Modlitwa w szkole świętych

Okładka książki Modlitwa w szkole świętych Max Huot de Longchamp
Okładka książki Modlitwa w szkole świętych
Max Huot de Longchamp Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC religia
religia
L'Oraison à l'école des Saints
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2016-01-01
2016-01-01
Agnieszka Kuryś
modlitwa chrześcijaństwo święci

Taka mała książeczka, a tyle w niej mądrości... Ale w końcu czego innego można spodziewać się po świętych, których liczne rady i pisma są cytowane w tej książce. Krótko i na temat.

Każdy z osiemnastu kroków jest przeznaczony na 1-2 dni i składa się z krótkich części: zrozumieć, przemyśleć i zastosować na dziś. W ten sposób najpierw dowiemy się czym jest modlitwa, jaką rolę spełnia w życiu wierzącego, jak przygotować się do obcowania z Bogiem na modlitwie; następnie korzystając wciąż z mądrości świętych nauczymy się, jak czytanie Pisma Świętego połączyć z modlitwą, czym jest medytacja i kontemplacja (i jak je praktykować),jak radzić sobie z rozproszeniami i oschłością.

Autor zaczyna od tematów zupełnie podstawowych, dochodząc do dość zaawansowanych zagadnień życia modlitewnego - zaskoczyło mnie to, bo zazwyczaj mamy albo poradnik tylko dla zupełnie początkujących, albo już szczegółowe omówienia trudnych kwestii. Tutaj autor prowadząc czytelnika krok po kroku w ćwiczeniach modlitewnych, wprowadza go w duchowość katolicką i zostawia na koniec wyposażonego w cel, motywację i zdecydowanie inspirację do samodzielnego kontynuowania tej przygody. Szczególnie końcowe rozdziały o tych poważniejszych zagadnieniach traktowałam jako zasygnalizowanie tematyki, którą należy zgłębić, a nie jej wyczerpanie.

Dużą zaletą książki jest zwięzłość, która jednocześnie zachęca do powolnego, rozważnego czytania i zatrzymania się nad każdą radą świętych, którym autor często oddaje głos. Chociaż całość można przeczytać spokojnie w jeden wieczór, chyba warto skorzystać z planu proponowanego przez autora.

Autor stawia akcent na praktykowanie tego, czego się dowiadujemy o modlitwie, dzięki czemu według mnie ta krótka książka może być cenniejsza od niejednego obszernego poradnika o modlitwie okraszonego anegdotkami, humorem, i długimi wyjaśnieniami.

Dodaj cytat z książki Modlitwa w szkole świętych