Korepetycje z sukcesu /Poradniki psychologiczne

Okładka książki Korepetycje z sukcesu /Poradniki psychologiczne Iwona Majewska-Opiełka
Okładka książki Korepetycje z sukcesu /Poradniki psychologiczne
Iwona Majewska-Opiełka Wydawnictwo: Rebis hobby
hobby
Rebis
2005-01-01
2005-01-01
837301554X

Napisana prostym, zrozumiałym dla młodego odbiorcy, językiem książka którą czyta się jak powieść. Jest bardzo ciekawa i zawiera wiele trafnych stwierdzeń.
Jedyne co mi się nie podobało w tej książce to ostatni rozdział, gdy autorka mówi aby często się modlić. Plus, dla Niej, iż nie narzuca nam do kogo.

Takich autorów ze świecą szukać. Książka tak mało popularna a tak dobra, w dodatku widzę zebrała kilka złych ocen - szczerze nie rozumiem a argument typu: przeczytałem masę innych książek psychologicznych i nic nowego nie wniosła do mojego życia nie trafia bo jest to zbyt subiektywna opinia. Autor komentarza nie pokusił się nawet na zadanie pytania: Czy ta książka będzie dobra dla innych ? I czy wnosi więcej wartości na tle innych książek tego typu ? Nieś dobro innym ludziom i ich nie blokuj. Zamiast wystawić 10 to przyblokował do rozwoju wiele istnień ludzkich. To nie książka o pustej motywacji, dotyka istotnych dla rozwoju i szczęścia wartości. Czytajcie książki psychologów i terapeutów z wieloletnim doświadczeniem. Ostatnio zbyt wiele książek pisanych przez blogerów czy coachów po miesięcznym kursie, bo taka moda. Ta książka jest zupełnie inna. Nie znajdziemy tu powtórzeń byle nabić 300 stron dla większego zysku. Tu każda kolejna strona wnosi coś nowego. Realnie zmienia myślenie i postępowanie człowieka. System ocen od 1-5 lub 1-10 jest krzywdzący dla wielu książek. To jak kara i nagroda w szkole - nie sprawdza się a potęguje jedynie stres, uczniowie więcej się uczą gdy są do tego inspirowani. Uczniowie lekcji nie wyciągają i dostają jedynka za jedynką a ocenę poprawiają jedynie wtedy, gdy ich wizja przyszłości to pozostanie w tej samej klasie na następny rok. Oczywiście zdaję sobie sprawę że ludzie pochopnie oceniają również po okładce czy tytule - ale jednak oceny grają najistotniejszą rolę. Gdy ocena jest niska mimo pozytywnych komentarzy to książka zostanie przez ludzi pominięta. Ocena -> recenzje -> tytuł i wygląd. Osobiście uważam że oceny, łapki w górę powinny być zabronione. Liczyły by się jedynie komentarze użytkowników którzy za książkę zapłacili oraz ocena zainteresowanego na podstawie przeglądu wersji próbnej - spis treści oraz fragment książki w wersji .pdf. W księgarni książkę można przejrzeć - w internecie jesteśmy skazani na oceny i recenzje innych.

Książka "Korepetycje z sukcesu" z podtytułem "Wszystko, co młody człowiek powinien wiedzieć o sukcesie, powodzeniu i szczęściu" ma konkretnego adresata. Myślę, że bardzo uczciwie, że dodany jest ten podtytuł, bo rzeczywiście poradnik skierowany jest przede wszystkim do ludzi wkraczających w dorosłe życie. Osoby zaznajomione nieco z literaturą psychologiczną mogą czuć się nieco zawiedzione, bo niczego odkrywczego raczej z niej się nie dowiedzą.

Natomiast dla młodzieży będzie to bardzo przydatna lektura, w której znajdzie szereg drogowskazów na udane i szczęśliwe życie. Autorka redefiniuje tutaj nieco pojęcie sukcesu i jak sama pisze:

"(...) sukces nie sprowadza się jedynie do egoistycznego zdobywania dóbr materialnych, lecz polega przede wszystkim na samorealizacji i nieustannym kształtowaniu poczucia własnej wartości. Pełnię szczęścia osiągają wyłącznie ludzie, którzy znają swoje możliwości i potrafią zachować w życiu codziennym harmonię".*

W książce znaleźć można szereg zabawnych, ale zarazem i pouczających historyjek, jak chociażby i tę o pewnym Amerykaninie, który sprzedał swoją ziemię i wyruszył na poszukiwanie diamentów, a okazało się, że to właśnie jego ziemia skrywała te szlachetne kamienie, o czym człowiek ten przekonał się już poniewczasie. Autorka więc pośrednio przekazuje prawdę dość oczywistą, ale o której nie wszyscy pamiętają, że czasami ludzie nie zauważają możliwości, które są w zasięgu ich ręki, a szczęścia szukają gdzieś daleko, za górami i lasami.

Poza tym pani Majewska-Opiełka parafrazuje nieco znane angielskie powiedzenie "genius is one percent of inspiration and ninety nine percent perspiration" i wyraża przekonanie, że na sukces trzeba zapracować ciężką i mozolną pracą. Sukces więc według niej to długotrwały proces i osiągalny jedynie dla osób, które potrafią być dobrze zorganizowane i umieją planować swoją przyszłość oraz takich, które zdolne są zainwestować czy nawet na początku swojej drogi, potrafią wyrzec się pewnych rzeczy, aby w przyszłości móc cieszyć się w dwójnasób z owoców swojej pracy.

Poza pochwałą organizera jako przydatnego gadżetu dla każdego przyszłego człowieka sukcesu, autorka namawia też do asertywności, nauczenia się wyrażania swoich opinii, w tym zwłaszcza mówienia nie, realizacji swoich marzeń i nieporzucania ich, gdy na drodze pojawiają się pierwsze trudności. Człowiek sukcesu, to przede wszystkim człowiek konsekwentny w swym działaniu i wiedzący, do jakiego celu dąży.

Cały poradnik przepojony jest taką dawką pozytywnej energii i wiary w możliwości człowieka, że czasami graniczy to niemal z naiwnością, ale nie szkodzi. Myślę że taka doza optymizmu jest młodym ludziom, a już zwłaszcza Polakom na starcie bardzo przydatna. Uśmiech i umiejętność dostrzegania pozytywnych cech życia nawet tam, gdzie trudno je dostrzec niekiedy są bardzo przydatne. Dlatego też książkę tę polecam jak najbardziej młodym ludziom jako odtrutkę na nasz narodowy pesymizm.**

* Źródło cytatu: Iwona Majewska-Opiełka - "Korepetycje z sukcesu", Rebis 2000 r.

** Recenzja opublikowana po raz pierwszy 03.01.2017 r. na stronie: www.bookfreak.pl

Książka narzuca "jedyny słuszny "styl życia i mamy się do niego dostosować. Wszyscy inni robią źle. Takie odniosłem wrażenie po jej przeczytaniu. Natomiast odnalazłem w niej pewne wskazówki, które być może polepszą moją egzystencję.

Najpierw rzeczy ważne i niepełne, oglądaj komedie (grease, Michael, Wirujacy seks, Dźwięki muzyki)

• 2000
  • 2015