Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu

The Hotel on Place Vendome
Miłosz Habura
literatura piękna
Ag2S

Niebezpieczne związki w najbardziej luksusowym hotelu świata. Coco Chanel szuka przyjemności w ramionach nazistowskiego szpiega Hansa von Dincklage. Nie ma zamiaru zamartwiać się wojną, woli spędzać czas w najwykwintniejszym miejscu Paryża. Marlena Dietrich uwodzi żonatego Ernesta Hemingwaya, który po przybyciu do Ritza topi w drogich alkoholach wojenne wspomnienia. Ingrid Bergman, gwiazda...

Niebezpieczne związki w najbardziej luksusowym hotelu świata.

Ingrid Bergman, gwiazda filmowa spędza upojne noce w towarzystwie Roberta Cappy, legendarnego fotoreportera magazynu „Life”.

„Hotel Ritz” to fascynująca opowieść o ikonie Paryża. Uwodzicielskie obrazy ze świata przepychu, sławy i mody, nielegalnych interesów, niebezpiecznych związków i szpiegowskich intryg. Prawdziwa historia o wielkim Paryżu, którą czyta się jak dobrą powieść.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

CUD-NATURY | 2017-10-23

Fajnie jest zajrzeć za kulisy takiego hotelu jakim jest Ritz, gdy trwała wojna. Sporym minusem na książce położyła się nagłe wyskoki do przodu lub cofanie się w czasie co z zbiegiem czasu coraz bardziej denerwowało.

mercadoevy | 2017-09-17
Przeczytana: 2017 rok

Szukałam ksiazki zabawnej, lekkiej, którą dobrze się czyta leżąc przy basenie, ale która nie jest tylko wypełnieniem czasu. Po przeczytaniu opisu na IV stronie okładki miałam pewne wątpliwości, ale spotkało mnie bardzo pozytywne rozczarowanie. W książce, co ważne wspartej rzetelnymi badaniami (!), ciekawie opowiedziano nie tylko historię samego hotelu Ritz, jego twórców i wyjątkowych gości, ale opowiedziano także historię, zwłaszcza okresu II wojny światowej, w tym szerokim, politycznym wymiarze.
Oczywiście część zajmują też opowieść "kto z kim", w tym m.in. Ingrid Bergman, Coco Chanel, Marlena Dietrich, Ernest Hemingway, Marcel Proust i Irwin Shaw. Przytoczono również wiele anegdotycznych sytuacji, i chociaż niektóre są już powszechnie znane, to nadal się dobrze o nich czyta:)
Książka nie jest pozbawiona również o wiele poważniejszych uwag, nie pozbawionych ironii, dotyczących m.in przyczyn postaw francuskiego społeczeństwa w czasach II wojny światowej. Przytoczone w bardzo...

Sevill | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Przed wzięciem do ręki tej książki nie czytałam ani opisu ani opinii. W związku z tym nie sądziłam że będzie ona opowiadała dzieje hotelu Ritz w okresie drugiej wojny światowej. Trochę topornie szło mi jej czytanie - nie wiem czy to przez brak czasu, czy przez to że trochę się zawiodłam jej zawartością (myślałam że będzie to wymyślona opowieść osadzona w prawdziwym miejscu)... W moim odczuciu opowiadała w głównej mierze o Hemingway'u... Ale miała też dobre strony (nomen omen). Najbardziej podobały mi się rozdziały o sztuce i modzie.

Beata | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Nie wiem co jest nie tak z tą książką, ale czytanie jej szło mi jak po grudzie.
Posiada wszystkie cechy interesującej lektury: najsłynniejszy hotel Paryża, gwiazdy filmu, estrady, słynni dziennikarze, niemieccy oficerowie, spiski, zdrady, romanse, intrygi itp.
Jednak nie wciągnęła mnie tak jak się spodziewałam. Przykro mi.
p

koszałekopałek | 2016-08-30

Akcja książki toczy się w tytułowym paryskim hotelu przy placu Vendome. Autorka przedstawia losy autentycznych gości hotelu. Czytelnik przenosi się w czasie, poznaje klimat Paryża poczynając od końca XIX wieku, kiedy stolica Francji żyła aferą Dreyfusa. Gośćmi hotelu są arystokracji, paryska śmietanka, artyści również zagraniczni, politycy. W reszcie niemieccy okupanci. To tu podejmowane są najważniejsze decyzje dla Francji, ba Europy II wojny światowej. Pomimo dużej dawki historii książka utrzymana w lekkim stylu. Polecam

joly_fh | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Luksusowy Hotel Ritz, który otwarł swoje podwoje w końcówce XIX stulecia i gościł jeszcze Marcela Prousta, był w czasie wojny taką Francją w pigułce. To tam robiło się interesy, tam spotykała się towarzyska i artystyczna śmietanka, tam panoszyli się niemieccy żołnierze, a za ścianą spiskowano przeciwko Hitlerowi. Książka, którą mam przed sobą nie opowiada jednak stricte o samym hotelu i jego gościach. Nie poczytamy tutaj zbyt wiele o luksusie, sławie i modzie, ani też o "niebezpiecznych związkach", jak to jest książka reklamowana. Przeczytamy za to o tym, co działo się we Francji przed, podczas i po II wojnie światowej (oczywiście w wielkim skrócie). Mazzeo pisze i o tych, którzy z nazistami współpracowali, jak i o tych, którzy angażowali się w niebezpieczną działalność przeciwko okupantowi. Odnośnie najbardziej znanych gości hotelowych, znajdziemy tu oczywiście wzmianki m.in. o Coco Chanel oraz o tym, jak to Ernest Hemingway, pisarz z przerośniętym ego, jako korespondent wojenny,...

Natalia | 2015-11-19
Przeczytana: 23 października 2015

Hotel Ritz-świadek najbardziej burzliwych wydarzeń minionego wieku. Za jego murami toczyły się dyskusje wagi światowej. W jego pokojach dokonywały się najgłośniejsze zdrady. Miejsce skandali, plotek, ale przede wszystkim symbol luksusu i ekstrawagancji. Niesamowita książka! Sięgając po nią w bibliotece, spodziewałam się przeczytać historie zawiłe, pełne konfliktów, akcji, namiętności i nienawiści. Nie zawiodłam się. Polecam każdemu, kto choć w małym stopniu interesuje się I, II wojną światową, kulturą zeszłego stulecia, lub po prostu chce przeczytać książkę niebanalną, opowiadającą o prawdziwych wydarzeniach, w sposób bardzo lekki i wciągający. :)

figlarna24 | 2015-11-02
Przeczytana: 25 października 2015

Gdybym się was zapytała o nazwę najsłynniejszego hotelu jaki znacie, to zapewne byście wymienili: Hilton lub Mariott. Niektórym być może przyszłoby do głowy wspomnieć o hotelu Ritz, który znajduje się na placu Vendome w Paryżu. Hotel Ritz to nie jest zwyczajna, nowoczesna budowa. O nie! To luksusowe, elitarne miejsce i to już od momentu jego powstania. Hotel Ritz powstał 1898 roku. Jego założycielem był Cezar Ritz, który nie urodził się jako potentat hotelowy, a jako zwyczajny Francuz, który zaczynał budować fortunę od najniższego szczebla podrzędnego pracownika różnorakich hoteli. Tło oraz atmosferę otwarcia Hotelu Ritz doskonale pamiętał i przeniósł na karty swoich powieści klasyk literatury - Marcel Proust. Młodziutki pisarz, w 1898 roku był częstym gościem w Ritzu, by wkupić się w świat intelektualnej society Paryża.

Choć ograniczenie socjety oraz środowiska, gości cieszących się ze splendoru przebywania w tak wytwornym , obleganym, najnowocześniejszym miejscy spotkań...

patsy_thebooklover | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Książka jest źle zatytułowana i źle reklamowana. Źle dobrane są opinie i cytaty z tyłu książki. Bo w tej książce Ritza jest mało. Malo jest też życia, śmierci i zdrady w Ritzu - jak reklamowana jest książka. Dużo natomiast jest historii. Historii trudnej, bo I i II wojny światowej, która skupia się na Paryżu ogólnie, ale też nie tylko. Bardzo dużo postaci, nazwisk i faktów. Tak dużo, że łatwo jest się zagubić. Brak tej książce fabuły, jest to bardziej dokument historyczny, dla którego Hotel Ritz miał być swoistym szkieletem, ale nie jestem przekonana, czy ten zabieg się udał. Polecam osobom, które interesują się historią II wojny światowej - w przeciwnym wypadku, będą zawiedzeni.

kinga | 2015-09-11
Przeczytana: 27 lipca 2015