólnie książka do d***.

katecz | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Fajne zakończenie. Wcale nie takie oczywiste ;-)

Ta książka wbrew pozorom (co myśleliśmy na początku, bo już nawet mój syn na początku pokusił sie o zgadywanie jak sie zakończy), wcale nie jest o wielkiej zmianie...zmianie siebie na lepszy model, tak by sie podobać innym, by inni łaskawie chcieli nas zaakceptować.

Wcale nie. Ta książka jest o zaakceptowaniu siebie i kochaniu siebie takim, jakim sie jest. I to jest w niej urocze!!!

gogenzola | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Książki Renaty Piątkowskiej towarzyszą nam od jakiegoś czasu co wieczór. I jest to absolutny fenomen, bo każda z nich jest niezwykle lekka i zabawna a jednocześnie mądra i z morałem... Brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw. Autorka doskonale porozumiewa się z dziećmi, umie patrzeć na świat ich oczyma i przekazać ten punkt widzenia w niezwykle czytelnej formie. W rezultacie dziecko się świetnie bawi, ja się świetnie bawie i obydwoje wiele się uczymy. Ja o dzieciach, dzieci o świecie. Ogromny szacunek dla Pani Piątkowskiej za poruszanie ważkich tematów (prawa dziecka, wojna, holocaust) i ujęcie ich w przystępnej dla dziecka formie.
Dodatkowym bonusem są audiobooki w rewelacyjnym wykonaniu Artura Barcisia - bardzo przydatne kiedy ataki śmiechu przeszkadzają w czytaniu.

Juta | 2012-01-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Julka jest "wielorybem", ale nie takim prawdziwym, morskim stworzeniem, ale dziewczyną, która zmaga się z otyłością. Przez swoją posturę jest obiektem żartów, drwin i przezwiska nadanego jej przez złośliwego kolegę Witka - Wieloryb. Dzięki książce możemy postawić się w sytuacji osoby, której ciężko zrobić fikołka, zjechać na ślizgawce, zapisać się do kółka tanecznego w szkole. Bardzo pomocna lektura w wychowaniu dziecka w tolerancji dla wszelkiej odmienności. Ukazująca dziecku świat inny, co nie znaczy gorszy. Nasz wygląd nigdy nie powinien świadczyć o naszym charakterze. Nie powinien być wyznacznikiem w ocenie naszej osoby.

Karolina | 2018-07-30
Marcysia Nawracaj | 2018-06-17