Książka Roku 2018

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Aprilhäxan
Natalia

Według skandynawskich wierzeń ludowych "wiosenne" czarownice potrafią wcielać się w inne istoty i działać za ich pośrednictwem. Taką moc ma dotknięta porażeniem mózgowym Desirée. Matka nie mogła jej wychowywać, choć wzięła pod opiekę trzy inne dziewczęta. Skazana na szpitalny żywot bohaterka stopniowo uczy się porozumiewać z otoczeniem i wykorzystywać swoją nieprzeciętną inteligencję. Pod koniec życia nawiązuje osobliwy kontakt z przybranymi siostrami, by zrozumieć swój los i zarazem wpłynąć na ich życie. Niezwykłe zdolności Desirée oraz skomplikowane historie jej matki i sióstr są tematem tej obszernej, wielowątkowej, ale przez cały czas trzymającej w napięciu, pasjonującej opowieści.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

PABLOPAN | 2015-12-30
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Książki Axelsson nie należą do łatwych, ale zdecydowanie wstrząsają czytelnikiem. Jej proza jest tak nieprzewidywalna, że kartki przewraca się z drżeniem rąk i serca. Kreowane postacie nigdy nie są obojętne - możemy je lubić, lub nie, ale rozumiemy ich ból i rozterki, zawsze wzbudzają emocje. Każde zdanie potwierdza, że Autorka jest genialną obserwatorką rzeczywistości, a czytając jej książki odnosi się wrażenie bycia naocznym świadkiem wydarzeń. "Kwietniowa czarownica" pełna jest trudnych tematów, jej klimat jest dość depresyjny, a jednak czyta się ją lekko i na długo zostaje w pamięci. Polecam!

moribound | 2014-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 lipca 2014

Jest to moje drugie spotkanie z Majgull Axelsson i już teraz mogę z czystym sumieniem stwierdzić że jest ona jedną z moich ulubionych autorek. Z wielką ochotą sięgnę po jej kolejne książki, a jednocześnie wiem, że jeszcze kiedyś wrócę do „Kwietniowej Czarownicy”.

Autorka posiada niezwykłą umiejętność prowadzenia narracji i konstruowania postaci w taki sposób, że je rozumiem. Rozumiem ich ból, samotność, smutek, frustrację. Portrety psychologiczne swoich bohaterek, kreśli w sposób niezwykle głęboki i bardzo emocjonalny. Za każdym razem wstępując w nową postać, zmienia się nieco klimat opowieści, język i styl. Pozwala to nie tylko lepiej poznać każdą z kobiet ale sprawia że z każdym kolejnym rozdziałem zaczynamy coraz lepiej rozumieć działania i motywy kolejnych bohaterek.

„Kwietniowa Czarownicę” przeczytałam dwa miesiące temu i do tej pory nie mogę przestać o niej myśleć. Niewiele książek zrobiło na mnie tak wielkie wrażenie. Mimo baśniowego tonu jest ona bardzo mocna osadzona w...

beata | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

„Z jednej strony to bardzo realistyczna powieść o Szwecji lat pięćdziesiątych, a z drugiej – piękna, przepojona magią baśń”. K. Dunin „Wysokie Obcasy”

Gdyby nie opinie na LC, nigdy nie sięgnęłabym po książkę o czarownicy, która używając magicznych mocy mogła wcielać się w inne istoty. Tym samym, nie poznałabym znakomitej szwedzkiej pisarki (to moje pierwsze spotkanie z twórczością Majgull Axelsson) i jej „Kwietniowej czarownicy”, co byłoby ogromną stratą dla mojej mentalnej półki z wartościową literaturą kobiecą :).

Przeczytałam gdzieś, że autorka tytuł do tej książki wzięła od Raya Bradbury'ego, tego od „451 stopni Fahrenheita”, którego opowiadaniami zaczytywała się wcześniej, i do których sięgnęła ponownie, gdy zaczął jej chodzić po głowie pomysł napisania książki o niepełnosprawnej kobiecie.

„Kwietniowa czarownica" nawiązuje do skandynawskich wierzeń ludowych, według których wiosenne czarownice, mające słabe i często niesprawne ciało, potrafią wcielać się w inne istoty i...

keys | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Niesamowita, wstrząsająca i nawet z wątkami magii (za którymi nie przepadam), bardzo prawdziwa. Do tego oryginalna i dość trudna w odbiorze ale czyta się rewelacyjnie.
Cztery kobiety, cztery tragiczne losy, pełne ran i dramatów życiowych.
Polecam bardzo bo naprawdę warto zapoznać się z twórczością Axelsson.

Galene | 2013-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2013

Niektóre pokoje zawsze pozostają puste.

Bardzo smutna książka o dorastaniu czwórki dziewczynek w Szwecji w latach 50 i 60.
Narracja jest bardzo precyzyjna, świetne tytuły rozdziałów, a wątek baśniowy spina klamrą historie bohaterek i uwydatnia dramat. Każdej z sióstr nie sióstr bolesne przeżycia z dzieciństwa nie dają o sobie zapomnieć i kształtują ich teraźniejszość. I nic nie daje się naprawić, rany nie goją się a przysychają, sprawy się nie wyjaśniają. Tak to podsumowuje jedna z postaci: „Niektórych pustych pokoi się nie wypełni. Nigdy, choćby się nie wiem jak chciało.”

Anna | 2016-05-06

"Każdy powinien mieć prawo wznieść pięści ku niebu na oczach całego świata, złorzeczyć i przeklinać, krzyczeć i miotać się, wierzgać i walić rękami w ziemię, i płakać, dopóki oczy nie pozbędą się wszystkich łez. Dopiero wtedy można zobaczyć świat, można śledzić wzrokiem mrówkę dźwigającą źdźbło trawy, można się pogodzić z tym, że choć więcej od życia nie dostaniemy, i tak to, co mamy, to też dużo. Dopiero wtedy można zrozumieć, że samo istnienie jest szczęściem."

Moja przygoda z Majgull Axelsson zaczęła się od książki "Kwietniowa czarownica". Przeczytałam i zachwyciłam się. Wybitna, psychologiczna powieść. Takie lubię najbardziej. Od tej pory autorka należy do moich ulubionych. Przeczytałam wszystko co zostało przetłumaczone i ukazało się w Polsce. POLECAM "Kwietniową czarownicę". POLECAM Majgull Axelsson.

mikakeMonika | 2018-03-31
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 marca 2018

Magiczna.
I bardzo realistyczna.
Smutna i radosna. Mimo wszystko.
Szwecja lat pięćdziesiątych. Ale może dotyczyć każdego innego miejsca. Czytając, czułam ból, smutek, strach, jakbym to ja chodziła po kartach książki. I nadzieję.
Piękna książka.

Elżbieta | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Nigdy nie uwalniamy się od przeszłości. Traumatyczne przeżycia w latach dzieciństwa i wczesnej młodości w ogromnym stopniu kształtują naszą psychikę w wieku dojrzałym. Ta książka,jak i wszystkie książki Axelsson które do tej pory przeczytałam, jest właśnie o tym. Jest o ludziach pokaleczonych przez traumatyczne dzieciństwo. Jakże często też zdarza się i tak, że odebranie dziecka z patologicznego domu i oddanie go do najlepszej nawet matki zastępczej jest dla dziecka jeszcze większa traumą psychiczną niż pozostawienie go w takim domu. Bo chyba nie ma silniejszej więzi między ludźmi niż więź między matką, nawet tą najgorszą, a dzieckiem. Axellson potrafi tworzyć niesamowite, bardzo wiarygodne ludzkie historie. Myślę, że są to historie w dużym stopniu prawdziwe,że autorka zaczerpnęła je z życia wykorzystując swoje dziennikarskie doświadczenie. No i niestety jak wszystkie książki tej autorki tak i ta jest trudna do czytania bo depresyjna, ale można skorzystać z okazji, że jest piękna...

Wicca | 2012-11-13
Przeczytana: 11 listopada 2012

Patrząc na zdjęcie Majgull Axelsson widzę ciepłą,starszą,symaptyczną kobietę o błękitnych oczach oraz urzekającym uśmiechu. Nigdy nie przyszłoby mi na myśl, iż za tymi oczami skrywa się świetna obserwatorka, która później bezkompromisowo oraz bez jakicholwiek zahamowań przeleje swoje spostrzeżenia oraz obserwacje na papier, tylko po to aby wstrząsnąć czytelnikiem do głębi, słowami które niczym ostry nóż będą cięły nasze serce na tysiące kawałków. Książki tejże autorki są przepełnione traumatycznymi wydarzeniami, są tak przejmujące, iż czuje się niemal lodowaty chłód tchnący z każdej strony niczym oddech Królowej Śniegu,a słońce nie zaświeci dla nas ani na chwilę podczas czytania.

Książka "KWIETNIOWA CZAROWNICA" jest jedną z nich i należy do pozycji, które czyta się z wielkim zainteresowaniem oraz emocjonalnym zaangażowaniem, mimo poruszanych w niej tematów trudnych,od których często uciekamy i świadomie unikamy. Jest to opowieść o życiu, chorobie, odrzuceniu, potrzebie akceptacji,...

książek: 2061
Ola | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Piękna, cudna, osobista... No dobra, do rzeczy. Druga książka tej autorki, którą przeczytałam. Na pierwszej, Domu Augusty, bardzo się zawiodłam. Byłam rozczarowana jej płytkością i miałam wrażenie powierzchowności i banalności. Kwietniowa Czarownica to już zupełnie co innego. Zachwyciła mnie tak po prostu. Znalazłam w niej siebie. W każdej z bohaterek po trochę. Czytałam i nie mogłam się oderwać. A z drugiej strony chciałam czytać jak najwolniej. Byle tylko się nie skończyła. Potrafiłam się wzruszyć nią nawet w komunikacji miejskiej. To książka bardzo kobieca. Pokazująca kobiety prawdziwe, ze wszystkimi słabościami, a nie wyidealizowane, jak tego oczekują czasami mężczyźni. To książka o kobietach z krwi i kości. Dobrze, że autorce starczyło odwagi, aby nas takimi pokazać.