Miejsca rozstań i powrotów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Skat
opowiadania sensacyjne
skat

Opowiadania o tęsknocie zdradzie i zbrodni. Miejsca rozstań i powrotów to zbiór opowiadań, których bohaterowie powracają we wspomnieniach do dawnej rzeczywistości próbując odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z przeszłością. Główną postacią opowiadania zatytułowanego Przystanek Jamajka jest uniwersytecki wykładowca z Krakowa, który po pływie wielu lat od...

Opowiadania o tęsknocie zdradzie i zbrodni.
Główną postacią opowiadania zatytułowanego Przystanek Jamajka jest uniwersytecki wykładowca z Krakowa, który po pływie wielu lat od rozstania z żoną postanawia wrócić do Stanów, aby uczestniczyć w jej pogrzebie. Źródłem jego sentymentalnych wspomnień jest dworzec Jamajka Station, który był początkowym przystankiem w czasie pierwszego pobytu w Nowym Jorku, w drodze z lotniska Kennediego do hotelu na Manhattanie. Głównym wątkiem opowiadania jest nie tylko tajemnicza śmierci jego żony, lecz także dramatyczne perypetie córki, która przeobraża się w terrorystkę zaangażowaną w niebezpieczny proceder handlu bronią, a potem bierze udział w zamachu Islamistów.
Bohaterem Parku za żelazną bramą jest prywatny nauczyciel języka niemieckiego, który odwiedza młodą uczennicę mieszkającą na terenie malowniczego parku w starej, poniemieckiej willi. Dowiaduje się, że oboje pochodzą z tej samej rodziny. Kiedy próbuje prześledzić okupacyjną przeszłość wspólnych krewnych i wyjaśnić ich wojenne tajemnice, okazuje się, że są one trudne do zaakceptowania.
Akcja Banku nieuczciwości osadzona jest w ubiegłym stuleciu, dokładnie na przestrzeni lat siedemdziesiątych, a jego główną postacią jest młody inżynier pracujący nad komputerowym bankiem zasobów węgla. Nieuczciwa gra jego skorumpowanych przełożonych, staje się bezpośrednią przyczyną śmierci usuniętego ze stanowiska profesora.
Targ na Jagiełły również wraca do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i do realiów niegdysiejszego Śląska. Tym razem miejscem, które skupia wokół siebie główne postacie jest targ przy ulicy Jagiełły, zaś wątkiem przewodnim jest zawiedziona miłość głównego bohatera.
Manhattan, bo taki tytuł nosi ostatnie opowiadanie, to niewielka wysepka na smolistej rzece przepływającej przez centrum przemysłowego miasta. Jego mieszkańcy ironicznie porównują ją do nowojorskiej metropolii, ale tylko nieliczni wiedzą o tym, że stojący na niej wysoki wieżowiec był w przeszłości siedzibą komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Bohater Manhattanu snuje opowieść o młodej dziewczynie zaangażowanej w solidarnościową działalność, która stała się ofiarą jednego z agentów dawnej bezpieki.

źródło opisu: Wydawnictwo Skat

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!