Fortece nad kanałem. Pierwsze misje 8. USAAF nad zachodnią Europą

Okładka książki Fortece nad kanałem. Pierwsze misje 8. USAAF nad zachodnią Europą Krzysztof Janowicz
Krzysztof Janowicz Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2019-03-13
2019-03-13

obu stronprzez lotnikówPierwszy tom historii wypraw USAAF nad okupowaną Europę i Niemcy. Wyprawy są szczegółowe kolejno opisane zarówno ze strony alianckiej jak i niemieckiej. Dużo wspomnień uczestników, dla mnie nieco nużące są relacje zestrzelonych lotników wracających przez Francję i Hiszpanię. Dobre porównanie ilości zestrzeleń zgłaszanych i zaakceptowanych przez dowództwa (i wyjaśnienie dlaczego tak było) z rzeczywistymi stratami.
Dużo zdjęć (wersja elektroniczna w empik-go niestety ma poprzesuwane nieraz podpisy) we właściwych miejscach. Polecam.

"Pierwsze akcje "latających pudeł""
Książka Krzysztofa Janowicza jest bardzo przyjemną lekturą. Autor zadbał, by czytelnika trzymać w napięciu, co przy książkach historycznych jest sztuką. Tekst przeplatany jest licznymi miejscami długimi wspomnieniami. W publikacji opisano nie tylko misje bombowe, ale i starcia amerykańskich pilotów myśliwskich.
Rozdziały są poukładane chronologicznie, w kolejności wykonywania misji. Każdy z rozdziałów zawiera dość dużą ilość zdjęć na koniec. Fotografie przedstawiają wszystkie strony konfliktu i są dokładnie opisane. Jest ich spora ilość i budzą dużą ciekawość podczas przeglądania.
Oprócz tego na końcu wykonano mapy każdej z opisywanych misji. Stanowią one duży plus publikacji.
Wydanie jest na najwyższym poziomie w "standardzie Napoleona V".
Przypisy są rozbudowane i pod tekstem.
Wadą jest brak źródeł z których korzystał autor.
Dla mnie nie był to zbyt rażący mankament. Wyjaśnieniem może być fakt, iż nie jestem historykiem, tylko pasjonatem.
Czytałem z dużym zaangażowaniem i mogę z czystym sumieniem polecić.

"Pierwsze akcje "latających pudeł""
Rozdziały są poukładane...

• E-Booki
  • Przeczytane 2023
  • Planuję kupić
  • Książki lotnicze
  • NwB

Dodaj cytat z książki Fortece nad kanałem. Pierwsze misje 8. USAAF nad zachodnią Europą