Se confesser à l'école des saints
religia
Ursa

Nowe pokolenie chrześcijan odkrywa na nowo sakrament pokuty i pojednania, po okresie, kiedy praktyka spowiedzi w najlepszym razie była mocno ograniczona. To cieszy, ale jednocześnie zmusza do udzielenia odpowiedzi na wiele pytań stawianych przez ludzi, którzy nie znają przedsoborowych długich kolejek do konfesjonałów: Czy naprawdę koniecznie trzeba się spowiadać? Czy Bóg tego potrzebuje,...

Czy naprawdę koniecznie trzeba się spowiadać?

Czy Bóg tego potrzebuje, żeby poznać moje grzechy i udzielić mi przebaczenia?

Jak robić rachunek sumienia?

Jakie miejsce dać temu sakramentowi w całym moim życiu chrześcijańskim?

Książka Spowiedź w szkole świętych odpowiada na te pytania i je sytuuje na nowo w tradycji duchowości chrześcijańskiej, dając solidne podstawy dla odnowy spowiedzi, do której Kościół usilnie zachęca.

Bóg, jak twierdzą niektórzy, nas nie sądzi, jedynie ogłasza "nasz własny wyrok". My sami musimy ocenić - i to w odniesieniu do samych siebie, jak i do innych - co jest wybaczalne, a co nie. Bóg jest gotów wszystko wybaczyć. A my?

Sakrament pokuty i pojednania jest zaproszeniem do przebaczenia, jak i do prośby o przebaczenie. Jedno bez drugiego nie jest możliwe. Ten mały poradnik, w którym przewodnikiem są święci, co doświadczyli wiele, pomoże nam się nauczyć, jak prosić o przebaczenie i jak samemu przebaczać.

źródło opisu: Wydawnictwo Promic

źródło okładki: Wydawnictwo Promic

Ida | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

GodzinaZksiazka.blogspot.com
Spowiedź jest najbardziej osobistą rozmową, jaką przeprowadzamy z drugim człowiekiem, często przez nas nieznanym. To moment największej szczerości i otwartości na drugiego człowieka. Oczywiście, jeśli podchodzimy do tematu w sposób prawidłowy i zgodny z założeniami samego sakramentu pokuty. Samo przygotowanie do spowiedzi, przeprowadzenie rachunku sumienia to proces, jakiego uczymy się w bardzo młodym wieku. Przygotowując się do pierwszej spowiedzi mamy przecież ledwie osiem czy dziesięć lat. Ta rozbieżność wynika zarówno ze zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, jak i różnicy wieku dzieci w klasie, ale i tak jest to wiek dziecięcy, bardzo wczesnej młodości, kiedy ani o świecie, ani o sobie nie wiemy prawie nic. Co więcej nasze pojmowanie Boga i religii jest także mało dojrzałe i świadome. Dlatego tak ważne jest, by o sakramencie pokuty rozmawiać również i w późniejszych latach. Analiza swojego postępowania, poznanie siebie i odniesienie własnego życia...

Papierowa Kobietka | 2015-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Zapraszam Was do uczestnictwa w pięknej lekcji, która odbędzie się w niezwykłej szkole, gdzie nauczycielami są święci. Uczniem może zostać każdy, niezależnie od wieku i stopnia znajomości tematyki. Temat dzisiejszej lekcji: spowiedź.
"Spowiedź w szkole świętych", której autorem jest o. Max Huot de Longchamp to przepięknie wydana nowość Wydawnictwa Promic. Publikacja w ślad za świętymi, ojcami Kościoła i autorytetami duchowymi omawia kwestie jednego (chyba najtrudniejszego) z sakramentów świętych - spowiedzi.
Książkę tę można traktować jako praktyczny poradnik spowiedzi. Zawiera on nie tylko wiele formalnych wskazówek dotyczących tego sakramentu ale także propozycję rachunku sumienia.

Więcej na http://papierowakobietka.blogspot.com/2015/06/spowiedz-w-szkole-swietych.html

Ursa | 2015-05-29
Przeczytana: 27 maja 2015

„(…) powrót do Boga jest radością”

Nie ma co ukrywać, sakrament pokuty i pojednania jest w dzisiejszych czasach tematem dość drażliwym, nie tylko wśród katolików. Nawet osoby, którym co niedzielna Msza Święta nie jest obca, czują dyskomfort, gdy muszą uklęknąć przy konfesjonale i siedzącemu w nim księdzu opowiedzieć o swoich przewinieniach. Nie pomaga nawet stwierdzenie, że tak naprawdę spowiadamy się przed Chrystusem, a kapłan jest tylko pośrednikiem między Nim a nami. Coraz częściej pojawiają się też pytania o sens spowiedzi. No bo niby dlaczego mamy o swoich najbardziej intymnych sprawach opowiadać obcemu facetowi, który być może ma na sumieniu zbrodnie dużo gorsze od naszych? Czy nie lepsze są zbiorowe nabożeństwa pokutne lub wyznawanie swoich przewinień bezpośrednio Bogu?

Jeśli i Ty zadajesz sobie podobne pytania albo znajdujesz się wśród osób, które na sam dźwięk słowa "spowiedź" oblewają się zimnym potem, zachęcam Cię do sięgnięcia po niewielkich rozmiarów książeczkę...