Biali głupcy

Stupid White Man
Michael Moore
literatura faktu
Pistacia

Pełna cynicznego humoru, oparta na faktach rozprawa znanego skandalisty z mitem Ameryki. "Na przemian opryskliwy, bulwersujący i bardzo zabawny". "Los Angeles Times" Fałszerstwa wyborcze, korupcja, nadużycia władzy, prywata, arogancja i miernota rządzących, rasizm i marazm społeczeństwa. Czy to obraz jakiejś karaibskiej dyktatury? Nie, w ten sposób widzi współczesną Amerykę prowokator...

"Na przemian opryskliwy, bulwersujący i bardzo zabawny".
"Los Angeles Times"

Fałszerstwa wyborcze, korupcja, nadużycia władzy, prywata, arogancja i miernota rządzących, rasizm i marazm społeczeństwa. Czy to obraz jakiejś karaibskiej dyktatury? Nie, w ten sposób widzi współczesną Amerykę prowokator Michael Moore. Dokonuje on błyskotliwe analizy "stanu w jakim znalazł się ten kraj" i przedstawia zaskakujące, niecodzienne recepty, jak zaradzić złu.

- George W. Bush to uzurpator, nielegalny lokator Białego Domu - wybranym w woli narodu prezydentem jest Al Gore.
- "Elita" rządząca Stanami Zjednoczonymi to chciwa, pozbawiona inteligencji junta.
- Recesja to wymysł wielkich koroporacji dla pomnożenia zysków.

Kontrowersyjne! Na pewno, ale czy dalekie od prawdy?

Michael Moore - pisarz, twórca filmowy i telewizyjny, skandalista. Autor nagrodzonego za reżyserię nowatorskiego dokumentu "Roger & Me" i nagrodzonego Oscarem filmu "Zabawy z bronią". Jego pierwsza książka ,"Downsize this", stała się bestsellerem "New York Timesa".

[opis wydawcy]

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

UWAGA!! CIEKAWA PUBLICYSTYKA!!
Moore /ur.1954/ - reżyser, pisarz, publicysta, aktywista, wg "Time"'-a : "one of world's 100 most influential people" wydał omawianą książkę /orig. "Stupid White Men"/ w 2001 roku. Jest to publicystyka demaskująca, podana w żartobliwej formie, a dla nas, Polaków, poznawcza, zakłócająca polskie, wyidealizowane wyobrażenie o Stanach Zjednoczonych.

Żeby wprowadzić odpowiedni nastrój zacznijmy od tego, co już też w Polsce się rozprzestrzeniło: /str.12/

"Chcesz porozmawiać z żywym człowiekiem z biura obsługi klienta? HA! HA! HA! Wciśnij "4" i czekaj do zmroku..."

Teraz możemy przejść już do polityki: /str.13-14/

"Możesz wybierać między dwiema partiami politycznymi, które brzmią podobnie....."

To jakieś znajome, no nie? Ale teraz już powaga: kulisy fałszerstwa wyborów prezydenckich w 2000 roku, szczególnie na Florydzie. A po ...

nie chodzi o to, że to jest zła książka, lub nie warta przeczyszczania bo nie jest, w każdym kraju dzieje się tak samo, tylko innymi środkami. Autor obnaża rzeczywistość amerykańskiego snu, oraz część gry politycznej książkę przejrzałam, zalega od kilkunastu lat na półce, (kiedyś ojciec kupował sporo książek), ciekawiła mnie. to już historia, lecz do Ameryki się nie wybiorę raczej w ciągu, życia więc odkładam, to nie mój typ. setki lektur

Ciekawym polecam choćby zajrzeć, bardzo szczegółowa, zgadzać się nie trzeba.

Piotr | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Książka pokazuje, że polityka to "najstarszy zawód świata" i politycy to "najstarszy zawód świata". Autor opisał politykę Ameryki jak ja od dawna ją widzę. Stwierdzenie, że USA to jest państwo rządzone przez korporację jest moim zdaniem jak najbardziej prawdziwe. Jest to kraj który prowadzi najbardziej antyludzką politykę dla grupy miliarderów. Wszystkich ma w pewnej części ciała.
Napisana została po wyborze Busha na prezydenta ( a raczej po kancie wyborczym) i może w kilku kwestiach jest już nieaktualna ( a kwestie te to nazwiska), ale w większości nic się nie zmieniło.
Przykładem jest kryzys z 2008 roku o którym autor jeszcze wtedy nie słyszał. Autor opisuje różne przestępstwa biznesu i śmieszne wyroki lub ich brak (oddanie za dług wyborczy). A po kryzysie w USA czy ktoś naprawdę za to odpowiedział?
Nie lubię Ameryki, nie lubię Amerykanów. Nie twierdzę że każdy jest zadufanym typkiem z USA, ale tak dają się niestety poznawać.

paramecium | 2013-07-21

Lekka, pełna cynicznego humoru, barwna i soczysta krytyka społeczeństwa i elit rządzących Stanami Zjednoczonymi.

killgates | 2013-01-08

Michael Moore potrafi wciągnąć. Z reguły nie lubię, gdy ktoś tylko ironizuje i narzeka na wszystko co się w okół niego dzieje, dlatego do książki podchodziłem sceptycznie. Ale Moore potrafi zainteresować swoimi poglądami i antyutopijnym obrazem Ameryki. Robi to w sposób ciekawy i inteligentny przez co czyta się ją lekko i przyjemnie, przyznając autorowi wiele racji.

Kubolski | 2012-12-03
Przeczytana: 2009 rok

Ciekawie, ironicznie, z humorem... o amerykańskiej klasie rządzącej. Fakt, że książka jest jednoznacznie antyrepublikańska nie odstręcza od lektury. Warto się zapoznać z poglądami autora.

molarnia | 2016-11-19
Przeczytana: 2016 rok