Powiedz, że jesteś jedną z nich

Tłumaczenie: Barbara Żak, Jacek Bielas
Wydawnictwo: WAM
Say You're One of Them
literatura piękna
Arashi

Kenia. Jedenastoletnia Maisha sprzedaje na ulicy swoje ciało, żeby zarobić na szkołę dla swojego braciszka. Dziesięcioletni chłopiec Kotchikpa i jego pięcioletnia siostra Yeva marzą o zaspokojeniu głodu. Wuj obiecuje im lepsze życie i sprzedaje ich w niewolę - za motor. Kilkuletnie dziewczynki, aby móc nadal się przyjaźnić w poróżnionej religijnie Etiopii, stwarzają język - funkcjonujący bez słów. Muzułmański nastolatek fałszywie oskarżony o apostazję modli się, by zdołał uciec przed islamistami i nie został rozpoznany przez chrześcijan. W Rwandzie malutki Jean wciąż rozkłada ręce mamy i prosi, aby się zbudziła. Jej palce zginają się bezwiednie z powrotem.

To książka dla tych, którzy mają odwagę dowiedzieć się, jak wygląda życie gdzie indziej. Opowiada o tym, co dzieje się z afrykańskimi dziećmi w trakcie trwających tam nieprzerwanie konfliktów. Świat nie patrzy na nie. Opowieść Uwema Akpana zmusza nas do zatrzymania się na chwilę razem z ludźmi, których istnienia i losów nawet nie przeczuwamy.

Chcę, aby usłyszano ich cichy głos, aby ujrzano ich twarze
Uwem Akpan, rodowity Nigeryjczyk, w wywiadzie dla The New Yorker
"Nie tylko wybór tematu czyni pisarstwo Akpana jednocześnie tak zdumiewającym, wyrazistym i przerażającym; sprawia to jego talent w posługiwaniu się metaforą i obrazem, jego umiejętność wnikania w bohaterów i miejsca. […] Uwem Akpan pozwolił tym dzieciom przemówić, a współczucie i artyzm jego opowiadań poruszają do glębi i napełniają wdzięcznością".
Washington Post Book World

"Zadziwiający, debiutancki zbiór opowiadań. […] Akpan nie sili się na surrealistyczne efekty. Przytacza przykłady niedoli, które są realne. […] Łączy ze sobą wiedzę na temat ubóstwa i toczących się w Afryce konfliktów z wybitnie literackim podejściem do opowiadania historii, ukazując grozę przez pryzmat szeroko otwartych dziecięcych oczu".
New York Times

"W skorumpowanej i targanej wojnami Afryce - przedstawionej w tym ascetycznie pięknym, debiutanckim zbiorze opowiadań - tożsamość nie jest stała, nigdy nie można jej ufać. […]Nie sposób zapomnieć bohaterów Akpana oraz niczym zaczerpniętego z koszmaru grozy ich świata.
People

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,69862,Powiedz-ze-je...(?)

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,69862,Powiedz-ze-je...»

no_won | 2018-09-30
Przeczytana: 24 września 2018

Doskonała! Nie spodziewałam się aż tak dobrej książki, biorąc ją na "ślepo" z półki w bibliotece, a tak naprawdę, pobieżnie jedynie przeglądając. Jak n debiutanta jest wybitna, świat przedstawiony jest doskonale odmalowany, prawdziwy i wciągający. Autor potrafi zaskakiwać i doskonale konstruować akcję, widać ma świetny dar obserwowania, dużą wrażliwość i zwyczajnie prawdziwy talent literacki. Jak dla mnie stylowo porównywalny do Salmana Rushdiego czy Orhana Pamuka. Jasny, czysty, styl.

nadzieja1925 | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książka „Powiedz, że jesteś jedną z nich” składa się z kilku opowiadań. Przedstawiają one cierpienie z jakim muszą sobie radzić na co dzień afrykańskie dzieci. W każdej z historii to dziecko jest narratorem, co tym bardziej porusza i zmusza do rozmyślań nad ludzkim losem.

W pierwszym opowiadaniu „Świąteczna uczta” mamy rodzinę, którą utrzymuje ojciec złodziej i dwunastoletnia córka, która w celu zapewnieniu rodzinie lepszego bytu i szkoły dla brata, zaczęła się prostytuować. Wdychanie kleju przez cały tydzień w celu zahamowania głodu to u nich normalka.
Następna zaś opowiastka o „Gabonie obiecanym” ukazuje nam rodzeństwo, które zostaje sprzedane przez wujka w niewole.
„Co to za język?” przedstawia dwie najlepsze przyjaciółki, które z powodu wiary muszą zakończyć swą przyjaźń.
„Luksusowy karawany” najmniej przypadło mi do gustu, a było też jednym z najdłuższych opowiadań w książce. Tam znów dochodzi do różnych konfliktów na tle religijnym.
Natomiast w „Pokoju moich rodziców”...

Anna | 2016-08-24

Nie wciągnęła mnie ta książka, jest zupełnie bez polotu. Właściwie zainteresowało mnie tylko jedno opowiadanie; "Gabon obiecany".

Patrycja04 | 2016-07-21

"Powiedz, że jesteś jedną z nich" to zbiór pięciu opowiadań autorstwa Uwema Akpana. Autor jest rodowitym nigeryjczykiem i ukończył studia teologiczne. Historie, które opowiedziane są w książce, to fikcja literacka, jednak oparta na prawdziwych wydarzeniach, których świadkiem była autor. Wszystko co zostało opisane w poszczególnych opowiadaniach dotknęło w rzeczywistości dzieci zamieszkujące Afrykę.

Pierwsze opowiadanie pod tytułem "Świąteczna uczta" opowiada o 12 - letniej dziewczynce o imieniu Maisha. Dziewczynka zmuszona jest do prostytuowania się, tylko po to aby zarobić na jedzenie dla rodziny,a co najważniejsze na wymarzoną szkołę dla swojego młodszego brata. Drugie opowiadanie - "Gabon obiecany" - to historia dwójki rodzeństwa Yewy i jej brata Kotchikpa, którzy wychowywani są przez wuja Fofo Kpee. Wuj dzieci zajmuje się nielegalnym przeprowadzaniem ludzi przez granicę. Jedynym marzeniem rodzeństwa jest tylko zaspokoić głód i żyć w lepszych warunkach. Własnie taką obietnicę...

jeke | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Uwem Akpan - rodowity Nigeryjczyk jest autorem debiutanckiego zbioru opowiadań pt.,,Powiedz, że jesteś jedną z nich". Pięć opowiadań składających się na ten zbiór to fikcja literacka, ale historie oparte są na prawdziwych sytuacjach.

Bohaterami opowiadań są dzieci i to z ich perspektywy poznajemy kolejne wydarzenia.
Maisha ma dwanaście lat pracuje jako prostytutka na ulicach Nairobi, aby opłacić czesne w szkole dla młodszego brata i kupić jedzenie dla całej rodziny, która mieszka na ulicy.

Dziesięcioletni Kotchikpa i jego pięcioletnia siostra Yeva zostają oddani pod opiekę wuja, gdy ich rodzice zachorowali na AIDS. Wuj i opiekun dzieci Fofo Kpee sprzedaje je za motocykl, radiomagnetofon i ubrania. Wcześniej dzieci są dobrze karmione, aby znikły wystające żebra, a brzuchy nie były wydęte. Fofo przyzwyczaja je do nagości dorosłych i zmiany tożsamości, aby łatwo przemycić je za granicę.

W Etiopii dwie dziewczynki, które się przyjaźnią wymyślają własny język porozumiewania się, po...

IroniaLasu | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Sama nie wiem w jakich kategoriach oceniać tę książkę.
Jest to zbiór 5 opowiadań: 2 dłuższych i 3 krótszych. Każde jest pisane z perspektywy dziecka. W każdym z nich religia odgrywa większą lub mniejszą rolę.
Nie rozumiem po co, ale autor zafundował nam "naukę" różnych języków, ponieważ w większości opowiadań w dialogach pojawiają się słowa po...no właśnie po jakiemu to ciężko mi stwierdzić, ale nie są to tylko słówka, po których mogłabym wnioskować po prostu brak polskich odpowiedników. W opowiadaniu "Gabon obiecany" pojawia się nawet język francuski i prawdopodobnie slang jakiegoś języka, choć wolę już nie wnikać, bo szukając tłumaczeń natrafiłam na języki zulu czy joruba.
Z czasem można przywyknąć, ale na początku irytuje.
Książka oczywiście szokuje i to z wielu powodów. Jest pokazana sytuacja dzieci podczas ciągłych konfliktów, a że jest wszystko pokazywane z ich perspektywy to czasami trzeba się domyślać o co chodzi, ponieważ dziecko samo nie wie co się dzieje. To akurat...