Dzieci drzewa Jakarandy

Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska
Wydawnictwo: Albatros
The Children of the Jaracanda Tree

Dzieci drzewa Jakarandy to opowieść o trzech pokoleniach doświadczonych przez rewolucję islamską w Iranie. o nadziejach na życie w wolności, okrutnych represjach, o tym, jak bardzo bolesna historia ciąży na losach zwyczajnych ludzi, którzy próbują się w niej odnaleźć, podejmować słuszne decyzje, chronić swoich bliskich, kochać. Debiutująca autorka opiera się na przeżyciach swojej rodziny i przyjaciół. Sama urodziła się więzieniu i była wychowywana przez dziadków. Jej narracja jest bardzo emocjonalna, zmysłowa, poetycka. Przedstawione proste sceny są wyjściem dla wspomnień, co w sumie daje spójny obraz świata pełnego lęku i cierpienia, choć w sumie jest to powieść optymistyczna. Pokazująca, że to co w człowieku dobre jest silniejsze niż zło.

źródło opisu: http://www.empik.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1378,21...»

allison | 2017-09-18
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2017
Przeczytana: 15 września 2017

Bardzo udany, dojrzały debiut!

Powieść "Dzieci drzewa jakarandy" czyta się ze ściśniętym sercem. Autorka nie ucieka się do tanich chwytów, a jednak wywołuje u odbiorcy całą gamę emocji - wzruszenie, smutek, bunt, czasem cień uśmiechu...

Losy kilku rodzin uwikłanych w najnowszą, bolesną historię Iranu śledzi się z zapartym tchem.
Nie od razu wszystkich poznajemy, nie od razu dowiadujemy się o różnych szczegółach - i właśnie to stopniowe odkrywanie prawdy o losach ludzi, którzy zostali uwięzieni, ale się nie poddali, jest fascynujące i intrygujące.

Ta książka to hołd złożony irańskim rewolucjonistom, mężczyznom i kobietom oraz ich dzieciom, które niejednokrotnie także stawały się ofiarami nowego systemu opartego na przemocy.
To również opowieść o tym, jak są niszczone ideały, jak nawet najbardziej szczytna rewolucja potrafi zdradzić i oszukać, nie zmieniając świata, lecz świnie przy korycie.

Całość robi ogromne wrażenie, tym bardziej, że książka w dużej mierze ma charakter...

BagatElka | 2015-08-02
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

"Dzieci drzewa jakarandy" - piękny tytuł,piękną okładka lecz smutna i przejmująca treść.
Styl autorki jest bardzo oszczędny ale w pewien sposób poetycki,metaforyczny i chociaż całość składa się z krótkich scen to wszystko jest spójne i logiczne.
To nie jest linearna fabuła to krótkie wyrywki z życia bohaterów,przypominające przebłyski wspomnień.
Pomimo tego historia aż krzyczy od emocji,wprawdzie skrytych,opisanych oszczędnie,bez epatowania okrucieństwem,bólem i śmiercią ale przez to przemawiających tym mocniej.
To nie jest sucha relacja czy reportaż,to opowieść ,która sięga głęboko,która zmusza do myślenia,do wczucia się w nią i przeżycia razem z bohaterami tego co przeszli.
Tak wiele się na świecie zmienia a jednak pewne rzeczy pozostają niezmienne,niezależne od kraju,od kultury i ustroju politycznego - cierpienie,poniżenie,prześladowania i śmierć.
Głosimy hasła wolności,równości i sprawiedliwości ale jednocześnie zamykamy usta tym,którzy wierzą w innego Boga,w inny ustrój i inne...

cymelium | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Przerażająca opowieść. Pełna strachu i samotności. Chciałoby się użyć znanego cytatu - Ludzie ludziom zgotowali ten los.
Opowieść o upodleniu, o zniewoleniu, o okrucieństwie.... Prosty i konkretny język jeszcze dodatkowo wzmacnia przesłanie tej książki.
Z niejaką ulgą skończyłam czytać, bo ta opowieść mnie przygnębiła i przeraziła. Mimo wszystko polecam.... Ku przestrodze

Monika | 2018-01-25
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Kolejna cholernie przygnębiająca pozycja. Nie dla mnie. Nie teraz.

Zimek | 2014-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

W „Dzieciach drzewa jakarandy” debiutująca Sahar Delijani podjęła się zadania odważnego, ale także trudnego w realizacji. Pochodząca z Iranu pisarka sięgnęła do przeszłości swojego kraju, kiedy to rewolucja z 1979 roku przekształciła się z ruchu walki o wolność w niszczycielskie zniewolenie społeczeństwa przez islamskich fundamentalistów. Zadanie okazało się odważne i trudne także dla samej Delijani, bowiem jej rodzina była jedną z ofiar Strażników Rewolucji. W tej opartej na biograficznych wątkach powieści autorka odkrywa bolesne losy jej ojczyzny.

„Dzieci dzewa jakarandy” to lektura nieprzyjemna w odbiorze, lecz nie dlatego, że jest napisana źle. Jest w niej po prostu dużo cierpienia i poczucia, że życie bardzo łatwo wymyka się spod naszej kontroli. To jak cios w splot słoneczny, gdy na chwilę tracisz oddech i jedyne o czym myślisz to przekonanie, że nie chcesz tak oberwać po raz drugi. Trudno doszukiwać się w powieści Delijani pozytywnych odczuć i radosnych refleksji. Przekaz...

zetbasia | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Lata 1983 - 2011. Iran, rewolucja islamska, trzy pokolenia srodze doświadczone przez represje: więzienia, tortury, masowe groby. Autorka urodziła się w więzieniu, opisuje losy swojej rodziny i przyjaciół.

Blanka Dżugaj | 2014-08-12

Dzieci drzewa jakarandy to krzyk o sprawiedliwość i literacki hołd złożony ofiarom dyktatury. Tej, która zapanowała w Iranie w 1979 roku. Ale równie dobrze mogłaby to być opowieść o ofiarach każdego reżimu, także z innej religii i innej kultury. Jednocześnie jest to opowieść o odwiecznym ludzkim pragnieniu wolności i woli przetrwania. I wybaczeniu, bo wśród bohaterów powieści Sahar Delijani znalazła się także osoba „z drugiej strony barykady”. Tak samo skrzywdzona i oszukana przez rewolucję, którą przecież współtworzyła. Pięknie napisana, subtelna, a jednocześnie chwytająca za serce.

Pełna recenzja tutaj: http://blankakatarzynadzugaj.wordpress.com/2014/08/09/zapach-kwiatow-jakarandy/ zapraszam serdecznie :)

Darka | 2014-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: grudzień 2014

Wszystko co może przypominać książki Khaleda Hosseiniego warte jest przeczytania. Oczywiście według mnie. Gdy więc na tylnej okładce powieści zobaczyłam, że autor "Chłopca z latawcem" poleca tę książkę, od razu zabrałam się do lektury. I jak to często bywa - rozczarowałam się.

Książka traktuje o wpływie irańskiej rewolucji islamskiej '79 roku na kobiety i mężczyzn, którzy do tej pory wiedli życie jak miliony innych ludzi na całym świecie. Nagle ta normalność zostaje im brutalnie odebrana, a oni muszą się zmierzyć z nową, ciężką do zaakceptowania rzeczywistością.
Wtrącone do więzienia matki,które latami nie widzą swoich dzieci. Mężowie, którzy nie wiedzą czy ich żony jeszcze żyją i nie wiedzą, czy kiedykolwiek uda im się opuścić więzienne mury. A wszędzie dookoła bezwzględni Strażnicy Rewolucji gotowi zatrzymać człowieka za najmniejsze uchybienie.
Książka podzielona została na siedem części,z których każda przedstawia losy bohaterów w innym okresie. Doskonale widać tu jak...

Magota | 2018-03-05
Przeczytana: 07 stycznia 2018

3 pokolenia Irańczyków, 7 poruszających opowieści, temat z cyklu tych, które ciężko streścić na 300 stronach i o którym ciężko pisać bez patosu, zwłaszcza, jeśli tak, jak w tym przypadku, autorka wplata wątki autobiograficzne (matka autorki, jak jedna z naszych bohaterek, urodziła dziecko w jednym z najgorszych irackich więzień). A jednak się udaje. Sahar Delijani znajduje złoty środek i pisze równie dobrze, co przejmująco o tym, co każdy z nas o najnowszej historii Iranu wiedzieć powinien, bo z jednej strony to, co tam zaszło w ostatnich 30 latach jest zjawiskiem naprawdę wyjątkowym (również z antropologicznego punktu widzenia), ale przede wszystkim dlatego, że książka ta wprost fantastycznie ukazuje nam ludzi z krwi i kości, którzy tę historię tworzyli. Zarówno te czarne charaktery, jakimi byli i są Strażnicy Rewolucji, jak i zwykłych obywateli, którzy po dziś dzień walczą o przywrócenie normalności i godności dla siebie i woich najbliższych. Jednak aby tę historię zrozumieć,...