Nasza słodka tajemnica

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Cykl: Magdalena Hansson (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
Vår egen lilla hemlighet
literatura szwedzka,
karollllllla

Młoda dziennikarka Magdalena Hansson kolejny raz naraża życie w pogoni za prawdą. „Taką powieść chciałaby napisać Camilla Läckberg”. „Borås Tidning” o Dziewczynie ze śniegiem we włosach, debiucie roku w Szwecji, pierwszej w serii z Magdaleną Hansson Kwietniowy wieczór w Hagfors, cichym miasteczku w pięknym szwedzkim regionie Värmland. Anna-Karin Ehn, pracownica pomocy społecznej, nie wraca na...

„Taką powieść chciałaby napisać Camilla Läckberg”.
„Borås Tidning” o Dziewczynie ze śniegiem we włosach, debiucie
roku w Szwecji, pierwszej w serii z Magdaleną Hansson
Kwietniowy wieczór w Hagfors, cichym miasteczku w pięknym
szwedzkim regionie Värmland. Anna-Karin Ehn, pracownica pomocy
społecznej, nie wraca na noc do domu. Grożono jej, więc mąż zgłasza
zaginięcie. Następnego dnia znajduje za miastem samochód żony. Są
w nim ślady krwi…
Policja podejmuje śledztwo. I natrafi a na coraz więcej tajemnic. Co
stało się z kobietą, która prowadziła pozornie zwyczajne życie z mę-
żem i dziećmi?
Magdalena Hansson wróciła właśnie z urlopu macierzyńskiego do
pracy w lokalnej gazecie. Ma napisać artykuł o Annie-Karin. Im więcej
dowiaduje się o tej sprawie, tym bardziej się w nią angażuje. Ryzykuje
coraz więcej. Bo za zamkniętymi drzwiami zwyczajnych domów
kryje się przemoc i zbrodnia, o których się nie mówi…
Dziennikarka NINNI SCHULMAN jest gwiazdą szwedzkiego krymina-
łu. Jej książki sprzedano w Szwecji w ponad 300 000 egzemplarzy.
Międzynarodową sławę zyskała powieścią Dziewczyna ze śniegiem
we włosach, uznaną za debiut roku w Szwecji.
Sensacyjna, realistyczna intryga rozwija się w zamkniętej społeczności,
wśród wiarygodnych bohaterów, zwykłych ludzi, którzy mają
swoje sekrety i pilnie ich strzegą.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

wiejskifilozof | 2016-06-20

Kryminał skandynawski,to co lubię najbardziej.Jak,tylko w bibliotece wypatrzę coś ciekawego,od razu biorę.Tak,było i tym razem.
Autorkę znam i czytam,od dawna już.

Tu mamy do czynienia,z jakby tak podwójną sprawą.Zarówno,przemoc domowa,ukrywana przed światem w zaciszu.Domowych pieleszy,autorka pokazuje.Że Szwecja,też nie jest bezpieczna,tak do końca i też tam,rodzina cierpi od złego człowieka.

Ale,jest i zaginięcie pracownicy socjalnej.
Czy sprawa ma,ze sobą coś wspólnego ?
Czy,łączy coś się ze sobą.
Ja,czytając byłem mocno zaskakiwany,jak akcja się zmienia.
Jak,coś co wydawało się oczywiste,już za parę stron nie było.

Książka,bardzo dobra.Bo,porusza trudne i gorzkie tematy.

basik | 2017-04-03

Po raz kolejny przekonałam się, że po książki pani Schulman można sięgać w ciemno.Bo prócz świetnego kryminału mamy zawsze równie ciekawy wątek obyczajowy. I dotyczy on nie tylko głównych bohaterów, których znamy z poprzednich tomów ale również nowych, poznanych dopiero w tej powieści.

Tu prócz wątku ciekawego wątku sensacyjnego,jest również poruszany problem przemocy w rodzinie. Jesteśmy niemymi świadkami zazdrości, zastraszania, bicia a wszystko to w imię miłości. I ta niemoc i bezradność ofiary.
Niemymi, chociaż aż chce się krzyczeć.
A zaczyna się wszystko od zaginięcia Anny-Karin, pracownicy socjalnej, który to fakt zgłasza mąż przerażony, że żona po pracy nie wróciła do domu.
Zgłoszenie zostało przyjęte bardzo poważnie, ponieważ w okolicy grasuje gwałciciel. Zaczyna się żmudne śledztwo, przesłuchiwane są osoby z ośrodka, mąż , córka, znajomi, ale bez rezultatu. Znaleziono tylko samochód a później w pobliżu tamy, okulary i szalik. Policja podejrzewa, że Anna-Karin już nie...

emindflow | 2016-05-06
Przeczytana: 05 maja 2016

Trzy poprzednie książki tej autorki podobały mi się bardziej. Tę jednak też oceniam dobrze, chociaż ktoś szukający w niej emocji typowych dla powieści kryminalnych może poczuć się zawiedziony.
No ale to jest właśnie cała Ninni Schulman - rzeczywiście jej wątki kryminalne nie powalają oryginalnością, są za to bardzo mocno osadzone w szwedzkiej rzeczywistości, którą pisarka pokazuje w sposób bezkompromisowy. W jej książkach zza pogodnego obrazu super opiekuńczego państwa wyłania się bezmiar wszelkiego rodzaju patologii.
W "Naszej słodkiej tajemnicy" powraca po raz tysięczny problem wykorzystywania seksualnego i przemocy w rodzinie. Dużą sztuką jest opowiedzenie w interesujący sposób o historiach opisanych już wcześniej wielokrotnie i właśnie Ninni Schulman potrafi to jak mało kto.
Nie jest to może najlepsza książka tej autorki, ale jej styl literacki i język, jakim się posługuje, zdecydowanie mi odpowiada, dlatego i tak przeczytałem ją z przyjemnością.
To pozycja wyłącznie dla tych,...

annamagdalena | 2016-05-30

O czym jest ta książka? O zaginięciach i poszukiwaniach. O znajdowaniu i zagubieniu. O samotności i lęku. Bólu i rozpaczy. Krzywdach i braku przebaczenia. O przeszłości i teraźniejszości. O krzywdach i zranieniach. O odwracaniu wzroku i zatykaniu uszu. O próbach ucieczki i pogodzenia. Nieprzemijającym strachu i uwieraniu myśli. O matkach i dzieciach. Rodzinach pełnych i tych nieszczęśliwych.
Lektura porusza. Wciąga i boli. Każe myśleć i płakać. Zastanowić się i zrozumieć.
Wdech i wydech... Kolejna strona.

Bzibzioh | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Czytałam I tom cyklu i od razu IV, więc nieco nie rozumiałam nawiązań do poprzednich części, ale nie przeszkadzało to w rozumieniu akcji. Dużo postaci i dużo dzieci! Ogólnie można przeczytać bez nudy.

Dona | 2017-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2017

(…)Młoda dziennikarka Magdalena Hansson kolejny raz naraża życie w pogoni za prawdą

„Nasza słodka tajemnica” to dobry szwedzki kryminał. W czwartym tomie dziennikarka Magdalena Hanson podąża tropem zaginionej kobiety. Anna- Maria Karin Ehn pracowała jako pomoc społeczna wśród rodzin patologicznych z dużym zaangażowaniem , doprowadziło to do wysuwania w jej kierunku gróźb i oszczerstw. Mąż zgłosił jej zaginięcie, kiedy nie wróciła z pracy. Policja podejmuje śledztwo, napotykając na wiele niejasności. Magdalena Hanson, swoim dziennikarskim wyczuciem niejednokrotnie wyprzedza policję, wplątując się w tarapaty.
Co stało się z Anną –Marią i jakie tajemnice skrywa rodzina?

Autorka porusza w swojej książce wiele interesujących tematów, przedstawia swój kraj jako państwo oferujące obywatelom rozbudowaną opiekę socjalną, wytykając przy tym jej niedoskonałości.

Końcówka książki jest dość zaskakująca, zachęcam do przeczytania.

[TWK 80]

Goszarda | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Świetna!!!

Wystawiłam opinię dot. I tomu cyklu o Magdalenie i wyśmiałam porównanie do książek Camilli Lackberg, ale jednak muszę przyznać rację opiniodawcom; tak od 3. tomu faktycznie powieści są tego samego typu jeśli chodzi o samą ich konstrukcję, co oczywiście bardzo mnie cieszy, bo książki pani Lackberg po prostu wchłonęłam, podobnie jak tę pozycję...

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

ElViento | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 26 października 2015

Kolejna świetna i emocjonująca książka Ninni. Wciąga jak bagno, ciężko jest się oderwać. Polecam!

klaudia26ck | 2018-02-23
Na półkach: 52/2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

"Czasami człowiek się zastanawia, co za feler tkwi w niektórych ludziach"
W książce "Nasza słodka tajemnica" największym felerem okazuje się słabość bohaterów wobec przemocy. Jedni nie potrafią przestać jej stosować wobec najbliższych, inni zaś są bezbronni wobec braku dowodów, które mogłyby pomóc w wymierzeniu sprawiedliwości. Tym razem bohaterów, z różnych środowisk policjantów: Christera, Petrę, Betty oraz ich współpracowników, dziennikarkę Magdalenę Hansson, oraz żyjących w skrajnie ubogich warunkach rodzinę Svenssonów, łączy zaginięcie jednej z pracownic opieki społecznej: Anny - Karin Ehn. Wszystkie dowody świadczą o tym, że zginęła, dodatkowo po mieście Hagfors grasuje gwałciciel. Policja oraz dziennikarze mają pełne ręce roboty. Jakie tajemnice kryją się w tym na pozór przyjaznym, choć hermetycznym mieście?, Co się stało z Anną - Karin Ehn? Jak daleko może się posunąć osoba zdolna do przemocy?

MarHip | 2016-04-09

Jest taka prawda i kosmiczna siła, że nie ma na świecie tajemnicy, która nie zostałaby odsłonięta. Jest tylko czas, krótszy lub dłuższy i nagle wszystko staje się jasne.
Nad niektórymi tajemnicami należy pochylać się jednak dostatecznie uważnie i długo, by ukryta w nich prawda ujrzała światło dzienne...innych zaś lepiej prawd nie odsłaniać, bo mogą zabić...
Jak to się mówi: cień przeszłości zawsze Cię dopadnie a słodko szeptana tajemnica wróci ze zdwojoną siłą.
Dla Magdaleny Hanson, która kocha problemy wplątywanie się w niebezpieczne sytuacje działanie z pętlą u szyi jest jak pokarm dla duszy. Tyle, że ona ryzykuje znacznie więcej. Dzieci, dom, pracę.
Autorka, oprócz tego, że sprawnie włada pisarską różdżką, jest dobrą obserwatorką życia społecznego. Jako bohaterkę usytuowała kobietę, matkę po przejściach, wiecznie się śpieszącą, z problemami...I tu nasuwa się myśl, że takie problemy ma niejedna samotna matka, matka rodzicielka, odpowiedzialna za dzieci, za dom, karierę i setki...