Modlitwa w szkole świętych

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
L'Oraison à l'école des Saints
religia
MovingCastle

„Co się stanie z chrześcijaninem bez modlitwy, jeśli nie to samo, co z żołnierzem bez broni, pisarzem bez pióra czy chirurgiem bez narzędzi?”, pisał św. Ludwik z Granady. 18 kroków, by szybko nauczyć się podstawowych zasad modlitwy osobistej. W tej książce znajdziemy potrzebne do tego zachęty i narzędzia, bo nie wystarczy wiedzieć, że trzeba się modlić - trzeba też wiedzieć, jak się modlić.

Być może wielokrotnie podejmowałeś starania, by się modlić, ale za każdym razem – z powodu doświadczenia oschłości lub wrażenia, że nie słyszysz Boga – poddawałeś się, przekonany, że twoja modlitwa nie jest „udana”. Często rezygnujemy, ponieważ mamy niewłaściwe wyobrażenia o modlitwie. Ojciec Max Huot de Longchamp w prostych i poruszających słowach, przywołując również wypowiedzi świętych opowiada, czym jest modlitwa i małymi kroczkami uczy nas, jak się modlić, kojąc nasz niepokój i niezadowolenie z siebie. Usłyszymy tu słowa, na które wielu z nas czeka, że „tak jak nie ma innego sposobu kochania niż starać się kochać, tak nie ma innego sposobu modlitwy niż próbować się modlić”. Modlitwa nie jest bowiem trudnym wyzwaniem, lecz powrotem do pierwotnego szczęścia rajskiego ogrodu, po którym przechadzamy się z Bogiem.

źródło opisu: http://wydawnictwo.pl

źródło okładki: http://wydawnictwo.pl

MovingCastle | 2017-04-06

Taka mała książeczka, a tyle w niej mądrości... Ale w końcu czego innego można spodziewać się po świętych, których liczne rady i pisma są cytowane w tej książce. Krótko i na temat.

Każdy z osiemnastu kroków jest przeznaczony na 1-2 dni i składa się z krótkich części: zrozumieć, przemyśleć i zastosować na dziś. W ten sposób najpierw dowiemy się czym jest modlitwa, jaką rolę spełnia w życiu wierzącego, jak przygotować się do obcowania z Bogiem na modlitwie; następnie korzystając wciąż z mądrości świętych nauczymy się, jak czytanie Pisma Świętego połączyć z modlitwą, czym jest medytacja i kontemplacja (i jak je praktykować), jak radzić sobie z rozproszeniami i oschłością.

Autor zaczyna od tematów zupełnie podstawowych, dochodząc do dość zaawansowanych zagadnień życia modlitewnego - zaskoczyło mnie to, bo zazwyczaj mamy albo poradnik tylko dla zupełnie początkujących, albo już szczegółowe omówienia trudnych kwestii. Tutaj autor prowadząc czytelnika krok po kroku w ćwiczeniach...

Na półkach