Ognisty Bóg

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Cykl: Cykl egipski (tom 5)
Wydawnictwo: Albatros
Desert God

Wilbour Smith – okrzyknięty przez Stephena Kinga „mistrzem powieści historycznych” i jeden z najlepiej sprzedających się autorów na świecie – powraca do starożytnego Egiptu. Desert God to napisana z epickim rozmachem, zawierająca elementy magii, tajemnicy i romansu krwawa intryga rozgrywająca się w fascynującym świecie, którego dawno przeminął. “Gra o tron” w scenerii starożytnego Egiptu. ...

“Gra o tron” w scenerii starożytnego Egiptu.

Nad lśniącym Nilem genialny Taia – niewolnik i doradca Faraona – trafia w sam środek splątanych namiętności, intryg i niebezpieczeństw. Zadanie, które mu powierzono – zniszczenie Armii Hyksosa i zawarcie przymierza z Kretą - zmusza go do wyruszenia w górę Nilu, przez Półwysep Arabski do magicznego miasta Babilonu, aż na otwarte morze. Dźwigając na barkach ciężar losów Egiptu, Taita wkracza w świat, w którym granica pomiędzy lojalnością i zdradą jest ruchoma jak piaski pustyni, podstępni wrogowie ukrywają się w cieniu, a w mroku czai się śmierć.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

gwiazdka | 2015-10-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 10 października 2015

Specjalnie męczyłam się poprzednim, czwartym tomem cyklu egipskiego, bo mógł mieć znaczenie podczas lektury „Ognistego boga". I jaka nagroda mnie spotkała? A cała masa nudy i trochę irytacji. Po pierwsze „Ognisty bóg" nie powinien być piątym tomem, bo akcja wskazuje bardziej na drugi, poza tym główny bohater, nasz znajomy Taita, to zupełnie obca postać, nijak mająca się do bohatera z innych powieści cyklu, przede wszystkim irytująco zarozumiały, poza tym jakby nawet wiekiem i wyglądem odbiegający od poprzednich tomów, a na pewno w żaden sposób nie nawiązujący do „Zemsty Nilu".

Akcja książki też mnie nie porwała. Wszystkie pomysły Taity były tak idealne, że w każdym calu udawały się, każda przygoda kończyła się szczęśliwie, zero napięcia, zero intrygi. Do tego wątek fantastyczny z udziałem bogini, krwawe opisy mordów. Poza głównym bohaterem reszta postaci bardzo nijaka, nawet księżniczki myliły mi się, były tak słabo opracowane, o innych już nawet nie wspomnę.

Czuję się bardzo...

Krzysiek | 2016-10-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 25 października 2016

Piąta część „cyklu egipskiego” Smitha, jednak według chronologii akcji jest to część druga (po „Bogu Nilu” i przed „Czarownikiem”). Dla mnie to troszeczkę odcinanie kuponów od popularnego na całym świecie cyklu książek o przygodach Egipcjanina Taity. W oczy rzuciło mi się parę różnic pomiędzy „Ognistym bogiem” a „Bogiem Nilu” i „Czarownikiem” (które zdążyłem wcześniej przeczytać). Są to różnice trochę na niekorzyść „Ognistego boga”. Przede wszystkim jest to zmiana stylu. Opisy we właściwym „cyklu egipskim” były bardziej rozbudowane i dopracowane, w tej książce są niemalże szczątkowe. Może wynika to ze zmiany sposobu narracji (nie pamiętam już czy narratorem w „Bogu Nilu” i „Czarowniku” był Taita, czy narracja była trzecioosobowa; w każdym razie w tej części narratorem jest Taita, stąd może wynika ta zmiana stylu pisania powieści). W poprzednich książkach akcja była bardziej „rozciągnięta” na stronach książek; tutaj wydarzenia następują po sobie z zawrotną szybkością. Generalnie...

Kiedy przeczytałam zapowiedź książki Wilbura Smitha „Ognisty bóg”, w której stwierdzono, że to „Gra o tron” przeniesiona w realia starożytnego Egiptu, wiedziałam, że koniecznie muszę zapoznać się z tą powieścią. Uwielbiam „Grę o tron”, a do tego chętnie pogłębiam swoją wiedzę z historii starożytnych cywilizacji, więc to lektura wprost wymarzona dla mnie.

Akcja powieści „Ognisty bóg” rozgrywa się w scenerii starożytnego Egiptu. Główny bohater książki, Taita, to niewolnik, który dzięki swoim licznym talentom został opiekunem faraona Tamose oraz jego dwóch młodszych sióstr (Tehuti i Bekathy). Taita to człowiek bardzo bystry, pomysłowy, przebiegły i wszechstronnie utalentowany (komponuje, pisze, biegle włada kilkoma językami). Poza tym jest wyjątkowo nieskromny, pewny swojego geniuszu i przychylności bogów.

"Od młodych lat wiedziałem, że jestem ulubieńcem bogów, zwłaszcza wielkiego boga Horusa, do którego się modlę. Bo inaczej jak mógłbym zostać obdarowany od urodzenia tak wieloma...

Zuela | 2016-04-06

Taita okazuje się półbogiem,stąd jego długowieczność i pomysłowość.Piękny obraz Egiptu budującego swą potęgę

wonka | 2016-04-07
Przeczytana: 06 lutego 2016

Świetna książka, wspaniale opisane realia tamtych czasów i to w trzech królestwach. Postać lekko zarozumiałego Taity i tak budzi sympatię, chociaż czasem mam wrażenie, że taki mędrzec powinien być bardziej zaradny jesli chodzi o ukrócenie wyskoków księżniczek.
Moja pierwsza książka tego autora i póki co, jego najlepsza.

kocur | 2015-07-13

Na "Ognistego boga" trafiłem przypadkowo. Ponieważ zobaczyłem, że to jest kolejna książka z jakiegoś cyklu, postanowiłem czytać od początku. Kupiłem "Boga Nilu" w formie ebooka i przeczytałem przez weekend. Takie sobie czytadełko. Entuzjastyczne były recenzje trochę na wyrost, ale ogólnie ocena pozytywna.
Ponieważ ostatnio czytam niemal wyłącznie ebooki, a nie mogłem znaleźć kolejnych pozycji cyklu w tej postaci, pogodziłem się z zaburzeniem kolejności i kupiłem ostatnią książkę cyklu - właśnie "Ognistego boga".
I tu pierwsze zaskoczenie. Okazało się, że kolejność jest właściwa. Książka jest bezpośrednią kontynuacją "Boga Nilu". Środkowe części cyklu rozgrywają się później, jedna nawet współcześnie.
Drugie zaskoczenie - książka wydała mi się bardzo znajoma. Czułem się tak jakbym czytał "Egipcjanina Sinuhe". Zaufany lekarz i przyjaciel faraona wysłany z misją dyplomatyczną do Babilonu i na Kretę - brzmi znajomo? Szczegóły oczywiście się różnią, ale w trakcie czytania jakoś cały czas...

Jan63 | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No, jest wiele miejsc naiwnych, ale jako lekkie, przygodowe czytadło, daję radę.

ZłaKrólewna | 2017-06-18
Przeczytana: maj 2017

Tragiczny los, kiedy strasznie się nie lubi głównych bohaterów. :)
Z każdą książką cyklu coraz bardziej działa mi na nerwy Taita, a i księżniczki dały niezły popis w tej książce. :)
Naiwna akcja i typowe dla książek Smitha postaci, ale i tak będę wracać do tych książek. Dlaczego? Bo miłość jest ślepa, a ja chyba w przypadku Wilbura cierpię na książkowy syndrom sztokholmski czy coś. :)

Marek Nowak | 2015-09-24

Przeczytałem wszystkie powieści Wilbruma - ta jest w czołówce, jeśli chodzi o Cykl Egipski...Zemsta Nilu i Czarownik odbiegają znacznie od tej pozycji. Książkę się pochłania przyjemnie, wartka akcja, opisy przyrody i ... wszystko w czym Smith jest najlepszy :)

slawko620 | 2017-06-16