Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium

Okładka książki Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis historia
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2015-08-12
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-12
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378187707
Tagi:
Piłsudski Lenin komunizm niepodległość bolszewizm bitwa warszawska
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
502 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
678
626

Na półkach:

Nie spodziewałem się, że tak nisko ocenię książkę Zychowicza. Paradoksalnie wydaję się że jest to jego najmniej kontrowersyjna publikacja, ale jednocześnie do tej książki mam najwięcej zastrzeżeń merytorycznych.

Osobiście uważam, że Piłsudski podjął dobrą decyzję nie dając się wciągnąć w wojnę domową w Rosji i po obronie niepodległości przed bolszewikami zaprzestał z nimi wojować dzięki czemu mieliśmy 20 lat względnego spokoju.

1. Piotr Zychowicz uważa, że Polska powinna wejść w sojusz z białą Rosją i wspólnie dobić czerwoną zarazę. Uważam to za błędne rozumowanie. Nie byliśmy dla nich równorzędnym partnerem. Carat nie chciał słyszeć o niepodległej Polsce.

2. Zychowicz pisze z jednej strony że nie wiadomo jakimi siłami dysponowali bolszewicy a jednocześnie jest przekonany, że zdobylibyśmy Moskwę. Czy to nie ewidentna sprzeczność? Jako główny argument przytacza opinię, że prawdopodobnie rosyjska ludność cywilna zniewolona przez komunistów masowo przechodziłaby na stronę polskich wybawicieli. Naprawdę bądźmy poważni – już to widzę jak prości ludzi masowo biorą do ręki widły, grabie i obalają Armię Czerwoną...

3. Zakładając że jakimś cudem plan się powodzi i jednak Moskwę zdobywamy. Pozostaje problem białej Rosji. Tej samej Rosji, która przez ponad sto lat zaborów trzymała pod butem naszą ojczyznę. Czy mamy naiwnie wierzyć iż wyzbywają się części swojego terytorium w ramach podziękowań za pomoc w likwidacji rewolucji bolszewickiej? Pewnie chwile by potrwało zanim kraj by ustabilizowali ale na pewno szybciej niż komuniści którzy musieli budować od nowa totalitarny ustrój. Dzięki doktrynie bolszewickiej „budowy socjalizmu w jednym kraju” mieliśmy przynajmniej 20 lat względnego spokoju na wschodzie. Biali Rosjanie tyle by nie czekali, pewnie II RP trwałaby zaledwie kilka lat.

4. Zachodni alianci wspierali białych. Gdyby tamci zapragnęli ponownie nas zniewolić pewnie Anglia czy Francja nie kiwnęła by palcem aby kraj „przywiślański” znów przyłączyć do Rosji.

5. Zychowicz kreśli piękną wizje wielokulturowej Rzeczpospolitej od morza do morza. Trzymajmy się faktów. Po I wojnie światowej byliśmy nowym, słabym, dopiero organizującym się państwem. Słusznie należało skupić się na budowie kraju a nie wdawać się w awantury na wschodzie. Napoleon ze swoim potężnym wojskiem nie zdobył Rosji, później Hitler. Wierzyć że dokonałaby tego dopiero co odrodzona Polska jest naprawdę naiwnością.

6. Dobra niech będzie – jednak wyprawa na Rosję przynosi sukcesy, choćby początkowo. Czy Zychowicz nie pomyślał co się stanie z zachodnią granicą naszego państwa gdy gros wojska będzie przerzucony na kampanie rosyjską? Przecież mieliśmy dyszące żądzą odwetu Niemcy za traktat wersalski... Z resztą o kształt granic II RP chyba z każdym państwem sąsiednim toczyliśmy boje.

7. Przeciwko kampanii wschodniej był Sejm, partie polityczne, opinia publiczna. Czy Zychowicz rzeczywiście uważa że w takich warunkach Piłsudski miał to wszystko zignorować i wojować z szabelką na Moskwe? Myśmy z ledwością obronili się przed bolszewikami co po dziś dzień określane jest przez niektórych jako cud. Czy z taką naszą „potęgą” były szanse na imperialistyczne plany dopiero co odrodzonego państwa? Śmiem wątpić.

8. Cat – Mackiewicz. Zychowicz otwarcie przyznaje że Mackiewicz jest jego mistrzem geopolityki. Przyznam, że dość dziwnie to przyjąłem. Nie to żebym miał coś do Mackiewicza, ale uważam że rzetelny historyk nie powinien mieć żadnego „mistrza” , tym bardziej polityka z okresu historii, którym się zajmuje. Profesjonalny historyk powinien jak najbardziej chłodno, obiektywnie podchodzić do przedmiotu nie kierując się żadnymi sympatiami czy antypatiami.

Na zakończenie. Zychowicz w książce „Pakt Ribbentrop – Beck” kreśli szaleńczą wizje porozumienia polsko – niemieckiego w celu Rozbicia Sowietów. Choć jestem sceptykiem to jednak sądzę że mogliśmy na tym wyjść dobrze w ostatecznym rozrachunku – najpierw z nazistami bijemy Stalina , później zmieniamy sojusze i z zachodnimi aliantami dusimy Hitlera. I tym sposobem pozbywamy się zaborców – podobny manewr zrobił Piłsudski ze swoimi legionami w czasie I wojny.

Jeśli chodzi o książkę „Obłęd 44”. Tu też zgoda z Zychowiczem – chyba tylko niepoprawni optymiści widzą zryw powstańczy przez różowe okulary. Owszem miało to duże znaczenie dla honoru, poczucia wartości Polaków, ale faktycznie na nic się zdało – i tak niepodległości nie dało, stolica i kwiat narodu został zniszczony, a komuna trzymała się nieźle przez kilkadziesiąt lat.

Jednak jeśli chodzi o najnowszą książkę Zychowicza to kompletnie się nie zgadzam z tezami tam zawartymi. Będę bronił Piłsudskiego w tej kwestii, uważam że jego koncepcja zagrożenia ze strony Rosji zarówno tej białej jak i głównie bolszewickiej była właściwa. Marszałek dobrze zrobił że pozwolił czerwonym z białymi nawzajem się powyrzynać, dzięki czemu cała Rosja została osłabiona i mieliśmy spokoju przynajmniej przez 20 lat. Gdyby wygrali biali pewnie już w latach dwudziestych byśmy stracili niepodległość.

Nie spodziewałem się, że tak nisko ocenię książkę Zychowicza. Paradoksalnie wydaję się że jest to jego najmniej kontrowersyjna publikacja, ale jednocześnie do tej książki mam najwięcej zastrzeżeń merytorycznych.

Osobiście uważam, że Piłsudski podjął dobrą decyzję nie dając się wciągnąć w wojnę domową w Rosji i po obronie niepodległości przed bolszewikami zaprzestał z nimi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    649
  • Przeczytane
    628
  • Posiadam
    229
  • Historia
    49
  • Teraz czytam
    29
  • Chcę w prezencie
    22
  • Historyczne
    11
  • Ulubione
    11
  • Historia Polski
    7
  • 2018
    5

Cytaty

Więcej
Piotr Zychowicz Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium Zobacz więcej
Piotr Zychowicz Pakt Piłsudski-Lenin. Czyli jak Polacy uratowali bolszewizm i zmarnowali szansę na budowę imperium Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne