Fortece nad kanałem. Część V. Dzień Niepodległości.

Okładka książki Fortece nad kanałem. Część V. Dzień Niepodległości. Krzysztof Janowicz
Okładka książki Fortece nad kanałem. Część V. Dzień Niepodległości.
Krzysztof Janowicz Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2023-01-01
2023-01-01
9788383204321

„Kolejna dobra część”
Cykl z serii „Fortece nad kanałem” doczekał się swojej piątej odsłony pod tytułem „Dzień Niepodległości”. Omawia on misje od 65 numeru do 71. Kończy się na 4 lipca 1943 roku.
Patrząc na daty, to należy się spodziewać jeszcze wielu części. Ja jestem zachwycony zarówno perspektywą kolejnych jak i piątym tomem.
Autor utrzymuje konwencje znaną nam z poprzednich części. Najpierw dostajemy ogólny wstęp omawiający zmiany na froncie. Jest on istotny w kwestii omówienia zmian sprzętowych i taktyki obu stron. Potem przechodzimy do opisu poszczególnych misji.
Oprócz słów autora, dostajemy dosłownie cytowane meldunki i raporty bojowe. Ubarwiają one całość w znaczący sposób. Tekst nabiera sporej dynamiki i czyta się go naprawdę dobrze.
Pisarz nie poprzestaje na opisie samych walk. Zajmuje się losami zestrzelonych załóg.
Większy nacisk położony jest na stronę amerykańską, ale zaglądamy też do archiwów niemieckich.
Autor weryfikuje doniesienia obu stron w przypadku strat i wyjaśnia „hura optymistyczne” doniesienia pilotów.
Po każdym rozdziale dostajemy porcję starannie wyselekcjonowanych zdjęć. Prezentują one atakujących i atakowanych. Są słusznej wielkości i dokładnie opisane. Ich przeglądanie sprawia dodatkową frajdę.
Na koniec mamy zbiór załączników i mapy misji.
Wydanie na poziomie wysokim. Kredowy papier i twarda oprawa – wszystko szyte. Dzięki takiemu podejściu mamy naprawdę piękną pozycję.
Ze swej strony polecam każdemu.

„Kolejna dobra część”
Autor utrzymuje konwencje znaną nam z...

• II wojna światowa
  • Lotnictwo wojskowe
  • III Rzesza

Dodaj cytat z książki Fortece nad kanałem. Część V. Dzień Niepodległości.