Carlo Ancelotti. Nienasycony zwycięzca

Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Carlo Ancelotti. The Beautiful Games of an Ordinary Genius
trener, piłka nożna,

Wykwintna autobiografia trenera Realu Madryt, AC Milan, Chelsea i Paris Saint-Germain. Piłka nożna jest jak lunch – im więcej jesz, tym bardziej jesteś głodny. Wytrawny taktyk. Koneser dobrego futbolu. Piłkarz i trener, który nieraz musiał przełknąć gorycz porażki, ale jeszcze częściej rozkoszował się słodkim smakiem wygranej. Carlo Ancelotti – po prostu nienasycony zwycięzca. Przeżył...

Piłka nożna jest jak lunch – im więcej jesz, tym bardziej jesteś głodny.

Przeżył niejedno. Pobierał lekcje botaniki od Arrigo Sacchiego. Nie nadążał za podaniami Ruuda Gullita. Hołubił Zinédine’a Zidane’a. Podziwiał Kakę. Spotykał się potajemnie z Romanem Abramowiczem, nazwał Fabio Capello „starym gburem” i chciał zjeść Jurija Żyrkowa.

To tylko namiastka tego, o czym opowiada w swojej książce. Przystawka przed głównym daniem, którym jest ta autobiografia – wyśmienite dzieło z soczystymi anegdotami, przyprawione nutą autoironii i garścią dobrego włoskiego humoru.

Prawdziwa uczta dla każdego kibica.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

krzysztof90 | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Czytając tę książkę byłem w piłkarskich szatniach, gabinetach prezesów, a nawet na przesłuchaniu, w którym uczestniczył Carlo Ancelotti. Żadna inna biografia tak sugestywnie nie przeniosła mnie do piłkarskiego świata! Byłem w miejscach znanych tylko ze sportowych transmisji i uczestniczyłem w wydarzeniach, które widziałem tylko na ekranie telewizora. Biografia ta oddaje wspaniale emocje i opisuje piłkarskie i trenerskie życie tego wielce utytułowanego Włocha. Ancelotti pokazuje olbrzymi dystans do siebie, nie da się go nie lubić,a jego stosunek do innych ludzi jest godny naśladowania. Trener ten zawsze wzbudzał moją sympatie i podziw,a jego wizja futbolu niezwykle do mnie przemawia. Moim zdaniem to najwybitniejszy współczesny trener. Jak napisałem wyżej zawsze darzyłem go sympatią, ale po przeczytaniu tej książki będę kibicował mu do końca trenerskiej kariery niezależnie w jakim klubie się znajdzie. Carlo Ancelotti to jednostka absolutnie wybitna w świecie futbolu. Wracając do...

Katarzyna Przepiórka | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, Sport, Futbol
Przeczytana: lipiec 2015

W całym swoim życiu możemy przeczytać wiele książek, ale przeważnie brakuje nam czasu, nam przeczytanie wszystkich dobrych pozycji, więc powinniśmy zdecydować się na najlepsze, wybitne. „Carlo Ancelotti. Nienasycony zwycięzca” zalicza się do grona tych ostatnich. Każdy, kto w jakiś sposób związany jest z futbolem ma wręcz obowiązek zapoznania się z tą lekturą. Po Andrei Pirlo, Alessandro Alciato pomógł wybitnemu włoskiemu szkoleniowcowi w spisaniu swoich wspomnień. Efekt jest fenomenalny i uwierzcie, że nie wyolbrzymiam moich pozytywnych odczuć po przeczytaniu tej autobiografii.

Ilekroć wracam do tej książki, mam przed oczami linijki tekstu, z których absolutnie każda zasługuje na poświęcenie jej uwagi. I co w takiej sytuacji mam zrobić? Wybrać te najlepsze, ale taki wybór jest piekielnie trudny, wręcz niemożliwy. Musicie zatem sami wybrać się do księgarni czy zakupić tę lekturę przez Internet i zagłębić się w myślach Carlo Ancelottiego. Chyba nie muszę mówić, że warto.

Zacznę...

Wujek_Grzyb | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie

Gdy piszę tę recenzję w telewizji leci transmisja meczu Polska-Gruzja (jest 63 minuta i wynik 1:0 dla Polski. Ostatecznie 4:0). Oczywiste jest, że kibicuję naszej reprezentacji, choć powiem uczciwie - polskiej piłki nie cierpię. W naszej lidze nie ma niestety nic interesującego. Nie ma co porównywać jej z reprezentantami takich krajów jak: Hiszpania, Anglia czy Niemcy, lecz rozgrywek w tych państwach również nie śledzę. Jest za to jedna liga, którą kocham i wielbię, mogę patrzeć się na nią godzinami - Włoska - Seria A.

W tej lidze mam swój ulubiony zespół, któremu, jeśli dobrze liczę, kibicuję już 18-20lat. Kiedyś można było mnie nazwać fanatykiem - znałem w niej każdego zawodnika (i nie tylko). Teraz niestety pamiętam tylko tych, którzy najczęściej występują w pierwszym składzie, lecz dalej mogę powiedzieć, że w moich żyłach płynie czerwono-czarna krew. Tak, jestem kibicem AC Milanu!

Byłem, jestem i będę z tą drużyną na dobre i złe. Pamiętam, kiedy odchodziły takie sławy jak...

Paweł Paczocha | 2018-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Dowcipna, pełna ironii, gastronomicznych aluzji i pstryczków skierowanych w stronę Mourinho. Świetna opowieść o zwykłym gościu, który w piłce klubowej osiągnął niemal wszystko - zarówno jako piłkarz, jak i trener.

malaMi | 2015-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Nie ukrywam, że jako kibic Realu Madryt nie popierałam metod Jose Mourinho. To wielki trener i przyzna to każdy, kto o piłce nożnej ma jako takie pojęcie. Tylko, że trener dla mnie to przede wszystkim mózg drużyny, osoba stojąca w cieniu piłkarzy, ale jednocześnie jej ostoja i autor sukcesów. Zdecydowanie nie ktoś, kto własne widzimisię stawia ponad dobrem klubu, a tak niestety odbierałam Mou. Jest to dla mnie człowiek lubiący być w centrum uwagi, kontrowersyjny i stawiający na swoim bez względu na konsekwencje, a ja cenię sobie spokój i inteligencję, które owocują sukcesami zespołu. Nie dziwi więc, że po niespokojnym okresie mourinizmu, kiedy szatnia Realu Madryt była podzielona, a prasa huczała od plotek, z ogromną ulgą przyjęłam zmianę trenera. Teraz, po dwóch sezonach Carlo Ancelottiego w roli trenera Realu Madryt nie boję się powiedzieć, że był najlepszym, co się przydarzyło temu klubowi w ostatnich latach.

"Nienasycony zwycięzca" to książka pełna inteligentnego humoru,...

RealAnia | 2015-05-12

„Nienasycony zwycięzca” to autobiografia Carlo Ancelottiego, którą trener napisał wraz z Alessandro Alciato, współautorem autobiografii Andrei Pirlo „Myślę, więc gram”. Książka Pirlo wyszła świetnie, więc sięgnęłam po wspomnienia włoskiego trenera z ogromną ciekawością i jeszcze większymi oczekiwaniami. Na szczęście nie zawiodłam się.

Nie jest to typowa chronologiczna autobiografia, ale w głównej mierze książka o futbolu. Włoch skupia się na swojej karierze, o sferze prywatnej praktycznie nie wspominając. Nie miałam jednak poczucia, że czegoś tej książce brakuje. W zamian otrzymujemy mnóstwo piłkarskich anegdot i historii. Dla kibiców to lektura wymarzona! Zabawna, szczera, bezkompromisowa oraz napisana z dużym dystansem do samego siebie. Czyta się szybko, z uśmiechem na twarzy.

Tajne podróże i negocjacje, rozmowy z prezesami, przesłuchania w sprawie afery Calciopoli, relacje z kibicami, prawdziwe oblicze gwiazd futbolu. Carlo Ancelotti uchyla kulisy wielkiej piłki. Wprowadza do...

| 2016-05-16
Przeczytana: 22 września 2015

Crème de la crème!

Prawdziwa uczta dla koneserów futbolu.

Carlo Ancelotti budził mój podziw, gdy będąc jeszcze małych chłopcem wchodziłem wyprostowany pod szafę. Jego sympatyczna aparycja, efektywna wizja futbolu, skuteczna umiejętność intuicyjnego reagowania na boiskowe wydarzenia oraz świetny kontakt z piłkarzami i dziennikarzami powoduje, że tego trenera po prostu nie sposób nie lubić. Dlatego też, z ciekawością sięgnąłem po jego autobiografię. To, co otrzymałem, przerosło moje najśmielsze oczekiwania.

Książka napisana jest rewelacyjnie, z typowym dla Włochów poczuciem humoru, okraszona licznymi żartami i zabawnymi anegdotami. A wszystko to przyprawione nutą autoironii.
Pokażcie mi drugiego trenera, który mimo tylu sukcesów (i lat na karku) miałby tyle dystansu do siebie, do świata by nazwać siebie tłustą świnią?

| 2015-12-11
Przeczytana: 22 września 2015

Trzeba mieć mnóstwo dystansu do siebie, do otaczającego świata, żeby napisać taką książkę. Bo który trener, będąc w tak poważnym wieku, mający na swoim koncie tyle znaczących sukcesów, potrafi mówić o sobie: "jestem tłustą świnią" albo "pochodzę z wieśniaczej rodziny"?

Świetna autobiografia. Okraszona licznymi żartami i zabawnymi anegdotami. A wszystko to przyprawione nutą autoironii.

I jeszcze jedno. Na YouTubie znajduje się filmik zatytułowany "Ancelotti Canta", na którym skromny człowiek śpiewa ze łzami w oczach, drżącym głosem wraz kibicami Milanu.
Odtwórzcie go i potraktujcie jako swojego rodzaju preludium do uczty, na którą zaprosił nas sam trener.

"Moje życie można wyjaśnić w konkretny, acz pozornie nielogiczny sposób. Wszystko sprowadza się do tajemnicy marzeń. Otóż trzeba marzyć, a przy tym nie za bardzo wierzyć w spełnienie tych marzeń, bo dzięki temu presja jest znacznie mniejsza."

Grazie Carletto!

kroolu | 2016-01-07
Przeczytana: lipiec 2015

Carlo Ancelotti na co dzień nie robi wokół siebie takiego szumu jak Jose Mourinho czy Pep Guardiola. Co wcale nie znaczy, że nie potrafi się zdobyć na ciekawe stwierdzenia – jego autobiografia pełna jest humoru, ironii i barwnych opisów. Dlatego czyta się ją tak samo jak ogląda się mecze drużyn prowadzonych przez włoskiego trenera – z dużą przyjemnością. Teraz tym bardziej warto do niej zajrzeć - bo od nowego sezonu to właśnie Carlo będzie trenował Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium...

Tomasz Łepecki | 2019-03-25
Przeczytana: 22 marca 2019

Prosta i niezwykle wciąga autobiografia Ancelottiego. Z rozdziału na rozdział coraz bardziej mi się podobała, ta historia. Jeśli ktoś lubi lekkie i szybkie historyjki ze świata sportu wybrana pozycja jest wprost skrojona dla niego.