Nasza słodka tajemnica

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Cykl: Magdalena Hansson (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
Vår egen lilla hemlighet
literatura szwedzka,
karollllllla

Młoda dziennikarka Magdalena Hansson kolejny raz naraża życie w pogoni za prawdą. „Taką powieść chciałaby napisać Camilla Läckberg”. „Borås Tidning” o Dziewczynie ze śniegiem we włosach, debiucie roku w Szwecji, pierwszej w serii z Magdaleną Hansson Kwietniowy wieczór w Hagfors, cichym miasteczku w pięknym szwedzkim regionie Värmland. Anna-Karin Ehn, pracownica pomocy społecznej, nie wraca na...

„Taką powieść chciałaby napisać Camilla Läckberg”.
„Borås Tidning” o Dziewczynie ze śniegiem we włosach, debiucie
roku w Szwecji, pierwszej w serii z Magdaleną Hansson
Kwietniowy wieczór w Hagfors, cichym miasteczku w pięknym
szwedzkim regionie Värmland. Anna-Karin Ehn, pracownica pomocy
społecznej, nie wraca na noc do domu. Grożono jej, więc mąż zgłasza
zaginięcie. Następnego dnia znajduje za miastem samochód żony. Są
w nim ślady krwi…
Policja podejmuje śledztwo. I natrafi a na coraz więcej tajemnic. Co
stało się z kobietą, która prowadziła pozornie zwyczajne życie z mę-
żem i dziećmi?
Magdalena Hansson wróciła właśnie z urlopu macierzyńskiego do
pracy w lokalnej gazecie. Ma napisać artykuł o Annie-Karin. Im więcej
dowiaduje się o tej sprawie, tym bardziej się w nią angażuje. Ryzykuje
coraz więcej. Bo za zamkniętymi drzwiami zwyczajnych domów
kryje się przemoc i zbrodnia, o których się nie mówi…
Dziennikarka NINNI SCHULMAN jest gwiazdą szwedzkiego krymina-
łu. Jej książki sprzedano w Szwecji w ponad 300 000 egzemplarzy.
Międzynarodową sławę zyskała powieścią Dziewczyna ze śniegiem
we włosach, uznaną za debiut roku w Szwecji.
Sensacyjna, realistyczna intryga rozwija się w zamkniętej społeczności,
wśród wiarygodnych bohaterów, zwykłych ludzi, którzy mają
swoje sekrety i pilnie ich strzegą.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2015

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

filozof | 2016-06-20

Kryminał skandynawski,to co lubię najbardziej.Jak,tylko w bibliotece wypatrzę coś ciekawego,od razu biorę.Tak,było i tym razem.
Autorkę znam i czytam,od dawna już.

Tu mamy do czynienia,z jakby tak podwójną sprawą.Zarówno,przemoc domowa,ukrywana przed światem w zaciszu.Domowych pieleszy,autorka pokazuje.Że Szwecja,też nie jest bezpieczna,tak do końca i też tam,rodzina cierpi od złego człowieka.

Ale,jest i zaginięcie pracownicy socjalnej.
Czy sprawa ma,ze sobą coś wspólnego ?
Czy,łączy coś się ze sobą.
Ja,czytając byłem mocno zaskakiwany,jak akcja się zmienia.
Jak,coś co wydawało się oczywiste,już za parę stron nie było.

Książka,bardzo dobra.Bo,porusza trudne i gorzkie tematy.

basik | 2017-04-03

Po raz kolejny przekonałam się, że po książki pani Schulman można sięgać w ciemno.Bo prócz świetnego kryminału mamy zawsze równie ciekawy wątek obyczajowy. I dotyczy on nie tylko głównych bohaterów, których znamy z poprzednich tomów ale również nowych, poznanych dopiero w tej powieści.

Tu prócz wątku ciekawego wątku sensacyjnego,jest również poruszany problem przemocy w rodzinie. Jesteśmy niemymi świadkami zazdrości, zastraszania, bicia a wszystko to w imię miłości. I ta niemoc i bezradność ofiary.
Niemymi, chociaż aż chce się krzyczeć.
A zaczyna się wszystko od zaginięcia Anny-Karin, pracownicy socjalnej, który to fakt zgłasza mąż przerażony, że żona po pracy nie wróciła do domu.
Zgłoszenie zostało przyjęte bardzo poważnie, ponieważ w okolicy grasuje gwałciciel. Zaczyna się żmudne śledztwo, przesłuchiwane są osoby z ośrodka, mąż , córka, znajomi, ale bez rezultatu. Znaleziono tylko samochód a później w pobliżu tamy, okulary i szalik. Policja podejrzewa, że Anna-Karin już nie...

annamagdalena | 2016-05-30

O czym jest ta książka? O zaginięciach i poszukiwaniach. O znajdowaniu i zagubieniu. O samotności i lęku. Bólu i rozpaczy. Krzywdach i braku przebaczenia. O przeszłości i teraźniejszości. O krzywdach i zranieniach. O odwracaniu wzroku i zatykaniu uszu. O próbach ucieczki i pogodzenia. Nieprzemijającym strachu i uwieraniu myśli. O matkach i dzieciach. Rodzinach pełnych i tych nieszczęśliwych.
Lektura porusza. Wciąga i boli. Każe myśleć i płakać. Zastanowić się i zrozumieć.
Wdech i wydech... Kolejna strona.

emindflow | 2016-05-06
Przeczytana: 05 maja 2016

Trzy poprzednie książki tej autorki podobały mi się bardziej. Tę jednak też oceniam dobrze, chociaż ktoś szukający w niej emocji typowych dla powieści kryminalnych może poczuć się zawiedziony.
No ale to jest właśnie cała Ninni Schulman - rzeczywiście jej wątki kryminalne nie powalają oryginalnością, są za to bardzo mocno osadzone w szwedzkiej rzeczywistości, którą pisarka pokazuje w sposób bezkompromisowy. W jej książkach zza pogodnego obrazu super opiekuńczego państwa wyłania się bezmiar wszelkiego rodzaju patologii.
W "Naszej słodkiej tajemnicy" powraca po raz tysięczny problem wykorzystywania seksualnego i przemocy w rodzinie. Dużą sztuką jest opowiedzenie w interesujący sposób o historiach opisanych już wcześniej wielokrotnie i właśnie Ninni Schulman potrafi to jak mało kto.
Nie jest to może najlepsza książka tej autorki, ale jej styl literacki i język, jakim się posługuje, zdecydowanie mi odpowiada, dlatego i tak przeczytałem ją z przyjemnością.
To pozycja wyłącznie dla tych,...

Nie poznałam cyklu od początku, a jedynie poprzez trzecią i obecną część, więc przyznam, że trudniej było mi wejść w życie postaci na stałe w niej zamieszkujących. Kilka odniesień do przeszłości Magdaleny Hansson ułatwiło mi rozeznanie się w sytuacji, pewien znaczący fakt z życia Petry też dał podstawy do wypełnienia luk w jej profilu, ale z pozostałymi już mi tak łatwo nie poszło. Co oznacza, że w tym wypadku najlepiej czytać cykl od a po z.

Dla mnie "Nasza słodka .." wypada lepiej niż poprzednia część, ale ewidentnie lekturze brak tego czegoś. W pewnych sytuacjach pojawia się napięcie, Autorka dobrze buduje sytuacje, w których emocje biorą górę i dostajemy np nieznośnie przykre sceny z życia małżeńskiego Andrei i Keitha, ale za chwilę na naszych oczach rozgrywa się rozmowa między prowadzącymi śledztwo i czuję, że brodzę w błocie, bo oto znów zostałam uraczona papką. Przemoc w rodzinie jest tu wiodącym motywem, a odczułam względem tematu taką samą bezradność Autorki, jak i...

Bzibzioh | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Czytałam I tom cyklu i od razu IV, więc nieco nie rozumiałam nawiązań do poprzednich części, ale nie przeszkadzało to w rozumieniu akcji. Dużo postaci i dużo dzieci! Ogólnie można przeczytać bez nudy.

Dona | 2017-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2017

(…)Młoda dziennikarka Magdalena Hansson kolejny raz naraża życie w pogoni za prawdą

„Nasza słodka tajemnica” to dobry szwedzki kryminał. W czwartym tomie dziennikarka Magdalena Hanson podąża tropem zaginionej kobiety. Anna- Maria Karin Ehn pracowała jako pomoc społeczna wśród rodzin patologicznych z dużym zaangażowaniem , doprowadziło to do wysuwania w jej kierunku gróźb i oszczerstw. Mąż zgłosił jej zaginięcie, kiedy nie wróciła z pracy. Policja podejmuje śledztwo, napotykając na wiele niejasności. Magdalena Hanson, swoim dziennikarskim wyczuciem niejednokrotnie wyprzedza policję, wplątując się w tarapaty.
Co stało się z Anną –Marią i jakie tajemnice skrywa rodzina?

Autorka porusza w swojej książce wiele interesujących tematów, przedstawia swój kraj jako państwo oferujące obywatelom rozbudowaną opiekę socjalną, wytykając przy tym jej niedoskonałości.

Końcówka książki jest dość zaskakująca, zachęcam do przeczytania.

[TWK 80]

Goszarda | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Świetna!!!

Wystawiłam opinię dot. I tomu cyklu o Magdalenie i wyśmiałam porównanie do książek Camilli Lackberg, ale jednak muszę przyznać rację opiniodawcom; tak od 3. tomu faktycznie powieści są tego samego typu jeśli chodzi o samą ich konstrukcję, co oczywiście bardzo mnie cieszy, bo książki pani Lackberg po prostu wchłonęłam, podobnie jak tę pozycję...

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

ElViento | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 26 października 2015

Kolejna świetna i emocjonująca książka Ninni. Wciąga jak bagno, ciężko jest się oderwać. Polecam!

klaudia26ck | 2018-02-23
Na półkach: 52/2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

"Czasami człowiek się zastanawia, co za feler tkwi w niektórych ludziach"
W książce "Nasza słodka tajemnica" największym felerem okazuje się słabość bohaterów wobec przemocy. Jedni nie potrafią przestać jej stosować wobec najbliższych, inni zaś są bezbronni wobec braku dowodów, które mogłyby pomóc w wymierzeniu sprawiedliwości. Tym razem bohaterów, z różnych środowisk policjantów: Christera, Petrę, Betty oraz ich współpracowników, dziennikarkę Magdalenę Hansson, oraz żyjących w skrajnie ubogich warunkach rodzinę Svenssonów, łączy zaginięcie jednej z pracownic opieki społecznej: Anny - Karin Ehn. Wszystkie dowody świadczą o tym, że zginęła, dodatkowo po mieście Hagfors grasuje gwałciciel. Policja oraz dziennikarze mają pełne ręce roboty. Jakie tajemnice kryją się w tym na pozór przyjaznym, choć hermetycznym mieście?, Co się stało z Anną - Karin Ehn? Jak daleko może się posunąć osoba zdolna do przemocy?